کد خبر: ٥٧٨٠٤/ ١٦:١٣ - چهارشنبه ١٤ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 1468
چاپ
ارسال به دوست
هفدهمین جشنواره ابن‌سینا
دکتر جعفریان: رسالت دانشگاه خدمت با کیفیت به همه ذی‌نفعان با رعایت اصول رفتار حرفه‌ای است
رییس دانشگاه، با تاکید بر تداوم برنامه دانشگاه منطبق با برنامه ششم توسعه، بر حمایت از پژوهش، نظارت دقیق بر اجرای صحیح طرح تحول سلامت و ترویج تعهد حرفه‌ای در دانشگاه تاکید کرد.


گالري عکس 1 جمشيد ربيعي 
گالري عکس 2 جمشيد ربيعي 
گالري عکس 3 جمشيد ربيعي 
گالري عکس 4 سميه عبدالمالکي
گالري عکس 5 سميه عبدالمالکي 
گالري عکس 6 حسين اکبريان
گالري عکس 7 حسين اکبريان
گالري عکس 8 نيرومند رومياني
گالری عکس 9 رقیه باقرزاده
گالری عکس 10 رقیه باقرزاده

در هفدهمین جشنواره ابن‌سینا که 14 بهمن 94، در تالار ابن‌سینا برگزار شد، دکتر جعفریان ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و تبریک به برگزیدگان جشنواره، با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران برای ارائه خدمت با کیفیت، بروز و مطلوب به همه ذی‌نفعان با رعایت اصول اخلاقی و رفتار حرفه‌ای تلاش می‌کند به معرفی بخشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای دانشگاه پرداخت و افزود: دانشگاه عملکرد مبتنی بر برنامه را در دوره‌های مختلف با مدل‌های گوناگون پیگیری می‌کند. در این دوره نیز از سال 92 برنامه 4 ساله دانشگاه پس از تصویب در هیات امنا به اجرا درآمده است.
رییس دانشگاه، با اشاره به 4 اصلی که در برنامه عملیاتی 92-96 دانشگاه ملاک عمل قرار می‌گیرد افزود: برنامه چهار ساله بر مبنای روابط انسانی و مکارم اخلاقی، اولویت دادن به ارتقا کیفیت، افزایش مشارکت همه ذی‌نفعان دانشگاه (اساتید، دانشجویان و کارکنان) و شفاف‌سازی و ارتباط دوسویه تدوین‌شده است.
وی افزود: بر مبنای برنامه 4 ساله دانشگاه، برنامه عملیاتی دانشکده‌ها نیز به‌طور جداگانه مدون و مکتوب شد و از مهرماه امسال گزارش‌گیری از میزان پیشرفت آنان و مشکلاتی که پیش رو دارند در حال انجام است.
رییس دانشگاه با اشاره به جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی تایمز گفت: حضور در جمع 100 دانشگاه برتر جهان، با  ارزیابی که از حدود 5-4 هزار دانشگاه شده و فقط گزارش 800 دانشگاه اول آن منتشر می‌شود بسیار ارزشمند است. در حوزه آموزش که 30 درصد امتیاز کل این رتبه‌بندی را تشکیل می‌دهد دانشگاه در رتبه 74 دنیا قرار دارد و حفظ این رتبه بسیار دشوار است چراکه سایر دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند به‌سرعت شاخص‌های خود را اصلاح کنند.
دکتر جعفریان برنامه اصلی بیمارستان‌ها را اجرای صحیح طرح تحول سلامت خواند و افزود: از 280 میلیارد تومانی که از شروع طرح تحول تاکنون در بیمارستان‌های دانشگاه هزینه شده، 208 میلیارد تومان صرف مبلغی شده که قبلاً مردم از جیب خود پرداخت می‌کردند. 42 میلیارد تومان آن صرف بازسازی محیط‌هایی شده که بیماران مراجعه می‌کنند و مابقی هم که کمتر از 11 درصد است در جهت ترویج زایمان طبیعی، حضور متخصص مقیم 24 ساعته و ارتقا کیفیت ویزیت شده است.
رییس دانشگاه، ضمن تاکید بر نظارت دقیق بر اجرای درست برنامه طرح تحول سلامت گفت: کنترل عفونت‌های بیمارستان، کاهش مرگ‌ومیر مادران از جمله موضوعاتی است که با جدیت و  دقت به جزئیات آن موردبررسی قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به تأمین نیروی انسانی پرستاری گفت: تا حدودی توانستیم کمبودها را جبران کنیم اما هنوز مشکل به‌طور کامل حل‌نشده است.
دکتر جعفریان از رونمایی 22 قلم داروی جدید خبر داد و افزود: این داروها به مرحله تجاری‌سازی رسیده و امیدواریم همزمان با ایام دهه فجر از آن رونمایی کنیم.
رییس دانشگاه با اشاره به تخصیص‌گرانت های ویژه به‌منظور افزایش کیفیت مقالات و  تاکید بر حمایت دانشگاه از تولید فناوری گفت: اعتباری جداگانه از بودجه دانشگاه برای فناوری در نظر گرفته‌ایم هرچند که ممکن است رقم آن قابل‌توجه نباشد اما می‌تواند آغازی برای تخصیص بودجه مستقل به فناوری باشد. البته برای تقویت این بخش استفاده از صندوق‌های غیردولتی نیز درست اقدام است.
وی به بیان مأموریت دانشگاه در اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت پرداخت و گفت: دانشگاه در این عرصه پیشگام شده و بایستی تا پایان امسال شبکه بهداشت داخل شهری را برای 2 میلیون 500 هزار نفر جمعیت شهری تحت پوشش خود ایجاد کند. به‌طورکلی 2 میلیون 800 هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه است که از این رقم حدود 300 هزار نفر در بخش روستایی هستند که پوشش شبکه آنان تکمیل‌شده است.
دکتر جعفریان با اشاره به اجرای آزمایشی پوشش مناسب و  معرفی گروه‌های پزشکی به بیمار گفت: ترویج تعهد حرفه‌ای یکی از مهم‌ترین وظایف دانشگاه است و برنامه‌های متعدد آن با جدیت پیگیری می‌شود.
رییس دانشگاه بر ضرورت ایجاد بخش مراقبت‌های دارویی در بیمارستان‌ها، تاکید کرد و گفت: Clean Room بیمارستان امام خمینی به‌منظور استانداردسازی تجویز داروهای شیمی‌درمانی راه‌اندازی شد و  لازم است در آینده برای سایر بیمارستان‌های دانشگاه نیز ایجاد شود.
وی از تکمیل داروخانه‌های بیمارستانی در سال 95 خبر داد و افزود: همه بیمارستان‌های دانشگاه در سال 95 تحت پوشش داروخانه‌های بیمارستانی قرار می‌گیرند.
دکتر جعفریان با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای دانشگاه گفت: طرح توسعه بیمارستان شریعتی، پردیس دوم دانشگاه، تجهیز بیمارستان جدید امیراعلم، مهدی کلینیک و... ازجمله پروژه‌های در حال پیگیری دانشگاه است.
رییس دانشگاه به بیان فعالیت‌های دانشگاه در عرصه بین‌الملل پرداخت و گفت: 384 دانشجوی خارجی از کشورهای منطقه در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند و دپارتمان‌های ما باید ظرفیت آموزش به این دانشجویان را ایجاد کنند.
وی افزود: در بسیاری از رشته‌های PhD ممکن است نیاز داخلی نداشته ولی متقاضی خارجی داشته باشیم لذا باید ظرفیت‌هایمان را به آموزش متقاضیان خارجی تغییر دهیم و به‌جایی برسیم که خارج از منطقه نیز دانشجو بپذیریم.
وی در پایان سخنان تاکید کرد: دانشگاه برنامه عملیاتی خود را با برنامه ششم توسعه منطبق کرده و به وظایف کشوری خود نیز عمل خواهد کرد.
گزارش کامل رییس دانشگاه در این لینک قابل دسترسی است.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: جمشید ربیعی

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • برگزیدگان هفدهمین جشنواره ابن سینا
  • هفدهمین جشنواره ابن سینا
  • طرح تحول سلامت
  • برنامه چهارساله دانشگاه
  • تالار ابن سيناي دانشکده پزشکي
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد