کد خبر: ٧٢١٦١/ ١٥:٠٤ - شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1844
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
کلکسیون سلول‌های کارسینوم سلول سنگفرشی دهان (Oral Squamous Cell Carcinoma) برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی شد
با همکاری مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران، کلکسیون سلولی از بیماران مبتلا به سرطان سلول‌های سنگفرشی دهان با کاربرد تحقیقاتی جمع‌آوری‌شده است.


دکتر بقایی نایینی رییس مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه با اعلام این خبر گفت: کارسینوم سلول سنگفرشی دهان  شایع‌ترین بدخیمی حفره دهان است که بیش از 90 درصد سرطان‌های این ناحیه را تشکیل می‌دهد. این سرطان در دنیا و همچنین در ایران شیوع قابل‌توجهی دارد.
وی بابیان اینکه این کلکسیون برای نخستین بار در کشور جمع‌آوری‌شده است افزود:  پس از تأیید کمیته اخلاق و اخذ رضایت‌نامه از بیماران، ده نمونه از بافت سرطانی بیماران تهیه و سلول‌های اپیتلیالی سرطانی جداسازی شد و در مرحله primary culture در مرکز ملی ذخایر ژنتیک نگهداری می‌شود.
رییس مرکز تحقیقات دندانپزشکی بر استفاده از این مجموعه، در پژوهش‌های حوزه سرطان دهان تأکید کرد و آن را از برنامه‌های آینده این مرکز دانست و گفت: تاکنون از این مجموعه سلولی در یک مطالعه استفاده‌شده (https://www.cellmolbiol.org/index.php/CMB/article/view/1418) و مطالعه دیگری نیز که  به  بررسی اثر دو داروی ضد سرطان و انتخاب داروی مؤثرتر می‌پردازد در حال انجام است.
وی این پروژه را محصول طرح تحقیقاتی مشترک با همکاری بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اعلام کرد ( لينک ) و افزود: محققان علاقه‌مند به این حوزه می‌توانند برای استفاده از این مجموعه و اطلاعات مربوط به آن، به بانک سلول‌های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران مراجعه کنند.
دکتر بقایی تصریح کرد: این پروژه محصول دو طرح مشترک مصوب هر دو مرکز است لذا  از زحمات و همکاری‌های دلسوزانه همکاران هر دو مرکز که در به سرانجام رسیدن آن کمک کرده‌اند تشکر می نمایم.
خبرنگار: سمیرا کرمی

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد