کد خبر: ٥٧٧٦١/ ٠٧:١٠ - شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 918
چاپ
ارسال به دوست
گفت و گو با برگزيده پایان نامه پژوهشی در Ph.D هفدهمین جشنواره ابن‌سينا
دكتر شجاع، تشخیص معضلات بهداشتی را در انتخاب موضوع پایان‌نامه‌های پزشکی ضروری دانست
طراحی واکسن روتاویروسی بر اساس Virus like particle(VLP) موضوع پایان‌نامه پژوهشی برگزیده در مقطع phd هفدهمین جشنواره ابن‌سینا است.

جشنواره ابن‌سينا هرساله به‌منظور پاسداشت اساتيد، محققين و پژوهشگران در حوزه آموزش و پژوهش، در نيمه بهمن‌ماه و به نشانه سالروز تأسيس دانشكده پزشكي (15 بهمن سال 1313) در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي برگزار مي‌شود.
دکتر ذبیح‌الله شجاع Ph.D ویروس‌شناسی و استادیار بخش ویروس‌شناسی انستیتو پاستور ایران در خصوص علت انتخاب موضوع پایان‌نامه خود در هفدهمین جشنواره ابن‌سینا گفت: با توجه به مرگ‌ومیر ناشی از اسهال یا گاستروانتریت حاد روتاویروسی که بیش از نیم میلیون کودک کمتر از 5 سال را در دنیا به کام مرگ می‌برد و از طرفی واکسن‌های موجود علیه روتاویروس اثربخشی پایینی در مناطق آسیا و آفریقا دارند، بر آن شدیم تا واکسن روتاویروسی بر اساس Virus like particle(VLP) را طراحی کنیم.
وی در خصوص نتایج اجرای پایان‌نامه خود تصریح کرد: بر اساس این مطالعات، واکسن VLP را برای روتا ویروس طراحی کردیم و پس از انجام آزمایش‌های ایمنی‌زایی نتایج خوبی به دست آوردیم اما متأسفانه در مرحله چالش مدل حیوانی با سوش وحشی روتاویروس به علت محدودیت جا و امکانات کار نیمه‌تمام ماند که امیدوارم در آینده‌ای نزدیک ادامه کار به انجام برسد.
دکتر شجاع، در پاسخ به این سؤال که برای اینکه یک دانشجو بتواند درزمینهٔ چاپ مقاله منتج از پایان خود چه ازنظر کمی یعنی تعداد مقاله و چه ازنظر کیفی یعنی IF و Citation مقاله ارتقاء داشته باشد چگونه باید عمل کند، گفت: آن چیزی که در مورد موضوع یا نوع پایان‌نامه مهم است این است که در ابتدا باید ببیند که معضلات بهداشتی کشور چیست و بر اساس این معضلات مطالعات اپیدمیولوژیک و يا تحقیقات پایه‌ای و واکسن را طراحی کند. مرحله بعد مطالعه دقیق و فراوان در مورد موضوع موردنظر به‌صورت ملی و بین‌المللی است که کمک می‌کند تا يک بیان مسئله، قوی داشته باشند. لذا این فاکتورها می‌تواند در بازدهی بالا و مناسب يک پایان‌نامه شامل انتشار در مجلات خوب و تجاری‌سازی آن کمک شایانی کند.
خبرنگار: مقدم

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • دکتر ذبیح الله شجاع در هفدهمین جشنواره ابن سینا
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد