کد خبر: ٥٧٧٧٨/ ٠٧:١٠ - شنبه ١٧ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 1746
چاپ
ارسال به دوست
گفت و گو با برگزیده بخش ارائه خدمات ویژه در هفدهمین جشنواره ابن‌سينا
دکتر جهانگرد، تقدیر از طرح های منتخب در جشنواره ابن‌سینا را در راستای ارتقای دانشگاه حائز اهمیت دانست
دکتر جهانگرد عضو هیات علمی دانشگاه، اجرای آماده سازی داروهای شیمی درمانی توسط داروساز در اتاق تمیز مطابق با استانداردهای معتبر جهت تزریق به بیماران مبتلا به سرطان را فرصتی مغتنم برای بسترسازی کاهش خطاهای دارویی در مراکز درمانی و بیمارستانی عنوان کرد.

در هفدهمین جشنواره ابن‌سینا، از دکتر زهرا جهانگرد رفسنجانی عضو هیات علمی گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش خدمات و فعالیت های ویژه در حوزه خدمات درمانی تقدیر شد.

با تشکر از شما که این فرصت را در اختیار ما قرار دادید، لطفاً در خصوص موضوع طرح و خلاصه ای ازنتایج آن توضیحاتی بفرمائید؟
این طرح که به‌عنوان طرح برگزیده انتخاب‌شده است، ساخت داروهای شیمی‌درمانی در محیط استاندارد و اتاق تمیز زیر نظر دکتر داروساز است. این طرح با این هدف اجرا شد که در مجموعه درمانگاه‌های بیمارستان انستیتو کانسر میزان مواجه کارکنان با داروهای خطرناک شیمی‌درمانی به حداقل برسد و ایمنی فرآورده نیز به حداکثر برسد.
البته که در مجموعه درمانگاهی انستیتو کانسر فضای فیزیکی در این زمینه نیز در نظر گرفته شده که باهمت داروخانه‌های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران این واحد راه‌اندازی شد. با افتتاح مجموعه درمانگاهی در 21 بهمن‌ماه سال گذشته این پروژه افتتاح شد که در حال حاضر روزانه بین 50 تا 70 داروی شیمی‌درمانی توسط داروسازان شاغل در بخش مراقبت‌های دارویی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) آماده‌سازی و تحویل سیستم پرستاری می شود برای این‌که این داروها به بیماران تزریق شود.

هدف اصلی از اجرای این طرح را بفرمایید؟

داروهای شیمی‌درمانی داروهای خطرناکی هستند که در پروسه آماده‌سازی باید یک سری استانداردها حتماً رعایت شود و داروها باید در محیط های کاملاً ایمن از نظر استاندارد تهیه شوند. از دهه 1970 تا 1980 برنامه راهنما (گاید لاین های) متفاوتی در سراسر دنیا برای آماده‌سازی این داروها در محیط های ایمن طراحی شده و در حال اجرا است. در همین راستا تصمیم گرفتیم در بیمارستان امام خمینی (ره) و مجموعه انستیتو کانسر که بیشترین فعالیت را در زمینه بیماران سرطانی و شیمی‌درمانی دارند این طرح را اجرا و عملیاتی کنیم، تا استانداردها در این فضا ایجاد شود.
در اکثر دنیا این کار زیر نظر بخش مراقبت‌های دارویی مجموعه‌های بیمارستانی و داروخانه‌ها انجام می شود. در بخش مراقبت‌های دارویی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) این فرصت پیش آمد تا این اتاق تمیز را راه‌اندازی و استانداردهایی که در اکثر گاید لاین ها به آن اشاره‌شده پیاده‌سازی کنیم تا داروسازان در جریان این فرآیندها نقش داشته باشند و همچنین بتوانیم ایمنی فرآورده‌ها را حفظ کنیم و در ضمن محیط را از بروز آلودگی‌ها دارویی در امن کنیم و با آموزش به پرسنل مواجه با داروهای شیمی‌درمانی را به حداکثر برسانیم.
لازم به ذکر است؛ با راه‌اندازی این مجموعه سعی کردیم این سه جنبه در نظر گرفته شود و یک فرصت شغلی برای داروسازان ایجاد شود. در قبل این کار توسط سیستم پرستاری انجام میشد ولی در حال حاضر داروسازان در این حلقه و فرآورده ها وارد عمل شدند و در کاهش خطاهای دارویی این کار نیز نقش مهمی دارند. در واقع مهم ترین هدف این طرح، ایجاد بستر آموزشی برای دانشجویان داروسازی است که امیدواریم این طرح و فرآیند در بقیه استان‌های کشور نیز اجرا شود.

پیشنهادی برای بهبود این فرآیند دارید؟

تجربه اول بود و برای راه اندازی آن مشکلاتی وجود داشت. این که مرکزی وجود داشته باشد بتواند اتاق تمیزی که ساخته می شود از نظر استانداردها را به خوبی پایش کند، هنوز وجود ندارد و این‌که ارزشیابی مراکز توسط سازمان های ذی ربط در نظر گرفته شود، و بسته خدمتی جدید که ارائه می شود توسط سازمان های بیمه گر دیده شود. باید در کتاب ارزش نسبی خدمات برای داروسازان تعرفه ای در نظر گرفته شود در واقع چنین خدماتی در کتاب تعرفه سلامت در نظر گرفته نشده است اگر این اقدامات انجام شود و تعرفه مناسب در نظر گرفته شود بستر مناسب پیش می آید تا این کار را مراکز دیگر هم به شکل مطلوب اجرا کرد.

به طوری کلی دستاوردهای طرح را بفرمایید؟

واحد آماده‌سازی داروهای شیمی‌درمانی در مجموعه درمانگاهی انستیتو کانسر مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، اولین مرکز آماده‌سازی داروهای شیمی‌درمانی بصورت استاندارد است که کل مراحل آماده‌سازی دارو در محیط اتاق تمیز و زیر نظر مستقیم دکتر داروساز انجام می شود. به طور متوسط ماهیانه 1400 داروی شیمی‌درمانی آماده‌سازی می گردد.
ساخت ایمن داروی سایتوتوکسیک با رعایت کلیه اصول استاندارد برای حفظ ایمنی کارکنان، محیط و داروی ساخته شده و به حداقل رساندن خطاهای دارویی صورت می گیرد.
استقرار این واحد منجر به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در حیطه کاری داروسازان شده است و از طرف دیگر فرصتی فراهم‌شده است تا نحوه کار با داروهای سایتوتوکسیک در اتاق تمیز برای اولین بار بصورت واحد کارورزی بیمارستانی به دانشجویان داروسازی آموزش داده شود.
خبرنگار: الهام علی
عکاس: مهدی کیهان

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • برگزیدگان هفدهمین جشنواره ابن سینا
  • دکتر زهرا جهانگرد
اخبار مرتبط
نظرات کاربران

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد