کد خبر: ٥٧٧٩٦/ ١٥:٤٥ - چهارشنبه ١٤ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 2261
چاپ
ارسال به دوست
برگزاری هفدهمین جشنواره ابن‌سینا
دكتر يونسيان از جذب 60 درصد یک‌صد رتبه‌ی نخست کنکور در دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد
دبير جشنواره ابن‌سينا گفت: آموزش و پژوهش باید مهم‌ترين رسالت دانشگاه‌ها باشد چراكه ارتقاء اين دو در كيفيت خدمات درماني نيز مؤثر خواهد بود.

گالري عکس 1 جمشيد ربيعي 
گالري عکس 2 جمشيد ربيعي 
گالري عکس 3 جمشيد ربيعي 
گالري عکس 4 سميه عبدالمالکي
گالري عکس 5 سميه عبدالمالکي 
گالري عکس 6 حسين اکبريان
گالري عکس 7 حسين اکبريان
گالري عکس 8 نيرومند رومياني
گالری عکس 9 رقیه باقرزاده
گالری عکس 10 رقیه باقرزاده

هفدهمین جشنواره ابن‌سینا، چهارشنبه 14 بهمن 94 با حضور دكتر حسن هاشمي، وزير بهداشت، دكتر جعفريان، رييس دانشگاه، دكتر ملك‌زاده، معاون پژوهشي وزير بهداشت، معاونان و مشاوران رييس دانشگاه، روساي دانشكده‌ها، اساتيد برجسته و دانشجويان در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي برگزار شد.
دكتر يونسيان ابتدا بابیان خیرمقدم به ميهمانان با اشاره به فرازي از فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص تحقيق و آموزش گفت: رهبر معظم انقلاب تحقيق را منبع تغذیه‌ی آموزش می‌دانند و بر جدی گرفتن تحقیقات تأکیددارند.
وي به سخنان ابوعلی سینا نیز اشاره كرد و گفت: ابن‌سینا جمله‌ای دارد كه مي‌گويد اگر توانايي دانشمندان ايران از جهان دانش گرفته شود چيزي جز سياهي باقي نمي‌ماند و همچنين تأکید مي‌كند كه چيزي كه دانش را مي‌آرايد راستي است.
وي با اشاره به سير تاريخي جشنواره ابن‌سينا گفت: اين جشنواره در سال 1378 براي اولين بار با ابتكار رياست و معاونت پژوهشي وقت دانشگاه شكل گرفت كه تقریباً ماهيت پژوهشي آن غالب بود. در بخش آموزش هم عناوين خاصي براي جوايز در نظر گرفته نشده بود و فقط اساتيد را به شكل رتبه اول تا سوم معرفي مي‌كردند اما در بخش پژوهش محورهاي متنوعي وجود داشت.
دكتر يونسيان افزود: در سال دوم در بخش آموزش، بخش‌ها و گروه‌ها و در بخش پژوهش ابداع و اختراع و همین‌طور ارجاع به مقالات اضافه شد. در سال سوم تغيير خاصي نداشتيم اما در سال چهارم پژوهشگر برتر را اضافه كرديم. در دوره پنجم بخش آموزش ملاك‌هاي عيني‌تر را براي انتخاب گزينه‌ها مطرح كردند و توسعه دادند و در بخش پژوهش اختلاف خاصي نداشت.
معاون پژوهشي دانشگاه در ادامه گفت: در سال ششم جشنواره در بخش پژوهش جذب اعتبار از خارج دانشگاه را به‌عنوان نمادي از مشتری مداری و مشتری محوری و يا كاربردي بودن پژوهش‌ها اضافه شد. در سال هشتم (سال 85) نقطه عطف بخش آموزش است كه جوايز شش‌گانه، پیشکسوتان، جایزه حکیم جرجانی، جایزه آموزش علوم پزشکی، جایزه اخلاق پزشکی و جایزه ممتاز دانشگاه در حوزه معاونت آموزشي تعريف شد.
وی ادامه داد: در نهمين دوره مشخص شد كه هرسال يك پژوهشگر و يك طرح پژوهشي از دانشگاه تهران در دانشگاه علوم پزشكي تهران موردتقدیر قرار گیرد و همچنین مرکز اجرایی حمایتی برگزیده و محور مقاله برتر تحت یک عنوان اضافه شد. در دهمين دوره دانشجوي نخبه اضافه شد در يازدهمين دوره محور به‌کارگیری و انتقال دانش و خدمات ویژه در ارائه خدمات سلامت و سایت اینترنتی برتر اضافه شد.
دکتر یونسیان در ادامه گفت: در دوازدهمين تا پانزدهمين دوره ادغام جایزه آموزش علوم پزشکی و جایزه دستاورد پژوهشی برتر در حوزه‌ی آموزش پزشکی به‌عنوان یک جایزه واحد اضافه شد. در دوره‌ی شانزدهم نیز بازنگری آیین‌نامه جشنواره و اضافه شدن بخش مستقلی تحت عنوان ارائه خدمات ویژه در سایر حوزه‌های فعالیت دانشگاهی و جشنواره دانشجویی ابن‌سینا تحت عنوان بخش مستقلی از جشنواره اضافه شد.
دكتر يونسيان از شرکت و ثبت‌نام 207 داوطلب در هفدهمین جشنواره ابن‌سینا خبر داد و گفت: از این تعداد 87 نفر در حوزه‌ی پژوهش، 91 نفر در حوزه‌ی آموزش و 29 نفر در بخش ارائه خدمات ویژه به تفکیک محور شرکت کردند که از بین آن‌ها 30 نفر از دانشگاه علوم پزشکی تهران و 2 نفر از دانشگاه تهران به‌عنوان برگزیده معرفی خواهند شد.
وی در ادامه به معرفي دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران با 12 دانشكده، 16 بيمارستان، 15 قطب علمي، سه شبكه بهداشت و درمان، يك پژوهشگاه، 10 پژوهشكده، 90 مركز تحقيقاتي مصوب، 5 مركز رشد، پرديس بين‌الملل با بيش از 350 دانشجوي خارجي و آزمايشگاه جامع (11 طبقه، 8000 مترمربع زيربنا)، نشان داده كه هميشه در تمامي عرصه‌ها پيشرو بوده و هست.
دكتر يونسيان بابيان اينكه، 67 درصد از رتبه‌هاي زير 100 كنكور، دانشگاه علوم پزشكي تهران را براي تحصيل انتخاب مي‌كنند، خاطرنشان كرد: اشتغال به تحصيل 60 درصد از رتبه‌هاي نخست دكتراي تخصصي، بيش از 36 درصد رتبه‌هاي برتر بورد تخصصي، 42 درصد رتبه‌هاي بورد فوق تخصصي، كسب رتبه نخست جامع علوم پايه در 8 دوره و كسب رتبه نخست جامع پيش كارورزي در 11 دوره، از دستاوردهاي اين دانشگاه به شمار مي‌آيند.
معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه، بابيان اينكه پژوهش در دانشگاه، هميشه از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده تصريح كرد: دانشگاه با كسب رتبه نخست پژوهش در بيست و یکمین جشنواره رازي براي سیزدهمین سال متوالي و بافاصله از دیگر دانشگاه‌ها، در امر پژوهش همچنان سرآمد است.
وي برگزيده شدن 4 مركز از 6 مركز برگزيده در بيستمين جشنواره رازي، 4 نفر از 1 نفر پژوهشگر برگزیده، انتشار بيش از 5 هزار مقاله در سال 93، انتشار 50 مجله علمی پژوهشی، افزایش جذب اعتبار از صنعت و فروش شرکت‌های دانش‌بنیان، حضور بیش از 40 درصد از اساتید یا اج بالای 15 و نزدیک به نیمی از دانشمندان پر استناد (1/0) برتر را از ديگر دستاوردهاي حوزه‌ی پژوهش دانشگاه عنوان كرد.
دکتر یونسیان در خصوص کسب افتخارات حوزه‌ی آموزش دانشگاه گفت: کسب رتبه نخست دانشكده پزشكي، مركز مطالعات و توسعه آموزش، در آزمون علوم پايه طي سنوات اخير، در آزمون دانشنامه تخصص طي سنوات اخير، در آزمون دانشنامه فوق تخصص طي سنوات اخير، بيشترين تعداد دانشجو و هيأت علمي از افتخارات حوزه‌ی آموزش دانشگاه است.
وی همچنین انتخاب دانشگاه علوم پزشکی تهران، توسط 60% از رتبه‌های نخست دکترای تخصصی، کسب رتبه 74 ازنظر آموزش در رتبه‌بندی بین‌المللی موسسه Times Higher Education، اختصاص بیش از یک‌سوم رتبه‌های برتر برد تخصصی و فوق تخصصی، تربیت بیش از یک‌چهارم دانشجویان کارشناسی ارشد کشور، بیش از یک‌سوم دکترای تخصص کشور و نیمی از دانش‌آموختگان MPH کشور از دیگر دستاوردهای حوزه‌ی آموزش برشمرد.
دكتر يونسيان دانشگاه علوم پزشكي تهران را داراي بالاترين H Index در ميان كل دانشگاه‌هاي كشور دانست و افزود: دانشگاه داراي انتشارات بسياري است كه 50 مجله علمي پژوهشي آن در سایت‌های معتبر علمي نمايه می‌شود (8 مورد آن در ISI و 20 مورد آن در Scopus و 21 مورد در Pubmed نمايه شده).
معاون پژوهشی دانشگاه تصریح کرد: احداث 189 پایگاه سلامت (از مجموع 212 پایگاه پیش‌بینی‌شده) در راستای Universal Health Coverage را از مهم‌ترین دستاوردهای حوزه‌ی بهداشت دانشگاه محسوب می‌شود.
وی در مورد اقدامات انجام‌شده برنامه پزشک خانواده خاطرنشان کرد: سرانه مشمولین برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی 2/4 برابری، تعداد پزشک خانواده از 22 نفر در ابتدای سال 1393 به 32 نفر تا پایان دی‌ماه 1394، 5/1 برابر، تعداد مامای بیمه روستایی از 27 نفر در ابتدای سال 1393 به 36 نفر تا پایان دی‌ماه 1394، 4/1 برابر افزایش داشته است.
دکتر یونسیان بابیان اینکه، بسته‌های طرح تحول سلامت جهت افزایش کیفیت خدمات ارائه‌شده به بیماران به‌طور کامل پیاده‌سازی شده است، اظهار داشت: کاهش پرداخت بیمار بستری، بهسازی فضای فیزیکی، مقیم بودن متخصصین به‌صورت شبانه‌روزی در بیمارستان‌ها، ارتقای کیفیت ویزیت در درمانگاه‌ها، ترویج زایمان طبیعی، اجرای برنامه‌های تعهد حرفه‌ای در بیمارستان‌ها، پرستار ناب (نشان اخلاق برتر)، معرفی خود به بیمار توسط کادر درمان در اورژانس‌ها، ساخت و راه‌اندازی بخش‌های مراقبت‌های ویژه (110 تخت) در بیمارستان‌ها، افزایش 245 نفر پرسنل کادر پرستاری حرفه‌ای و 202 نفر بیمار یار در بیمارستان‌ها جهت بهبود روند ارائه خدمات به بیمار و افزایش 16 درصدی تعداد جراحی و حدود 8 درصدی مراجعه به اورژانس و کلینیک‌ها از مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه‌ی درمان دانشگاه به شمار می‌آیند.
معاون پژوهشی دانشگاه ادامه داد: در سایت Times Higher Education (2015) دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه‌ی بین 500 تا 600 را کسب را کرده که اولین و تنها دانشگاه در حوزه‌ی علوم پزشکی توانسته در رده‌ی زیر 800 قرار گیرد و در آموزش به‌طور مشخص افتخار داشتیم رتبه‌ی 74 رابین دانشگاه‌های دنیا به خود اختصاص دهیم.

خبر: مقدم
عکس: جمشید ربیعی

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • دکتر یونسیان در هفدهمین جشنواره ابن سینا
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد