کد خبر: ٧١٢٣٦/ ١٨:١٤ - يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1929
چاپ
ارسال به دوست
مراسم تکریم دکتر جعفریان، رئیس سابق و معارفه دکتر کریمی، سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکتر جعفریان: در دوران مسئولیتم همیشه منافع دانشگاه را در اولویت قراردادم
رییس پیشین دانشگاه در مراسم تکریم خود تأکید کرد در این 4 سال تمامی توانم را برای پیشرفت اهداف دانشگاه بکار گرفتم و اجازه ندادم منافع شخصی به منافع دانشگاه اولویت پیدا کند.

گالری عکس( جمشید ربیعی )

گالری عکس( سید میثم عطری)

گالری عکس( حسین اکبریان)

گالری عکس ( اسماعیل استاجی)

گالری عکس( الهام حق شناس)

دریافت فیلم
در مراسم تکریم دکتر جعفریان، رئیس سابق و معارفه دکتر کریمی، سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی تهران که 16 مهر 96 در سالن همایش‌های دانشگاه برگزار شد، دکتر جعفریان بابیان اینکه خوشحالم جلسه تکریم و معارفه در دانشگاه شیرین است و در فضای مثبتی برگزار می‌شود گفت:  در روز انتصابم در مهرماه 92،  دکتر هاشمی نکاتی همچون، هم‌فکری با اساتید باتجربه، استفاده از نیروهای جوان و جسور، تأکید بر استقلال دانشگاه و مراقبت از مرزهای آن و... را مطرح کردند و من نیز بر اصل احترام، حرکت در مسیر برنامه و نقش علمی دانشگاه، اجرای برنامه‌های سلامت دولت یازدهم، حفظ و ارتقا جایگاه کشوری و بین‌المللی دانشگاه و ارتقا کیفیت آموزش و پژوهش تأکید داشتم و متعهد شدم هر آنچه در توان دارم برای پیشرفت اهداف دانشگاه به‌کارگیرم.
رییس پیشین دانشگاه، به‌مرور کوتاهی از عملکرد دانشگاه در طول 4 سال مسئولیت خودپرداخت و گفت: در ابتدای کار، نظام مدیریت آکادمیک را در انتخاب رییس دانشکده‌ها و مدیران گروه‌ها بکار گرفتیم و در دی‌ماه 92  برنامه چهارساله دانشگاه به تصویب هیئت‌امنا رساندیم. در همین مدت انتزاع دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران تکمیل شد و این فرآیند دشوار با حمایت‌های دکتر هاشمی و انرژی بسیاری که صرف شد به‌خوبی انجام گرفت.
وی با اشاره به اجرای طرح ویزیت جهادی دست‌های مهربان گفت: به سفارش رییس‌جمهور این طرح در مناطق محروم تحت پوشش دانشگاه، طی 14 دوره، با بیش از  19هزار ویزیت تخصصی، توسط  500 نفر از همکاران به اجرا درآمد.
دکتر جعفریان با اشاره به اجرای طرح‌های تحول سلامت، نوآوری در آموزش، و تحول در بخش بهداشت گفت: پس از ابلاغ هریک از این برنامه‌ها عملیات اجرایی آن در دانشگاه صورت گرفت.
رییس پیشین دانشگاه، بابیان اینکه در این مدت با بیش از 600 عضو هیئت‌علمی و مدیران دانشگاه نشست‌های چهره به چهره برگزار شد افزود: با مجموع هیئت‌رئیسه دانشگاه، در 9 معاونت حداقل 2جلسه ، در 14 بیمارستان حداقل یک جلسه، در 11 دانشکده حداقل یک جلسه و در 3 شبکه بهداشتی حداقل یک جلسه، با مدیران گروه‌ها سه جلسه و با اعضای هیئت‌علمی تمام‌وقت جغرافیایی 4 جلسه برگزار کردیم و درمجموع در بیش از 60 جلسه، هیئت‌رئیسه دانشگاه در محیط حاضر بود.
وی با اشاره به ارائه گزارش ماهانه خود در این 4 سال گفت: از مهر 92 تا شهریور 96 در قالب 48 گزارش رویدادهای مهم دانشگاه را تدوین کردم.
دکتر جعفریان در بخش دیگری از سخنان خود به بیان موفقیت‌های دانشگاه در عرصه بین‌المللی پرداخت و گفت: دانشگاه بیش از 800 دانشجوی خارجی شاغل و فارغ‌التحصیل دارد که حاصل فعالیت‌های دانشگاه در عرصه بین‌المللی است.
وی با اشاره به عضویت دانشگاه در پیمان M8 (مجمع جهانی سلامت) برای نخستین بار گفت: برای نخستین بار به‌عنوان اولین نماینده از منطقه غرب آسیا و شما افریقا به عضویت این مجمع درآمدیم.
رییس پیشین دانشگاه، تمدید اعتباربخشی بین‌المللی دانشگاه، ارزیابی مثبت فدراسیون جهانی آموزش پزشکی از دانشکده پزشکی، اجرای برنامه اراسموس و شرکت در نشست‌ها و مجامع مختلف بین‌المللی را از دیگر فعالیت‌های دانشگاه در این عرصه برشمرد.
دکتر جعفریان با اشاره به حفظ و ارتقا رتبه‌های بین‌المللی دانشگاه گفت: دانشگاه در وبومتریکس با رتبه 364 در بین وزارتخانه‌های بهداشت و علوم در جایگاه نخست قرار دارد. در رتبه‌بندی تایمز  در حوزه آموزش رتبه 74 را در بین 800 دانشگاه به دست آورده و در سایمگو از رتبه 404برخوردار است. در ESI که رتبه بین 700 تا 800 را داشت برای نخستین بار جایگاهی بهتر از 700 را در استنادات بدست آورده و در رتبه 697 قرار دارد و در بخش مقالات نیز در رتبه 380 است.
وی افزود: دانشگاه در بین کشورهای اسلامی در رتبه 6 و در حوزه پزشکی بالینی در رتبه 1 قراردارد.
دکتر جعفریان h-index دانشگاه را 131 که بالاترین اچ اندیکس در کل کشور است عنوان کرد و گفت: اختلاف اچ ایندکس دانشگاه با دانشگاه دوم 37 واحد است که این نشان می‌دهد علاوه بر فعالیت‌های جدی و سنگین دانشگاه در طرح تحول سلامت، مسیر علمی خوبی تبیین شده و نتایج قابل قبولی به‌دست‌آمده است.
رییس پیشین دانشگاه با اشاره به دو چالش مهم داخلی و بیرونی دانشگاه در این مدت گفت:چالش اصلی داخلی اینکه هنوز نگاهمان به دانشگاه نگاه بین نسل اول و دوم است و معتقدیم باید بودجه دولتی باشد تا کارها پیش برود که با این نگاه نمی‌توانیم پیشرفت موردنظر را در دانشگاه ایجاد کنیم.
وی افزود: ما در این دوران بر فناوری تأکید داشتیم که نتایج خوبی هم داشت ولی کافی نبود نگاه ما باید به کارآفرینی و خلق ثروت و ایجاد ظرفیت‌های جدید تغییر کند.
دکتر جعفریان چالش خارجی دانشگاه را چگونگی تقویت نقش هیئت‌امنا در دانشگاه دانست و افزود:  اخیراً نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشتم که اگر بخواهیم هیئت امناها کار خود را به‌خوبی انجام دهند، باید موظف باشند، نقش تعیین‌کننده در تصمیمات داشته باشند و درعین‌حال پاسخگو باشند که دکتر هاشمی با آن موافقت کردند و این فرصت خوبی است که بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم.
رییس پیشین دانشگاه ضمن تشکر از همکاران خود در هیئت‌رئیسه دانشکده‌ها، بیمارستان‌ها و دیگر واحدهای دانشگاه و همچنین همراهی و همکاری دانشجویان، از  دکتر امینی، دکتر فتوحی و دکتر پارساپور که در این مدت همکاری نزدیکی با وی داشتند قدردانی کرد و گفت: نتایجی که دانشگاه در این مدت کسب کرده محصول تلاش همه این عزیزان است.
وی افزود: قرار من با دکتر هاشمی برای مسئولیت دانشگاه 4 سال بود، پس از پایان این دوره که خدمت ایشان رسیدم، نظرشان بر تغییر بود. وقتی درباره رییس جدید دانشگاه با من مشورت کردند؛ به دلیل سابقه خوب، تعهد و علاقه‌ای که دکتر کریمی نسبت به دانشگاه داشتند از انتخاب ایشان بسیار خوشحال شدم.
دکتر جعفریان برای دکتر کریمی آرزوی موفقیت کرد و گفت: همگی ما، رییسمان را دوست داریم و متعهد می‌شویم  که در مسیر پیشرفت دانشگاه همراهشان باشیم. شهادت می‌دهم من هم در این دوره شاهد این همکاری در مجموعه دانشگاه بودم.
رییس پیشین دانشگاه، بابیان اینکه امروز با همان لباسی در خدمت شما هستم که در جلسه معارفه بودم با این تفاوت که رنگ موهایم به سپیدی رنگ لباسم نزدیک شده افزود: خوشحالم که این مسئولیت با سفر حجی که مشرف شدم تمام شد و این سفر هم با طوافی به نیابت از شما بزرگواران به پایان رسید هرچند که از همه دوستان حلالیت طلبیده بودم، بازهم این کار می‌کنم.
دکتر جعفریان در پایان سخنان خود گفت: خدا را شکر می‌کنم که به من کمک کرد بدون هیچ‌گونه ارتباط سببی، نسبی و ژنی این مسئولیت را برعهده گرفتم و شکر دیگرم بر این است که تمام توانم را به کار گرفتم و به خودم اجازه ندادم که منافع شخصی را به منافع دانشگاه اولویت دهم. براین اساس آنچه را که فکر می‌کردم به نفع دانشگاه است انجام دادم. شکرگزاری سوم هم اینکه از این مسئولیت راحت شدم و این باعث می‌شود از امشب راحت‌تر بخوابم.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: سیدمیثم عطری

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • مراسم تکریم رییس پیشین و معارفه رییس جدید دانشگاه
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/07/18 16:7
0
0
اقای دکتر جعفریان از زحمات شما سپاسگزاریم و از خدای مهربان برای شما آرزوی توفیق روزافزون داریم.
کاربر مهمان
1396/07/17 20:1
0
0
سلام بر تمام مسیولین محترم جدید وقبلی کاش همه انسانها رضای خدا را مقدم بر منافع شخصی و سازمانی نمایند
کاربر مهمان
1396/07/17 12:13
0
0
جناب آقای دکتر جعفریان عزیز و دوست داشتنی، خسته نباشید، برایتان در تمامی مراحل زندگی آرزوی تندرستی و شادکامی دارم.
کاربر مهمان
1396/07/17 7:56
1
1
همیشه نقاظ ضعفی هست. سعی کردیم بشما بگوییم ولی نمیدانم روابط عمومی بشما منتقل کرد یا خیر! اگر منتقل کرده شما توجه نکرده اید در اخرت مسئول ظلم بما هستید.
کاربر مهمان
1396/07/17 5:7
0
2
جناب دکتر جعفریان الگوی ارزشمندی برای جوانان بویژه نسل هزاره هستند. دانشجویان و اساتید جوان ما نیاز به تصویری عملی، زنده و نزدیک به نسل خود دارند تا در این هیاهوی قرن بیست و یکم دچار سردرگمی، بی هویتی و بد هویتی نشوند. چرا تقدیر و الگو سازی های ما فقط شامل بزرگانی است که یا از دنیا رفته اند و یا سال های آخر عمر را می گذرانند و جوان نمی تواند با ایشان ارتباط برقرار کند. پشنهاد میکنم مسئولین دانشگاه، چه متولیان علمی و چه فرهنگی کاری بکنند تا جوان ما از وجود این شخصیت های برجسته علمی و مکتبی احساس عزت و غنای ملی نمایند و راه را گم نکنند. یاحق
کاربر مهمان
1396/07/16 20:12
0
1
استاد عزیز و گرانقدر جناب آقای دکتر جعفریان. خسته نباشید میزان سفیدی موهایتان در طی این چند سال گواه بر زحمات و از خودگذشتگی های شماست . خداوند به شما اجر دهد و ان شاالله که همیشه سلامت باشید در کنار خانواده محترمتان
کاربر مهمان
1396/07/16 19:39
0
1
درود بر دکتر جعفریان عزیز و خسته نباشید
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد