کد خبر: ٥٨٥١٩/ ١٥:٣٦ - سه شنبه ١١ اسفند ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 2147
چاپ
ارسال به دوست
افتتاح مجموعه آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات دندانپزشکی
مصاحبه با دکتر مژگان علاءالدینی رئیس آزمایشگاه پاتولوژی دهان و سلولی – مولکولی
مجموعه آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات دندانپزشکی یکی از کامل‌ترین آزمایشگاه‌های دندانپزشکی کشور افتتاح شد.

گالری عکس1

گالری عکس2

دکتر علاءالدینی هدف از تأسیس مجموعه آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات دندانپزشکی را توسعه، بهبود و تسهیل روند انجام فعالیت‌های پژوهشی در حیطه دندانپزشکی و همکاری بیشتر حوزه علوم پایه و بالینی و بررسی و بهبود کیفیت بیولوژیک مواد مورد استفاده در دندانپزشکی دانست و افزود: مرکز تحقیقات دندانپزشکی از سال 86 تأسیس آزمایشگاه‌ها را سرلوحه کار خود قرار داد با انتقال دانشکده دندانپزشکی، فضای کافی تأمین شد و کار تهیه تجهیزات آزمایشگاهی آغاز گشت.
رئیس آزمایشگاه پاتولوژی دهان و سلولی –مولکولی گفت: اولین آزمایشگاه مرکز تحقیقات دندانپزشکی آزمایشگاه مرجع مواد دندانپزشکی است که با هدف ارائه خدمات و امکانات مناسب در امر پژوهش و کمک به محققین، همچنین بررسی و کنترل کیفی مواد دندانپزشکی وارداتی و تولید داخل، در شهریور 1387 به عنوان آزمایشگاه مرجع مورد تویید اداره کل تجهیزات پزشکی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. آزمایشگاه‌های دیگر مرکز تحقیقات دندانپزشکی شامل آزمایشگاه‌های پاتولوژی، سلولی –مولکولی، میکروبیولوژی دهان و مطالعات حیوانی است که این مجموعه یکی از کامل‌ترین آزمایشگاه‌های دندانپزشکی کشور را تشکیل می‌دهد.
وی در ادامه افزود: آزمایشگاه پاتولوژی در سال 90 راه‌اندازی و به تدریج تکمیل شد و تأمین تجهیزات آزمایشگاه سلولی مولکولی به علت مشکلات بودجه‌ای به کندی صورت گرفت به لطف پروردگار و همت دکتر محمدصادق احمد آخوندی معاون پژوهشی مرکز و حمایت‌های مالی دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری و دکتر آخوندزاده قائم‌مقام آن معاونت دریازدهم اسفندماه94 این مجموعه آزمایشگاهی افتتاح و آماده خدمت به محققین دانشگاهی و غیردانشگاهی است.
دکتر علاءالدینی در پایان خدمات قابل‌ارائه در این آزمایشگاه‌ها را برشمرد و گفت: خدمات آزمایشگاه پاتولوژی دهان شامل پذیرش نمونه‌های بافتی، آماده سازی بافت‌ها برای برش و رنگ‌آمیزی بافت‌ها و گزارش لام های تهیه شده و انجام آزمایش‌های هیستوشیمی، سیتولوژی و ایمونوهیستوشیمی و هم‌چنین ایجاد بانک ضایعات دهان برای انجام مطالعات و تحقیقات است و در آزمایشگاه سلولی –مولکولی انواع کشت‌های سلولی و جداسازی سلول‌های بنیادی و انجام تستهای حیات سلول و تعیین کمی و کیفی بیان ژن و استخراج RNA و DNA از نمونه‌های زیستی و...انجام می‌شود. آزمایشگاه میکروبیولوژی دهان نیز خدمات کشت، جداسازی و تعیین هویت بیوشیمیایی و مولکولی میکروارگانیسم‌های دخیل در عفونت‌های هوازی دهان و بررسی مولکولار اپیدمیولوژی عفونت‌های دهان و بررسی تأثیر ضدمیکروبی سامانه نوین دارورسانی و... را ارائه می‌کند البته تجهیز این آزمایشگاه برای کار برروی میکروب‌های بی‌هوازی از برنامه‌های آتی است. خدمات آزمایشگاه مطالعات حیوانی نیز شامل تأمین امکانات و فضای لازم برای انجام اعمال جراحی بر روی حیوانات کوچک است گفتنی اینکه امکانات نگهداری حیوانات آزمایشگاهی از برنامه‌های آینده مرکز تحقیقات دندانپزشکی خواهد بود./ق

عکاس و خبرنگار:سمیه عبدالمالکی

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • افتتاح آزمایشگاه مرکز تحقیقات دندانپزشکی
  • دکتر ملک زاده در پژوهشکده علوم دندانپزشکی
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد