کد خبر: ٦٩٧٠٦/ ٠٨:٣١ - يکشنبه ١ مرداد ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 3480
چاپ
ارسال به دوست
«بجای گزارش» دکتر علی جعفریان در تیرماه 96
گزارش ماهانه چهل و ششم رییس دانشگاه خیلی مختصر و علت آن هم روزهای شلوغ تیرماه به ویژه برگزاری هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران است و حکایت از خستگی زیاد او دارد.

متن این گزارش به شرح زیر است:

اساتید، دانشجویان و همکاران عزیز سلام
تیر 96 با ایام پایانی ماه رمضان و عید سعید فطر شروع شد؛ عید بندگی و اطاعت حق‌تعالی. آرزو می‌کنیم که با عبور از این ماه مبارک آنچه باید، به‌دست‌آمده باشد و تا سال بعد باقی بماند.
ازآنجاکه پایان تیرماه با هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی در روز جمعه سی‌ام همراه شد و روز شنبه هم به شمارش آرا گذشت فرصت نگارش گزارش مفصل فراهم نشد و این بار آنچه تقدیم می‌کنم «بجای گزارش» است.


برگزاری هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ
هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ با تمام اماواگرها در روز جمعه آخر تیرماه در مجموعه موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران و دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران به‌صورت حضوری برگزار شد. انتخابات الکترونیک علیرغم تمام تلاش‌های انجام شده عملی نشد و این باعث ناراحتی تمام دست‌اندرکاران و جامعه پزشکی شد. اینکه این روش در عمل موفق نبود و اصولاً روش‌های الکترونیک چقدر قابل‌اعتماد هستند بحثی مفصل و البته فنی است که باید در جای خود موردبررسی قرار گیرد. نظر شخصی من دراین‌باره به‌طور کوتاه این است که این روش‌ها مزایای فراوانی دارند و باید بکار گرفته شوند و درعین‌حال تکیه محض بر هر یک از آنها تا قبل از استقرار کامل اشتباه است.
سؤال اینجاست که آیا چنین حادثه‌ای از قبل قابل پیش‌بینی بود یا نه و اگر بود چه کاری باید انجام می‌شد؟ درواقع این همان قسمت دوم نظر شخصی من است بدین معنی که بله قابل پیش‌بینی بود و به همین جهت ما در هیئت اجرایی تهران بزرگ همان کاری را که باید، انجام دادیم. در جلسات هیئت اجرایی و نظارت انتخابات تهران احتمال موفق نبودن روش الکترونیک به‌طور مکرر بحث شد و بر لزوم آمادگی برای حالت‌های مختلف تأکید شد. پیشنهاد برگزاری رأی‌گیری حضوری در سه حوزه اخذ رأی در سطح شهر تهران توسط هیئت اجرایی مطرح شد که به دلیل نقطه نظرات هیئت نظارت تهران و ستاد مرکزی اجرایی عملیاتی نشد. در قدم بعد حوزه رأی‌گیری به ساختمان دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه تهران (مقابل موزه) منتقل شد که فضای مناسب‌تر و قابل طراحی برای روند انتخابات داشت. پیش‌بینی لازم برای تسهیل رفت‌وآمد مراجعان در حد ممکن انجام گرفت.همچنین با توجه به آماده شدن سامانه متمرکز تأیید محل اشتغال همکاران، چیدمان مناسب با 16 ایستگاه رایانه‌ای برخط طراحی شد و 32 نفر از همکاران دانشگاه این وظیفه را بر عهده گرفتند و در ساعات عصر که تراکم بیشتر شد، 2 ایستگاه دیگر نیز اضافه شد. به همین دلیل نه‌تنها از ساعت 8 صبح که فرایند انتخابات آغاز شد آمادگی کامل برای پذیرش همکاران وجود داشت، بلکه از ساعات ظهر به بعد که انتخابات الکترونیک ملغی گردید نیز همه‌چیز آماده بود و در تمام مدت 14 ساعت اخذ رأی، زمان انتظار همکاران در داخل حوزه حتی در شلوغ‌ترین اوقات بیش از 30 دقیقه نبود. شمارش آرا نیز از ساعت 11 شب و بلافاصله پس از اتمام زمان قانونی آغاز شد و با فرایند دقیقی که طراحی شد 16 ساعت به طول انجامید. روش شمارش نیز به صورتی طراحی شد که امکان خطای فردی نزدیک به صفر بود زیرا هر رأی توسط سه نفر به‌طور مستقل ثبت می‌شد و در مقاطع مختلف به‌صورت متقاطع هم چک می‌شد. دقت کار به‌طوری بود که همکاران ناظر همگی نسبت به آن اظهار شگفتی کردند. درنهایت نتایج رسمی در ساعت 4 عصر روز شنبه 31 تیرماه در نشست خبری با حضور جناب آقای دکتر نیک‌نژاد رئیس محترم هیئت نظارت تهران بزرگ اعلام شد.اگرچه لغو انتخابات الکترونیک برای همه به‌نوعی شوک‌آور بود اما وظیفه مسئول اجرایی تمهید مقابله با چنین موقعیت‌هایی است. 25 نفر اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت اجرایی انتخابات، 5 نفر عضو اصلی هیئت نظارت و عوامل نظارت، همکاران حوزه‌‌های مختلف ستاد دانشگاه بخصوص معاونت‌ درمان، معاونت توسعه، روابط عمومی، حوزه ریاست، مدیریت آمار و اطلاعات، موزه تاریخ علوم پزشکی، حراست و سایرینی که ممکن ازقلم‌افتاده باشند با حضور پرتعداد و پرانگیزه خود باعث شدند انتخابات حضوری به بهترین شکل ممکن با توجه به شرایط و امکانات برگزار شود که بدین‌جهت از یک‌یک آنان تشکر می‌کنم. مهم‌تر از حضور فعال همکاران، تحمل شرایط نسبتاً سخت و گرمای هوای سالن در برخی ساعات روز با روی گشاده و بدون کوچک‌ترین شکایت بود. در زمان شمارش آرا نیز گروه‌های دیگری از همکاران این واحدها به ما پیوستند که باعث تسریع در اعلام نتایج شد. بازخوردهای متعددی دراین‌باره به من منعکس شد که ضمن انتقال این بازخورد به همکاران، مایلم احساس غرور و افتخار خود را به داشتن همکارانی چون شما ابراز کنم. دانشگاه ما یک بار دیگر نشان داد که چه ظرفیتی برای اداره بحران‌های مختلف دارد و امید که از این ظرفیت همواره به بهترین شکل استفاده شود. ( دسترسی به تصاویر انتخابات  یکدوسهچهارپنج )

درگذشت مرحوم حاج سید رضا نیری
درگذشت مرحوم مغفور حاج سید رضا نیری واقعه‌ای ناگوار برای تمام کسانی است که ایشان را می‌شناختند. او مردی از تبار نیکان و نیک‌اندیشان بود، با حضوری اعتمادآفرین و آرامش‌بخش که با خود برکت به همراه داشت. اگرچه اکنون فرصت و توان کافی برای نوشتن درباره ایشان را ندارم اما نمی‌توانم از ذکر خیر آن مرد بزرگوار بگذرم که فقدانش برای من مانند درگذشت عموی عزیزم بود. خداوند او را با مولایش محشور کند.
سخن آخر
رویدادهای متعدد و مهم دیگری در این ماه داشتیم که حتی فرصت اشاره به آنها هم موجود نیست چراکه در ساعات نیمه‌شب دومی هستم که نخوابیده‌ام. شاید اگر عمر باقی و تقدیر برقرار بود، در فرصت دیگری با شما دانشگاهیان عزیز صحبت کنم. برایتان سلامت و شادی آرزو دارم.

دکتر علی جعفریان
تیر 96

دسترسی به گزارش های ماهانه قبلی در سایت اختصاصی رییس دانشگاه

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/05/08 8:12
0
0
سلام خسته نباشید جناب آقای دکترشما هم انسان هستید وطبیعتا از فشار کاری خسته میشودو امیدوارم روز به روز موفق ترشوید فقط خواهشی که هم من و هم تمامی پرسنل دانشگاه داریم این است که به زودی زود پرداختی های کارانه به روال عادی باز گردد باورکنید ما قشر کارمند روی کارانه حساب میکنیم با تشکر
کاربر مهمان
1396/05/04 8:6
0
0
سلام. خوش بحالتون که دغدغه شما در یک ماه گذشته فقط انتخابات نظام پزشکی بود یعنی مسئله مهمتون این بوده دکتر جان. وای به حال ما پرسنل که تمام سال دغدغه قسط و شیر بچه و پوشک بچه و دوا و دکتر داریم چون کسی براش مهم نیست کارانه ها 7 ماه عقبه. بله اینجا دانشگاه مادراست/ اما پرداختهایش از دانشگاههای بی ادعا خیلی عقب تر.

در پاسخ به کاربر محترم ذکر این نکته ضروری است که پرداخت کارانه در دانشگاه ما از حداقل دو سوم دانشگاه های علوم پزشکی کشور جلوتر است گرچه هنوز تا شرایط مطلوب فاصله داریم و امیدواریم با رفع محدودیت های اعتباری این مشکل برطرف شود.


کاربر مهمان
1396/05/03 17:7
0
0
اینگونه خبر رسانی در مورد ریاست دانشگاه وجاهت ندارد بانگ زدن که گزارش کوتاه حکایت از خستگی او دارد را برای دردانه ها مینویسند نه ریاست دانشگاهی که همه میدانیم بار زیاد مسیولیت و کار را پذیرفته و همواره با لبخند ظاهر و تظاهر به خستگی نمیکنند.
کاربر مهمان
1396/05/03 16:45
0
0
استاد گرامی در حسن نظر و عمل شما شکی نیست. بعنوان یک نفر از اعضا خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای من مانند سایر همکاران و دوستان، حفظ آبروی دانشگاه مهمتر از هر چیز دیگری است. ای کاش با توجه به احاطه شما به موضوع پیشدستی می کردید و اجازه برگزاری همزمان دو انتخابات را نمی دادید. اگر انتخابات کلا الکترونیک بود شاید بهتر بود زیرا با بروز اشکالات فنی، لغو و به تاریخ دیگری موکول می شد و توجیه بهتری داشت ولی با این وضعیت و از بین رفتن حق رای بعضی همکاران (از جمله خود من) همه دانشگاه ع پ تهران را مقصر می دانند که مسلما ربطی به دانشگاه نداشته است ولی بهرحال حقی از افراد ضایع شده است که هنوز مشخص نیست با آن چگونه برخورد خواهد شد! امیر نجاتی
کاربر مهمان
1396/05/02 23:47
0
0
با سلام اقای دکتر دانشگاه علوم پزشکی فقط شامل پزشکان نیستند اکثر گزارش های شما خبر از این دغدغه مهم شما می دهند تیمی کار کردن و تیمی فکر کردن و احترام به هویت همه حرفه ها را بیاموزیم
کاربر مهمان
1396/05/02 15:55
0
0
فقط تعريف ها از انتخابات به نمايش درمي أيد؟ افتضاح لغو انتخابات اينترنتي كه سبب ريزش اراي زيادي شد، جاي عذزخواهي و جبران ندارد؟
کاربر مهمان
1396/05/02 9:2
1
0
به عنوان یکی از عوامل اجرای این برنامه به همگی دست اندرکاران این انتخابات سلام و خسته نباشیدعرض کرده واز ریاست محترم دانشگاه برای این پیام تشکر میکنم . همانطور که ایشان فرمودند حقیقت موضوع این است که برنامه ریزی اصلی و تامین نیروی انسانی و تدارکات برمبنای انتخابات الکترونیک صورت گرفته بود و به ما گفته شده بود که تعداد کمی از افراد که بنا به هردلیلی نتوانند یا نخواهند رای اینترنتی بدهند به موزه مراجعه خواهند کرد ولی پس ازساعات اولیه شروع رای گیری و وجود اشکال در سیستم و همچنین لغو انتخابات الکترونیک و مراجعه بسیار زیاد پزشکان هم فشار کار زیاد شد و هم زمان رای گیری افزایش یافت. یعنی به راحتی می توان گفت که هریک از عوامل اجرایی به جای سه نفر کار کردند تا آبروی دانشگاه و وزارت بهداشت که به خاطر سهل انگاریو عدم دقت دیگران در معرض خطر قرار گرفته بود تا حدودی حفظ شود. هیچکس حق ندارد نقش پررنگ کارکنان دانشگاه علوم پزشکی تهران را که طبعا این انتخابات صنفی هیچ ربطی به آنها و اینده شغلی و زندگی آنها نداشت انکار کند. بی انصافی است اگر به همین سادگی از ایثار همکاران دانشگاهی بگذریم . فقط کافی است بدانید که این عزیزان حداقل دوروز کامل از تعطیلات آخر هفته خود را از خانه و خانواده گذشتند و تمام وقت خود را برای این انتخابات اختصاص دادند و البته کسانی که در شمارش آرا شرکت داشتند حداقل بیست و چهارساعت کامل اصلا استراحت نکردند. نمی دانم مسئولین برگزاری انتخابات در سطح دانشگاه و وزارت بهداشت چگونه این ایثار کارکنان دانشگاه را پاسخ خواهند گفت؟ ولی اگر قرار است برای برنامه های مشابه آینده روی همکاری کارکنان حساب کنند لازم است حتما با دقت بیشتر و چمشان بازتری به آنچه گذشت نگاه کنند. ارادتمند همه اساتید و دوستان م .ق . ج
کاربر مهمان
1396/05/02 4:38
0
0
با سلام و عرض احترام، با تشکر از جناب دکتر جعفریان و آرزوی سلامتی و طول عمر برای ایشان
کاربر مهمان
1396/05/01 20:54
1
0
آقای دکتر جعفریان ما هم خسته می شویم، برای ما هم پیش آمده که جند شب تا دیر وقت کار کنیم، ما هم فشرده کار می کنیم ولی ما قدرت آن را نداریم که از سایت بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور خستگی خود را به گوش دیگران برسانیم. حتی مطمئن نیستیم این کامنت به گوش شما و دیگران برسد. فرق ما و شما در این است. کارمندان خسته!!!
کاربر مهمان
1396/05/01 9:58
0
0
بايد به تمام دستاندركاران برگزاري اين انتخابات كه با نظم خوبي همراه بود خسته نباشيد گفت.
کاربر مهمان
1396/05/01 9:50
0
0
سلام وخداقوت .قدم به قدم شاهد تلاش جنابعالی در برنامه روزهای اخیر بویژه در حوزه انتخابات بودیم . اینکه با وجود خستگی و فشار کاری همچنان خود را در ارائه گزارش مرسوم ماهانه مقید به انجام بموقع کار نموده اید خود دلیل دیگری است که به پاس این حفظ حرمتها - درکنار هزاران علت ودلیل دیگر- ماهم از داشتن چنین راهبری در دانشگاه احساس غرور و افتخار داشته باشیم . توانتان مستدام و شهد شیرین خدمت گوارای وجودتان- از حوزه درمان
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد