کد خبر: ٥٧٩٢٦/ ٠٩:١٠ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 1405
چاپ
ارسال به دوست
گفت و گو با برگزیده الگوی رفتاری اخلاق و تعهد حرفه‌ای هفدهمین جشنواره ابن‌سینا
دکتر منصوری: رعایت تعهد حرفه‌ای در فراگیران بیمارستان فارابی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد
دکتر محمدرضا منصوری برگزیده الگوی رفتاری اخلاق و تعهد حرفه‌ای هفدهمین جشنواره ابن‌سینا، بیماران را ولی‌نعمتانی دانست که باید مورداحترام قرار گیرند.

دکتر منصوری که به‌عنوان الگوی رفتاری اخلاق و تعهد حرفه‌ای هفدهمین جشنواره ابن‌سینا معرفی شد، با بیان اینکه خود را شایسته این عنوان نمی‌دانم، به بیان اصولی که همواره موردتوجه و تأکید قرار می‌دهد پرداخت و گفت: اهمیت دادن و دلسوزانه با بیمار برخورد کردن بسیار مهم و ضروری است.
وی افزود: آنچه برای بیماران حائز اهمیت است اینکه محترمانه با آنان برخورد شود و نباید احساس کنند  در محیط‌های آموزشی به‌عنوان وسیله‌ای برای آموزش و یادگیری تلقی می‌شوند.
این الگوی اخلاقی دانشگاه، بیماران را ولی‌نعمتانی دانست که باید شان انسانی‌شان حفظ شود و افزود: مراجعان بیمارستان‌های دانشگاه اغلب از قشر کم‌درآمد جامعه هستند و این امر نباید باعث تکبر و غرور پزشکان شود.
دکتر منصوری تصریح کرد: همیشه به رزیدنت‌ها یادآوری می‌کنم بیمارانی که عضوی از بدن خود را در اختیارتان قرار می‌دهند تا عمل کنید و آموزش ببینید به گردن شما حق‌دارند و باید با نهایت تواضع و احترام با آنان برخورد کنید.
این استاد چشم‌پزشکی دانشگاه، بر لزوم توضیح بیماری و نحوه درمان، به بیماران تاکید کرد و افزود: باید متناسب با سطح آگاهی بیماران و با زبانی نرم و ملایم در مورد  بیماری، روش درمان، نتایج و خطراتی که این نوع درمان می‌تواند داشته باشد به‌طور مختصر توضیح دهید.
وی بابیان اینکه بیماران را محترمانه با ضمیر جمع خطاب کنید افزود: اینکه چرا پزشکی را در ردیف علم دین قرار می‌دهند و پیامبر می‌فرماید « العِلمُ عِلمانِ: عِلمُ الأدیانِ، و عِلمُ الأبدانِ» به این دلیل است که اساس علم پزشکی انسان است. انسانی که خداوند تکریمش می‌کند؛ ما هم که بنده خداییم باید از آن تبعیت کنیم.
دکتر منصوری بر لزوم ترویج این فرهنگ در دانشگاه تاکید کرد و افزود: هرچند که رعایت اصول اخلاقی ریشه در باورهای دینی، اعتقادی و اخلاقی افراد دارد اما برای یادآوری آن لازم است دوره‌های متعدد آموزشی برگزار شود.
این برگزیده جشنواره ابن‌سینا، فرهنگ‌سازی و گسترش اخلاق حرفه‌ای را ازجمله برنامه‌های طولانی‌مدت خواند و افزود: نتایج این برنامه که طی دو سال اخیر در دانشگاه صورت گرفته، حداقل 10 تا 15 سال طول می‌کشد تا به فرهنگ عمومی تبدیل شود.
استاد چشم‌پزشکی دانشگاه، با اشاره به ارزیابی فراگیران بیمارستان فارابی از نظر رعایت اصول تعهد حرفه‌ای گفت: فرم‌هایی را تهیه کردیم و بدون اینکه رزیدنت‌ها متوجه شوند اعمال و رفتارشان را در برخورد با بیماران  ثبت می‌کنیم و در پایان دوره براساس امتیازی که کسب می‌کنند به آنان نمره می‌دهیم.
وی افزود: وقتی رزیدنت‌ها بدانند نظارت بر کارشان در آخر دوره لحاظ می‌شود قطعاً با دقت بیشتری اصول اخلاق حرفه‌ای را رعایت می‌کنند البته نباید به دلیل نیاز به این امتیاز، تظاهر به انجام کاری کنند بلکه باید در باورشان رسوخ کند تا بعد از فارغ‌التحصیلی نیز آن را به کار بگیرند.
دکتر منصوری جشنواره ابن‌سینا، را اقدام ارزنده‌ای دانست که سال‌ها در دانشگاه برگزار می‌شود و افزود: این جشنواره یادبود یکی از مفاخر علمی کشور است و جا دارد از همه دست‌اندرکاران آن اعم از هیات های علمی و اجرایی و کارکنانی که در برگزاری آن تلاش می‌کنند تشکر کنم.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • دکتر محمدرضا منصوری
  • برگزیدگان هفدهمین جشنواره ابن سینا
  • هفدهمین جشنواره ابن سینا
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد