کد خبر: ٧١٢٨٢/ ١٧:١٢ - دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1295
چاپ
ارسال به دوست
دکتر فتوحی: معلمی و کار علمی و پژوهش در دانشگاه، ساعت‌ها مطالعه روزانه و کار مستمر با دانشجو است
در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که با حضور رئیس‌جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر فتوحی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به نمایندگی از استادان دانشگاه‌ها به ایراد سخنرانی پرداخت.

گالري عکس
در مراسم رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که روز شنبه 15 مهر 96 برگزار شد، دکتر فتوحی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: به‌عنوان معلم دانشگاه افتخار دارم چندکلمه‌ای را در قالب انتظاراتی که از هر یک از ما در قبال ساحت علم و دانش و ارتقای جایگاه دانشگاه از دانشجویان عزیز گرفته تا همکاران، اساتید دانشگاهی، مسئولین دانشگاه و وزرا می‌رود را مرور کنم.
وی افزود: اجازه می‌خواهم از دانشجویان آغاز کنم. اصلی‌ترین انتظاری که از آن‌ها می‌رود داشتن اشتیاق به علم و علم‌اندوزی است. بر اساس شواهد علمی، بین تلاش و موفقیت رابطه بسیار قوی و بالایی وجود دارد.
دکتر فتوحی بابیان اینکه، ممکن است بهره هوشی و شانس و موارد دیگری بر موفقیت دانشجویان تأثیر بگذارد اما مهم‌ترین عامل، تلاش و کوشش در این راه است، تصریح کرد: تلاش در این راه ارزشش را دارد که به مستندات علمی در این زمینه تکیه کنیم و بر اساس آنچه در اختیار ما است، رمز موفقیت خود را در تلاش و کوشش بیشتر ببینیم. از فرصتی که داریم استفاده کنیم و خیلی هم زندگی را سخت نگیریم و غصه امور روزمره زندگی را نخوریم که با تلاش زیاد، موفقیت خیلی دور نیست.
وی در خصوص انتظارات دانشگاه از اساتید گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته، در کشور ما هم مانند بسیاری از نقاط جهان، دانشگاهیان یکی از اقشار مورد اعتماد و احترام مردم هستند و این جز به دلیل عالم بودن و معلم بودن این قشر نیست.
دکتر فتوحی اصلی‌ترین وظیفه اساتید را معلمی و معلمی کردن دانست و افزود: البته معلمی کردن الزاماتی دارد. برای معلم دانشگاه بودن باید پرکار و دلسوز و کم‌توقع بود. فکر می‌کنم امروز بیشتر از هر چیز باید به آنچه برای کشورمان می‌توانیم انجام دهیم فکر کنیم و تلاشمان را بیشتر و بیشتر کنیم.
وی ضمن ابراز امیدواری از روزی که امکان تک شغلی بودن، بدون دغدغه معیشت برای همه اقشار کشور فراهم شود، خاطرنشان کرد: معلمی دانشگاه شغلی تمام‌وقت است و با خیلی چیزهای دیگر جمع نمی‌شود. معلمی و کار علمی و پژوهش یعنی ساعت‌ها مطالعه روزانه و کار مستمر با دانشجو است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: نکته دیگری که ما دانشگاهیان باید دغدغه آن را داشته باشیم این است که اخلاق حرفه‌ای در همه حرف اهمیت دارد اما در معلمی و خصوصاً معلمی در حوزه‌هایی که همراه با ارائه خدمت است و آموزش در بستر ارائه خدمت صورت می‌گیرید، مانند آموزش‌های حوزه علوم پزشکی اهمیت بیشتری دارد.
وی بابیان اینکه، ما دانشگاهیان می‌دانیم که الگوی رفتاری فراگیران و نسل آینده متخصصان کشور هستیم اظهار کرد: عملکرد ما هنجارهای اخلاقی دانش‌آموختگان ما را شکل می‌دهد، به این جهت رعایت رفتار حرفه‌ای شامل ابعاد وظیفه‌شناسی و پاسخگویی؛ درستکاری و صداقت؛ انصاف؛ خیرخواهی، احترام به همه؛ مدیریت تعارض منافع و تلاش برای تعالی مستمر حرفه‌ای را سرلوحه کارها و فعالیت‌های خود قرار می‌دهیم.
دکتر فتوحی همچنین در خصوص وظایف دانشگاه و مسئولین آن گفت: باید سازمان اداره آکادمیک دانشگاه را ارتقا دهیم و استقلال آن را از این مسیر پیگیری کنیم. عرض من این است که آزمون‌وخطا نکنیم. باخرد جمعی، متکی بر مطالعات روشمند و با مشارکت همه ذی‌نفعان برای دانشگاه برنامه‌ریزی کنیم و آنچه می‌خواهیم انجام دهیم را و آنچه انجام داده‌ایم را مدون کرده و به همکاران دانشگاهی خود گزارش کنیم تا در معرض نقد قرار گیرد.
وی افزود: نمونه‌ای از این کار توسط رئیس قبلی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دولت یازدهم انجام شد که طی چهار سال مسئولیت خود 48 گزارش مکتوب ماهانه خطاب به دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و کارکنان نوشتند و در پایان دوره نیز گزارش عملکرد برنامه ۴ ساله دانشگاه را منتشر نمودند.
دکتر فتوحی بابیان اینکه، نکته دیگر اهمیت استقلال دانشگاه در امور آکادمیک است که با توجه به تفاوت جدی ماهیت دانشگاه‌ها در سطح کشور، تنها از طریق دادن اختیارات و مسئولیت‌های دقیق‌تر به هیئت‌های امنا امکان‌پذیر است، افزود: در این مسیر با حمایت وزرای محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی و علوم و تحقیقات و فن‌آوری می‌توان با بازنگری قوانین مربوط به انتخاب اعضای هیئت‌های امنا و سپردن مسئولیت جدی‌تر، اختیارات بیشتری نیز به ایشان داد و در سازوکاری روشن و پاسخگو استقلال دانشگاه‌ها را در حوزه آکادمیک بیشتر کرد.
وی ادامه داد: اجازه می‌خواهم در سخنم با وزرای محترم بر روی مسئله دیگری نیز تأکید کنم و آن اینکه بیایید بر
روی ارتقای کیفی آموزش و پژوهش تمرکز کنیم. کار بر روی توسعه کیفی سخت است و به‌عنوان مدیر سخت‌تر زیرا قابل‌افتتاح کردن نیست. حتی اقداماتی که در توسعه کیفی صورت می‌گیرد زودبازده هم نیست و ممکن است اقداماتی که شما آغاز می‌کنید در زمان مدیریتتان شاهد ثمره‌های آن نباشید اما به‌زعم من مسئولیت حرفه‌ای همه ما حکم می‌کند که امروز به توسعه کیفی آموزش و تحقیقات و تولید علم بپردازیم و به توسعه کمی نامتوازنی که در آموزش عالی رخ‌داده است سروسامان ببخشیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خطاب به رئیس‌جمهور گفت: من دو عرض خدمت شما دارم. اول اینکه ما دانشگاهیان متوجه هستیم که توسعه کشور درگرو توسعه متوازن در تمامی حوزه‌های مهم و کلیدی است. هم معیشت مردم و اقتصاد کشور و توسعه زیرساخت‌های کشور مهم است و هم آموزش‌وپرورش و آموزش عالی و تحقیقات. هم حوزه‌های خدماتی مانند بهداشت و درمان مهم است و هم توسعه صنعت و کسب‌وکار کشور؛ و وظیفه خطیری بر دوش حضرت‌عالی است تا تعادل و توازن توسعه در همه این بخش‌ها را تنظیم فرمایید.
وی ادامه داد: البته شما نیک می‌دانید که توسعه پایدار کشور بدون توسعه علمی و تحقیقاتی کشور میسر نخواهد بود و مطمئنم که به آن عنایت دارید و خواهید داشت. عرض دوم من هم تشکر از شما و همکاران محترم شما در دولت است. ما دانشگاهیان متوجه زحمات بی‌دریغ شما و همکارانتان در دولت هستیم و می‌دانیم در این برهه خطیر با چه مشکلاتی کشور را اداره می‌فرمایید و جز خسته نباشید و خدا قوت چیز دیگری نمی‌توانیم بگوییم.
دکتر فتوحی در پایان سخنرانی خود خاطرنشان کرد: 30 سال پیش در چنین روزهایی به‌عنوان دانشجوی طب وارد این دانشگاه شدم. چه زمانی که بیرون نرده‌های دانشگاه بودم. چه زمانی که به‌عنوان دانشجو در مقاطع مختلف برای قریب 12 سال داخل نرده‌های این دانشگاه بوده‌ام و چه زمانی که معلم این دانشگاه شده‌ام همیشه به آن افتخار کرده‌ام و از توفیق حضور در این مکان مسرورم و شکرگزار. بسیار سپاسگزارم که این فرصت و افتخار به من داده شد که در این مکان مقدس و در این آیین پرشکوه مطالبی را خدمتتان عرض کنم.
توضیح اینکه، در مراسم رسمی سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که روز شنبه 15 مهر 96 برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی از 5 تن از افراد برتر آزمون سراسری سال 1396 در هرکدام از رشته‌های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی و سه برگزیده رشته‌های زبان‌های خارجی و هنر و نیز افراد برتر هرکدام از این پنج رشته از سهمیه ایثارگران تقدیر کرد.

پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور به ترتیب رئیس دانشگاه تهران، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از دانشجویان دوره دکترای دانشگاه تهران، یکی از استادان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی کردند.

تنظیم خبر: مقدم

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد