کد خبر: ٥٧٧٤٦/ ١٠:١٠ - يکشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 1323
چاپ
ارسال به دوست
برگزيدگان هفدهمین جشنواره ابن‌سينا
دكتر شاکری نقش مدیریت در پژوهش را در ارتقای پژوهش تأثیرگذار دانست
شیوع بسیار بالای عفونت هلیکوباکترپیلوری و ارتباط آن با سرطان معده در ایران، نتیجه‌ی پایان‌نامه برگزيده در مقطع پایان‌نامه phd در هفدهمین جشنواره ابن‌سینا است.

جشنواره ابن‌سينا هرساله به‌منظور پاسداشت اساتيد، محققين و پژوهشگران در حوزه آموزش و پژوهش، در نيمه بهمن‌ماه و به نشانه سالروز تأسيس دانشكده پزشكي (15 بهمن سال 1313) در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي برگزار مي‌شود.
با دكتر رامین شاکری phd دکترای پژوهش محور اپیدمیولوژی دانشگاه كه در مقطع پایان‌نامه پژوهشی برگزیده‌شده است گفت‌وگو كرده‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيد.

با سلام و تبريك براي برگزيده شدنتان در هفدهمین جشنواره ابن‌سينا، لطفاً خودتان را معرفي كنيد؟
دکتر رامین شاکری phd دکترای پژوهش محور اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.

شما در مقطع پایان‌نامه phd حائز رتبه شده‌اید علت انتخاب موضوع پایان‌نامه شما چیست؟
بر اساس آمارهای موجود در ایران، سرطان معده به‌عنوان کشنده‌ترین سرطان شناخته‌شده است. این سرطان ازلحاظ شیوع در آقایان اولین و در خانم‌ها دومین سرطان است پس لزوم تحقیق بیشتر در این زمینه ازنظر عوامل خطر احتمالی در کشور احساس می‌شد. به همین دلیل با مشورت اساتید گروه بر روی عوامل خطر سرطان معده که تاکنون بررسی نشده بود و احتمال می‌رفت که در ایران بیشتر باشد تحقیقاتی انجام دادیم.

نتایج تحقیقات شما چه بود؟
از پایان‌نامه من 4 مقاله، افزایش احتمال ابتلا به سرطان معده با مصرف مواد مخدر تا 3 برابر، ارتباط بین بهداشت دهان و دندان و سرطان معده، ارتباط بین منبع آب‌های آشامیدنی و سرطان معده و ارتباط بین آنتی‌بادی‌های باکتری هلیکوباکترپیلوری با سرطان استخراج شد.
در مطالعه‌ی پایانی که برای نخستین بار در ایران انجام شد سرم های کیس های سرطان معده برای کنترل به کشور آلمان فرستاده شد و 15 آنتی‌بادی باکتری هلیکوباکترپیلوری در آن‌ها مورداندازه‌گیری قرار گرفت و نتایج آن در یک مقاله به چاپ رسید. نتیجه‌ی این تحقیق شیوع بسیار بالای عفونت هلیکوباکترپیلوری در ایران بود.

به نظر شما یک دانشجو برای اینکه بتواند درزمینهٔ چاپ مقاله منتج از پایان‌نامه خود چه ازنظر کمی یعنی تعداد مقالات و چه ازنظر کیفی یعنی ازنظر IF و CITATION مقاله ارتقاء داشته باشد چگونه باید عمل کند؟
ابتدا عنوان پایان‌نامه بسیار مهم است و به تجربه دانشجو و مشورت با استاد راهنما برمی‌گردد. در یک پایان‌نامه باید اولویت‌های پژوهشی کشور انتخاب شود. دوم اینکه اصول اولیه مقاله‌نویسی و بحث آنالیز آن باید رعایت شود که مهم‌ترین آن زبان انگلیسی است که در بهبود کیفیت مقاله بسیار تأثیرگذار است. سوم صبر و حوصله برای انتخاب مجله مناسب است.

برای اینکه بستر مناسب‌تری در حوزه‌ی پژوهش در دانشگاه ایجاد شود از مسئولین دانشگاه چه انتظاری دارید؟
مدیریت در پژوهش بیش از هر چیزی در پژوهش تأثیرگذار است. باید اولویت‌ها را انتخاب کرده و بودجه‌ی پژوهش را در جای مناسب هزینه کنند.

 

خبر: مقدم
عکس: مهدی کیهان

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • دکتر شاکری در هفدهمین جشنواره ابن سینا
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد