کد خبر: ٦٤٤٨١/ ١٠:٣٧ - يکشنبه ١٤ آذر ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 2340
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
با هدف مستندسازی درس آموخته‌ها
جلسه بررسی و ارزیابی مانور بحران دانشگاه برگزار شد
با حضور معاونان دانشگاه و جمعی از مجریان مانور بحران دانشگاه، جلسه بررسی و ارزیابی این مانور در تالار امام خمینی (ره) مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد.

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، این نشست روز شنبه 13 آذر 1395 و با حضور دکتر علی پور معاون درمان، دکتر شریعتی معاون بهداشت، دکتر حاجی محمودی معاون غذا و دارو، دکتر جلیلی معاون آموزشی، دکتر پارسا پور مدیر روابط عمومی، دکتر فلاح مدیرکل حراست، مهندس مکری رییس دفتر فنی دانشگاه، دکتر عبداللهی مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی معاونت درمان دانشگاه و تنی چند از مسئولان برگزاری مانور بحران 4 آذر و تعدادی از پزشکان، پرستاران و داوطلبان مانور در تالار امام خمینی (ره) مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد.
ابتدا دکتر علی پور با اشاره به مانور بحران 4 آذر، هدف از انجام آن را درس‌آموزی و کسب تجربه و آمادگی خواند و افزود: هدف اصلی ما از برگزاری این مانور پیدا شدن نقاط ضعف و قوت سیستم در مواجهه با شرایط واقعی بحران است تا بتوانیم در مواقع ضروری کارایی بهتر و عملکرد کم‌اشتباه‌تری داشته باشیم. البته طراحی و هماهنگی این مانور با تلاش همکاران ما در معاونت درمان و مشارکت جدی کمیته‌های کارگروه بحران دانشگاه قریب به دو ماه طول کشید.
معاون درمان دانشگاه با اشاره به حجم بالای کار روابط عمومی، حراست و آی تی در این مانور گفت: ما در هر سطحی از بحران که باشیم چون دانشگاه مسئولیت درمان را نیز به عهده دارد باید پاسخگو باشیم، لذا نیاز است از قبل برای مواجهه با مشکلات احتمالی مثل قطع برق و راه‌های ارتباطی و ...برنامه‌ریزی کنیم؛ بنابراین نمی‌توانیم منتظر بهبود زیرساخت‌ها باشیم چراکه اگر بحرانی صورت گیرد باید با همین امکانات و شرایط موجود با آن مواجه شویم.
دکتر عبداللهی فر، رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه با اشاره به این‌که یکی از مهم‌ترین فرآیندهای پس از انجام مانور، ثبت دقیق تجربیات به‌دست‌آمده است؛ گفت: این جلسه که به فاصله یک هفته از برگزاری مانور برگزارشده به‌منظور مدون کردن تجربیات حاصله است. چراکه با مکتوب کردن این درس آموخته‌ها می‌توانیم سیستم را توسعه دهیم. قطعاً سندی که از این جلسه به دست می‌آید به‌عنوان مرجعی مناسب برای حوادث احتمالی به کار خواهد رفت. همان‌طور که سندی که پس از زلزله بم توسط سازمان ملل منتشر شد باعث انقلابی در فرآیند امداد و نجات در سطح دنیا شد.
وی با اشاره به شعار مانور 4 آذر گفت: ما در شبیه‌سازی حادثه، سخت‌ترین شرایط را در نظر می‌گیریم تا در شرایط واقعی بهترین عملکرد را داشته باشیم.
در بخشی از این نشست حسام‌الدین نراقی عضو انجمن امداد ایرانیان (NGO) با اشاره به این‌که در این مانور 75 بیمار نما شرکت داشته‌اند گفت: از این تعداد 60 فرم نظرسنجی به دست ما رسید که بازخوردهای این نظرسنجی‌ها در قالب گزارشی به مسئولین دانشگاه ارائه می‌شود. وی مهم‌ترین دستاوردهای این مانور را: شبیه‌سازی شرایط احتمالی، تمرین اعتماد و احترام به افراد، شناسایی کمبودها و تبدیل دانسته‌ها به اقدام برشمرد.
دکتر نجاتی قائم‌مقام رییس گروه برنامه‌ریزی ICS دانشگاه و عضو تیم داوری مانور به ارزیابی گروه های حاضر در این مانور پرداخت و گفت: انتقاد کردن کاری ساده است ولی ارزیابی کاری است دشوار و تیم ارزیاب همواره در کنار تیم‌های شرکتت کننده در مانور قرار دارند و برای این مانور نیز تیم ارزیاب از زمان شروع برنامه‌ریزی مانور (دو ماه قبل) جلسات متعدد داشته‌اند تا بهترین برنامه را برای ارزیابی مانور داشته باشند. وی همچنین در خصوص نحوه ارزیابی تمرین و نوع نمره دهی توضیحاتی داد و از معاونت درمان و سایر برگزارکنندگان این مانور که برای اولین بار و با این وسعت در سطح دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و اجراشده، قدردانی کرد.
دکتر اردلان رییس گروه برنامه‌ریزی ICS دانشگاه ضمن گرامیداشت 13 آذر سالگرد فوت حاج‌آقا دفتری رییس سازمان امداد و نجات وقت و فرمانده عملیات زلزله بم؛ گفت: برای کسانی که تجربه‌ای در این زمینه‌دارند مشخص است که اجرای چنین مانوری در این حجم بسیار بزرگ، کار سخت و ارزشمندی است. خوشبختانه مدیریت بحران در کشور اگرچه با شیب کند ولی رو به ارتقاء است و دانشگاه هم به‌خوبی در این راستا حرکت می‌کند.
در حاشیه این جلسه دکتر ذنوبی کارشناس مدیریت مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه در خصوص چگونگی برگزاری این نشست گفت: همه گروه های درگیر مانور چه تیم ستادی و چه اعضای تیم اجرایی دعوت و در قالب شش گروه تقسیم‌شده‌اند تا بتوانند تجربیات خود را از این مانور به اشتراک بگذارند. گروه‌ها در سه عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و پشتیبانی نظرات خود را در گروه مطرح و در پایان وقت تنظیم‌شده جمع‌بندی نظرات و مشاهدات خود را توسط نماینده گروه به سایر گروه‌ها ارائه می‌کنند.
وی همچنین در خصوص نمایشگاه عکس مانور گفت: در حاشیه این جلسه نمایشگاهی از تصاویر ثبت‌شده از مانور بحران 4 آذر برگزار شد.
در پایان دکتر علی پور ضمن تشکر از مشارکت خوب همه گروه های دانشگاه در اجرای هر چه‌بهتر این مانور گفت این‌یک کار گروهی بود و همه در کنار هم قرار داشتیم و خوشبختانه همه آن را جدی گرفتند. قطعاً بعدازاین جلسه همه جوانب این بحران را موردبررسی و ارزیابی قرار داده و مداخلات پیشنهادی خود را در سطح هیئت‌رئیسه دانشگاه به مراکز تابعه ارائه می‌دهیم.
توضیح اینکه: مانور بحران 4 آذر دانشگاه علوم پزشکی تهران در مدیریت مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی معاونت درمان طراحی و با تأیید معاون درمان جهت اجرا در هیئت‌رئیسه دانشگاه به تصویب رسید.
خبرنگار: میر حامد حسینی
عکس: جمشید ربیعی

انتهای پیام / *
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1395/09/15 15:4
0
0
از تجربیات سازمان هایی که کار اصلی شان در بحرانها است مثل هلال احمر، بسیج سپاه پاسداران، سازمان آتشنشانی استفاده مشورتی کنید مثلا حداقل یک نماینده از هر کدام در طی مانور و قبل از آن دعوت به کار کنید
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#