کد خبر: ٥٧٧٦٦/ ٠٨:٠٢ - چهارشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 2713
چاپ
ارسال به دوست
برگزیدگان هفدهمین جشنواره ابن‌سینا
دکتر رضایی: بیش از 260 دانشمند از 5 قاره جهان در تألیف کتاب ایمونولوژی سرطان مشارکت داشتند
دکتر نیما رضایی برگزیده کتاب برتر جشنواره ابن‌سینا، مشارکت متخصصان مختلف را در تولید مجموعه‌های علمی ارزشمند و قابل‌استفاده برای دانش‌پژوهان مؤثر دانست.

دکتر نیما رضایی که با تألیف کتاب «ایمونولوژی سرطان» در بخش کتاب برتر هفدهمین جشنواره ابن‌سینا برگزیده شد، به معرفی این کتاب پرداخت و افزود: کتاب ایمونولوژی سرطان یک مجموعه 3 جلدی است که در جلد نخست آن به ترجمان پزشکی (translational medicine) در بحث ایمنی‌شناسی سرطان می‌پردازد و اینکه چگونه می‌توان از علوم پایه در بالین استفاده کرد.
این متخصص ایمونولوژی دانشگاه، موضوع جلد دوم کتاب را ایمونوتراپی سزطان عنوان کرد و افزود: در جلد دوم چگونگی هدف‌گیری مولکول‌های مختلف سیستم ایمنی موردبررسی قرار می‌گیرد تا از بروز و پیشرفت سرطان جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه در جلد سوم، اهمیت ایمونوتراپی در سرطان سیستم‌های مختلف بدن بررسی می‌شود افزود: در این جلد به نقش هدف‌گیری سیستم ایمنی در درمان و پیشرفت انواع مختلف سرطان‌ها پرداخته می‌شود.
این برگزیده جشنواره که به‌عنوان دانشمندان یک درصد برتر دنیا نیز شناخته می‌شود؛ به نقش ژنتیک و محیط در بروز سرطان اشاره کرد و افزود: ژن‌ها در اثر عوامل محیطی می‌توانند دچار تغییر شده و عدم کنترل آنها زمینه‌ساز سرطانی شدن سلول‌ها شود.
دکتر رضایی ویژگی این کتاب را مشارکت بیش از 260 دانشمند از 5 قاره جهان دانست و افزود: 266 دانشمند از بیش از 90 مرکز برجسته دنیا در تألیف این کتاب مشارکت داشتند که حتی بسیاری از آنان را از نزدیک ندیده بودم و با روش‌های مجازی، آشنایی و مشارکت آن‌ها میسر شد.
وی با اشاره به تشکیل شبکه جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی (USERN)، که متشکل از دانشمندان برتر دنیا در زمینه‌های مختلف علمی است، گفت: تشکیل این شبکه کمک می‌کند همکاری‌های بین‌المللی و بین علوم در بین استادان تراز اول دنیا و نیز دانش‌پژوهان جوان به‌راحتی میسر شود و چاپ این کتاب را شاید بتوان نشانی عملی از تحقق این امر دانست.
عضو هیات علمی دانشگاه، با اشاره به اینکه این سه جلد کتاب درمجموع 77 فصل دارد افزود: مشارکت عمومی در شرایطی که علم بسیار فوق تخصصی‌شده؛ می‌تواند تبدیل به مجموعه گران‌بهایی برای استفاده استادان و دانشجویان شود.
دکتر رضایی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان تجربه چاپ کتاب از طریق انتشارات بین‌المللی پرداخت و افزود: اولین تجربه‌ام به 8 سال پیش و به تألیف کتاب مرجع بیماری‌های نقص ایمنی بازمی‌گردد که بسیار خوشایند بود و با استقبال انتشاراتی و مخاطبان روبرو شد.
وی افزود: با مرجع شناخته شدن کتاب بیماری‌های نقص ایمنی، ارتباطم با انتشارات مختلف بین‌المللی بهتر شد و کتاب‌های دیگری در این سال‌ها منتشر کردم.
این محقق برگزیده دانشگاه، کارگاه‌های اداره علم‌سنجی معاونت پژوهشی را برای آموزش چاپ کتاب در انتشارات بین‌المللی مؤثر دانست و افزود: به اعضای هیات علمی جوان پیشنهاد می‌کنم ابتدا با یک مقاله مروری شروع کنند و مجموعه‌ای از اطلاعات بروز را جمع‌آوری و به‌صورت مقاله منتشر کنند و اگر در این زمینه موفق شدند می‌توانند قدم بعدی را محکم‌تر بردارند و مجموعه‌ای از آثار را به شکل کتاب به جامعه عرضه کنند.
دکتر رضایی با اشاره به ارزیابی خود از جشنواره ابن‌سینا گفت: این جشنواره هفدهمین سالی است که برگزار می‌شود و برای من هم چه در زمان دانشجویی و چه در حال حاضر به‌عنوان عضو هیات علمی، افتخار بزرگی است که در جشنواره‌ای که به نام این سینا و در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود به‌عنوان یکی از منتخبین معرفی شوم.
این عضو هیات علمی دانشگاه، با بیان اینکه جشنواره ابن‌سینا فضای رقابتی خوبی ایجاد می‌کند افزود: البته مسلم است که هدف استادان و دانش‌پژوهان برگزیده شدن در جشنواره نیست، بلکه هدف اصلی فعالیت و ارتقای سطح علمی برای ساختن فردایی بهتر است و در کنار آن جشنواره‌هایی که برگزار می‌شود از آثار برتر تجلیل می‌کنند.
وی افزود: اگر کارهای گروهی مورد قدردانی قرار گیرد برای شخص من حس بهتری دارد و از اینکه به‌عنوان نماینده‌ای از یک گروه بیش از 260 نفره (که در تألیف کتاب مشارکت داشتند) در این جشنواره حضور دارم، بسیار خرسندم.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: جمشید ربیعی

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • دکتر نیما رضایی
  • جشنواره ابن سینا
  • هفدهمین جشنواره ابن سینا
  • برگزیدگان هفدهمین جشنواره ابن سینا
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1394/11/21 8:54
0
1
استاد گرامی جناب آقای دکتر رضایی، صمیمانه تبریک میگوییم. افتخار آفرینی های شما مایه مباهات است.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد