کد خبر: ٦٠٣٧٣/ ١٥:٢٣ - چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 1440
چاپ
ارسال به دوست
همایش روز جهانی کار آزمایی بالینی برای نخستین بار در کشور برگزار شد
در همایش کار آزمایی بالینی دیدگاه‌ها و راه‌کارهای ارتقای کار آزمایی بالینی ازنظر کمی و کیفی موردبحث و بررسی قرار گرفت.

گالری عکس
همایش کار آزمایی بالینی برای نخستین بار در کشور صبح چهارشنبه 29 اردیبهشت 95 در مرکز آموزش و پژوهش پوست و جذام دانشگاه برگزار شد.
در حاشیه این همایش، دکتر علیرضا فیروز رئیس مرکز کار آزمایی بالینی و مرکز آموزش و پژوهش پوست و جذام دانشگاه گفت: روز 20 می هرسال به نام کار آزمایی بالینی نام‌گذاری شده است به دلیل اینکه در این روز نخستین کار آزمایی بالینی به شکل نوین توسط دکتر جیمز لین برای بررسی نقش ویتامین c در درمان بیماری‌ها اسکوروی ملوانان انجام گرفت.
وی هدف از برگزاری این همایش را شناساندن کار آزمایی بالینی در سطح عمومی عنوان کرد و گفت: کار آزمایی بالینی یکی از انواع پژوهش‌های علوم پزشکی است که با سایر پژوهش‌ها فرقی اساسی دارد. چون پژوهش بر روی انسان انجام می‌گیرد و مداخله‌ای صورت می‌پذیرد بدین معنی که نقش یک مداخله در سلامت انسان بررسی می‌شود.
دکتر فیروز ادامه داد: این مداخله می‌تواند یک داروی جدید، یک واکسن جدید یا یک روش آموزشی یا روش جراحی جدید باشد. ازنظر سلسله‌مراتب پزشکی مبتنی بر شواهد، کار آزمایی بالینی بالاترین سطح شواهد را برای عموم فراهم می‌کند که در نظر پزشکان، بیماران و سیاست‌گذاران اهمیت فراوانی دارد.
وی افزود: به دلیل تأیید یک دارو یا یک محصول جدید و ورود آن به بازار، مراجع قانون‌گذاری مانند وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مستلزم انجام کار آزمایی بالینی هستند.
دکتر فیروز با اشاره به اهمیت کار آزمایی بالینی، گفت: در سال‌های اخیر که مسئله تولید محصولات جدید مطرح‌شده و شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری در کشور باهدف تولید محصولات جدید به‌خصوص تولید کالای بیولوژیک تأسیس‌شده‌اند، کار آزمایی بالینی اهمیت بیشتری پیداکرده است.
وی توضیح داد: در انجام کار آزمایی بالینی گروه‌های مختلفی چون تیم پژوهشگران که کار آزمایی بالینی را انجام می‌دهند، افراد آزمودنی مثل بیماران یا داوطلبان سالم و پشتیبان مالی برای پرداخت هزینه همکاری می‌کنند.
دکتر فیروز افزود: کار آزمایی بالینی قبل از شروع کار باید به تأیید کمیته اخلاق در پژوهش‌های پزشکی و سازمان غذا و دارو برسد.
چون برخی از کار آزمایی بالینی که منجر به تولید محصول جدید می‌شود و نیاز به ثبت دارد باید به تأیید سازمان غذا و دارو برسد.
وی نقش شرکت‌های بیمه در کار آزمایی بالینی را مهم برشمرد و گفت: ممکن است یک کار آزمایی بالینی در بررسی محصول جدید با خطراتی مواجهه شود یا عوارض ناشناخته‌ای برای بیمارانی که کار آزمایی بالینی می‌شوند پیش آید با پوشش بیمه‌ای خسارت‌های ایجادشده توسط شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود.
دکتر فیروز خاطرنشان کرد: در این همایش به مناسبت بزرگداشت روز جهانی کار آزمایی بالینی، از تمامی ذینفعان کار آزمایی بالینی شامل پژوهشگران، سازمان غذا و دارو، کمیته اخلاق، شرکت‌های بیمه دعوت‌شده تا هرکدام دیدگاه‌های خود را نسبت به وضعیت فعلی کار آزمایی بالینی در کشور بیان کنند و راه‌کارهای خود را برای افزایش ارتقای کار آزمایی بالینی چه ازنظر کمی و چه ازنظر کیفی ارائه دهند.
وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این همایش دیدگاه‌های ذینفعان مختلف به یکدیگر نزدیک‌تر شود و چرخه‌ی انجام کار آزمایی بالینی سرعت بیشتری پیدا کند.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • دکتر فیروز در همایش روز جهانی کارآزمایی بالینی
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1395/02/29 23:45
0
0
از معدود جلساتی بود که با هیجان چند ساعت به بحث و نظرات گوش می کردم
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد