کد خبر: ٨٩٦٩٤/ ١٣:٢٨ - چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 1971
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS, بسیج ملی کنترل فشار خون
عملکرد درخشان دانشگاه علوم پزشکی تهران در بسیج ملی کنترل فشارخون/ معاون بهداشت دانشگاه، توانمندی نظام شبکه‌ها در بحث کنترل و درمان فشارخون را ارزشمند خواند
دکتر علیرضا دلاوری، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، آموزش و مشارکت بین بخشی را در دستیابی به اهداف این طرح مؤثر دانست.

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه با تشریح عملکرد آماری بسیج ملی کنترل فشارخون  گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در دانشگاه علوم پزشکی تهران همانند دانشگاه‌های دیگر با اهدافی مانند افزایش سواد سلامت جامعه، شناسایی و کشف موارد فشارخون بالا، اطلاع‌رسانی در خصوص کاهش مصرف نمک روزانه مردم و کنترل صنایع و ساختارهای مرتبط، از ۲۷ اردیبهشت‌ماه 98 شروع کردیم، این طرح حدود یک ماه به‌صورت آموزش و اطلاع‌رسانی مردم بود و از 18 خردادماه طرح به‌صورت عملیاتی با گرفتن فشارخون در مراکز بهداشتی و درمانی، پایگاه‌های بهداشت و ایستگاه‌های موقتی که در سطح شهر، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها عملیاتی شد و تا 15 تیرماه 98 ادامه داشت.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی تهران توانست به اهداف وزارت بهداشت که از پیش تعیین‌شده بود دست پیدا کند؛ افزود: جا دارد در این فرصت مغتنم از همه همکاران پرتلاش در ستاد معاونت بهداشتی و از حمایت‌های شخص رئیس دانشگاه از معاونین توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی منابع، درمان و غذا و دارو و همچنین از همکاران مرکز بهداشت جنوب و شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر و شهرری تقدیر و تشکر کنم که زحمت کشیدند و کار بسیار بزرگ و خوبی را انجام دادند.
دکتر دلاوری در ادامه افزود: یکی از افتخارات ما این است که سعی کردیم فشارخون را بیشتر در نظام شبکه به سمت جلو هدایت کنیم و در حقیقت ثبت فشارخون و بعد پیگیری آن را عملاً در نظام شبکه اتفاق افتاد.
معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به آمار عملکرد دانشگاه در اجرای این طرح ملی، تصریح کرد: در دانشگاه علوم پزشکی تهران توانستیم به عدد 131 درصد از هدف دست پیدا کنیم یعنی هدف ما بالاتر بود؛ قرار بود فشار خون 515 هزار و 666 نفر را اندازه گیری کنیم که بر اساس عملکرد سامانه سیب توانستیم 381 هزار و 878 نفر را در این سامانه و 297 هزار و 145 نفر را در ایستگاه‌ها ثبت کنیم و سرجمع توانستیم 679 هزار و 23 نفر ثبت فشار خون داشته باشیم، در مرکز بهداشت جنوب این میزان بدون احتساب بحث اورژانس تهران، 128 درصد و در اسلامشهر 113 درصد و در شبکه شهرستان ری 112 درصد بود.
وی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت این است که باید بدانیم که هرکدام از شبکه‌ها بعضاً ازلحاظ جمعیتی معادل یک استان کشور هستند و با توجه به امکانات مدیریتی که در این شبکه‌ها وجود دارد به اعداد و ارقامی خوبی رسیدیم، طوری که 9 درصد افراد new case در ایستگاه‌ها شناسایی و حدود نزدیک به 2 درصد افراد خاص هم در پایگاه‌ها شناسایی شدند، این نشان‌دهنده توانمندی نظام شبکه‌ها در بحث کنترل و درمان فشارخون است.
دکتر دلاوری ادامه داد: عملکرد بر اساس سامانه سیب که در نظام شبکه انجام دادیم در حدود 57 درصد بوده و در ایستگاه‌ها نزدیک به 43 درصد و این به نسبت سایر دانشگاه‌های دیگر استان تهران بهتر است چراکه به نسبت دانشگاه‌های دیگر تعداد ایستگاه‌های کمتری راه‌اندازی کرده بودیم. درمجموع 296 ایستگاه داشتیم و از 1005 کاربر برای انجام این کار کمک گرفتیم درصورتی‌که در دانشگاه‌های دیگر این عدد دو تا سه برابر بوده است، خوشبختانه این آمار نشان‌دهنده عملکرد خوب و بالای همکاران است. 
خبرنگار: الهام علی 
 
 
انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1398/04/22 9:40
0
0
سلام و خدا قوت رتبه معاونت بهداشت در کل کشور چندم شده است؟
کاربر مهمان
1398/04/20 9:13
0
0
خبر خوبی بود
کاربر مهمان
1398/04/20 9:11
0
0
سلام و خدا قوت به همکاران روابط عمومی و معاونت بهداشت
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#