کد خبر: ٦٨٦٩٤/ ٠٨:٤٨ - سه شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1100
چاپ
ارسال به دوست
گفت‌وگو با مجریان اصلی فرآیندهای برگزیده دهمین جشنواره شهید مطهری
دکتر قدسی: دستگاه کیت کمک‌آموزشی جراحی جمجمه برای نخستین بار در دنیا تولیدشده است
دکتر سیدروح الله قدسی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان داناول مستقر در مرکز رشد مواد و تجهیزات دندانپزشکی دانشگاه، تصریح کرد: در کیت کمک‌آموزشی، مدل جمجمه به‌گونه‌ای طراحی‌شده که امکان شبیه‌سازی لایه‌های مختلف جمجمه و همچنین امکان آموزش رزیدنت‌های جراحی مغز و اعصاب را در محیط ایمن آزمایشگاهی فراهم می‌آورد.

دریافت فیلم

در دهمین جشنواره شهید مطهری  که 13 اردیبهشت 96 در تالار ابن‌سینا برگزار شد، دستگاه کیت کمک‌آموزشی جراحی جمجمه، به‌عنوان فرآیند برتر در حیطه تولید محصولات آموزشی معرفی شد.
دکتر قدسی در توضیح این فرآیند گفت: شرکت داناول برپایه همکاری مؤثر و عملیاتی مهندسان و پزشکان مجرب تشکیل‌شده و یکی از محصولات دانش‌بنیانی که تولید کرده، کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه است.
این مجری فرایند برگزیده، با بیان اینکه کیت درزمینه آموزش رزیدنت‌های مغز و اعصاب کاربرد دارد افزود: با کمک این کیت، عملیات دریل، اره کردن و برداشتن فلپ جمجمه، بخیه زدن و دوختن پرده مغز در محیط ایمن و آزمایشگاهی (Skill Lab) آموزش داده می‌شود.
وی افزود: این دستگاه از دو بخش تشکیل‌شده، یک قسمت آن مدل جمجمه و بخش دیگر کیت است و این قابلیت را دارد که لایه‌های مختلف جمجمه را تحت پوشش قرار دهد و امکان شبیه‌سازی های مختلف را فراهم می‌آورد.
دکتر قدسی روش ساخت این کیت را  با استفاده از پرینترهای سه بعدی بیان کرد و گفت: این مدل چندین بار توسط جراحان مختلف مغز و اعصاب آزمایش شد و درنهایت صحت عملکرد آن و احساسی که شبیه‌سازی جمجمه به جراح منتقل می‌کند مورد تأیید بورد تخصصی جراحان قرار گرفت.
وی افزود: این کیت دارای بردها و حسگرهایی (Load Cell)  است که امکان ذخیره‌سازی و مقایسه نیروهای واردشده توسط جراح و رزیدنت را فراهم می‌آورد تا فراگیران با مقایسه این نمودارها در مدت‌زمان کوتاه‌تری مهارت دریل کردن را بدون اینکه آسیبی به غشای مغز وارد شود بیاموزند.
این مجری فرآیند برگزیده، با اشاره به کاربرد کیت در بیمارستان‌های بزرگ دانشگاه گفت: در حال حاضر در بیمارستان‌های شریعتی، امام خمینی و سینا به‌عنوان یکی از ابزارهای مرکز مهارت‌های بالینی مورداستفاده قرار می‌گیرد و امیدواریم به‌زودی در سایر مراکز مهم دانشگاهی دیگر نیز مورداستفاده قرار گیرد.
دکتر قدسی با بیان اینکه این دستگاه با این ویژگی‌ها برای نخستین بار در دنیا تولید و به‌عنوان اختراع ثبت‌شده است افزود: این محصول موفق شد به‌عنوان یکی از فرآیندهای برتر در جشنواره شهید مطهری برگزیده شود.
وی در ارزیابی خود از جشنواره شهیدمطهری گفت: این جشنواره علاوه بر اینکه  باعث شناخت بیشتر فرآیندها و محصولات آموزشی می‌شود؛ پشتوانه خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصانی است که در این زمینه فعالیت دارند.
دکتر قدسی پیشنهاد داد: برای ارزیابی دقیق‌تر فرآیندهای محصول محور، هیات داوران نمونه کارها را از نزدیک موردبررسی قرار دهند.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان
فرآیندهای برگزیده در دهمین جشنواره مطهری( مجریان اصلی و همکاران)

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • گفت‌وگو با مجریان اصلی فرآیندهای برگزیده دهمین جشنواره شهید مطهری
  • دهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد