کد خبر: ٧٣٥٥٠/ ١٢:١١ - يکشنبه ١٧ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 2397
چاپ
ارسال به دوست
حوزه ریاست, گروه خبری RSS
نشست 17 دی 96 هیات رییسه دانشگاه
دکتر کریمی: واگذاری اختیار باید توأم با مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی باشد
در نشست هیات رییسه دانشگاه، برنامه 4 ساله معاونت دانشجویی فرهنگی (1400-1396) موردبررسی قرار گرفت.

گالری عکس
در این نشست که طبق سنت پیشین، صبح یکشنبه 17 دی 96 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه در ابتدای جلسه نکاتی را یادآور شد و گفت: اختیار و مسئولیت‌پذیری دو رکن اساسی در تصمیم‌گیری محسوب می‌شوند و در این مدت هربارکه از واگذاری اختیارات صحبت به میان آوردم؛ در کنار آن مسئولیت‌پذیری هم مورد نظرم قرار داشته و هیچ‌کدام از سخنانم نافی مسئولیت‌پذیری همکاران نبوده است.
وی با تاکید براینکه اختیار باید توأم با مسئولیت‌پذیری باشد افزود: علاوه براینکه معتقدم اختیارات واحدهای زیرمجموعه باید بیشتر شود در همین حال تأکیددارم افراد باید صد درصد مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود را بر عهده بگیرند و به سیستم‌های نظارتی دانشگاه و نهادهای ناظر خارج از دانشگاه پاسخگو باشند.
دکتر کریمی تأکید کرد: هریک از معاونت‌ها نیز باید مسئولیت نظارت بر عملکرد واحدهای محیطی را به‌درستی انجام دهند و در این زمینه  پاسخگو باشند.
رییس دانشگاه، بار دیگر بر انتخاب معاونت‌های مختلف  دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها براساس اختیار روسای هریک از این مجموعه‌ها تأکید کرد  و گفت: من هیچ‌گونه مداخله‌ای در انتخاب معاونان واحدهای زیرمجموعه نخواهم داشت. خودم هم  در انتصاب افراد باوجود پیشنهاد‌هایی که مطرح می‌شد تا شخصاً به نتیجه نمی‌رسیدم حکمی را صادر نمی‌کردم و مسئولیت آن را هم بر عهده می‌گیرم.
وی  افزود: روسای دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها نیز باید براساس ضوابط کلی دانشگاه و پرهیز از انتصاب‌های فامیلی و دوستانه، معاونان و مدیران شایسته‌ای را انتخاب کنند تا این حس اعتماد تقویت شود که افراد براساس توانمندی‌هایشان منصوب می‌شوند نه عوامل دیگر. البته توصیه می‌کنم مسئولانی را به‌کارگیرند که در شرایط موجود که با کمبود منابع مواجه هستیم انگیزه کار و تلاش در محیط دانشگاه را داشته باشند.
دکتر کریمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر پرهیز از نگاه تبعیض آمیز به مدیران، معاونان و روسای بخش های مختلف خود، گفت: ازنظر من هیچ معاون و رییسی نسبت به معاون و رییس دیگری برتری ندارد و همه دارای شأن مدیریتی مختص به جایگاه خود هستند و باید از نگاه تبعیض آمیز به آنان خودداری شود.

رییس دانشگاه، اصول مدیریتی خود را بر مبنای مدیریت عاطفی و روابط انسانی دانست و گفت: همیشه در مسئولیت‌های مختلفی که بر عهده داشتم  به‌جای رابطه رییس و مرئوسی، مدیریت عاطفی و کار دلی را سرلوحه خود قراردادم هرچند که ممکن است چنین شیوه‌ای را برمن خورده بگیرند  اما معتقدم شأن یک رییس در مجموعه  در نفوذ دل‌هاست.  لذا بایستی روابط انسانی را در واحدهای زیرمجموعه خود برقرار کنید و آن را در عمل به اجرا درآورید.
وی با بیان اینکه مدیری که از مسئولیت خود کنار می‌رود نباید از محیط دانشگاه و مدیریت آن، فاصله بگیرد افزود: به این منظور از مدیرانی که در این مدت کنار رفته‌اند در دفترم دعوت می‌کنم تا با گفتگوی صمیمانه  با آنان نشان دهم که روابط کاری در دانشگاه حاکم است و مسئله دیگری وجود ندارد.
رییس دانشگاه همچنین توجه به پرداخت نیروی انسانی واحدهای برون‌سپاری شده دانشگاه را مورد تأکید قرارداد و گفت: در بعضی بیمارستان‌ها واحدهایی را برون‌سپاری کرده‌اند که پرداخت نیروی انسانی آن‌ها جدا از نظام پرداختی دانشگاه است و در مقایسه با حقوق و مزایایی که به کارکنان دانشگاه پرداخت می‌شود، این افراد تحت‌فشار قرار می‌گیرند. لذا از دکتر بیگلر می‌خواهم باوجود همه تنگناها، توجه ویژه‌ای به این دسته از کارکنان داشته باشند. در این مدت توجه به نیروی انسانی را بارها و بارها مورد تأکید قرارداده ام و دکتر بیگلر نیز در این زمینه درحال تلاش هستند.

برنامه 1396-1400 معاونت دانشجویی فرهنگی

در ادامه این نشست، دکتر فرزین حلب چی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه به معرفی برنامه 4 ساله این معاونت پرداخت و گفت: این برنامه براساس اسناد بالادستی و نظرات دانشجویان تدوین‌شده است.
وی  افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و صنفی، ارتقا وضعیت سلامت و رفاه دانشجویان و بهبود و ارتقا کمی و کیفی میز خدمت آنان را ازجمله راهبردهای این معاونت برشمرد و گفت: برای تحقق هریک از این راهبردها، برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.
دکتر حلب چی بر بهبود کیفیت زندگی خوابگاهی تأکید کرد و گفت: در نظر داریم سرانه فضای خوابگاه‌ها و پوشش اسکان متأهلین را افزایش و زمان وقفه اسکان دانشجویان را نسبت به وضعیت کنونی کاهش دهیم.
معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه با اشاره به فرآیندهایی که در کوتاه‌مدت قابل اصلاح هستند گفت: تسویه‌حساب دانشجویان، رزرواسیون غذا و نظرسنجی از دانشجویان سه فرآیندی است که به‌سرعت برای اصلاح آن اقدام خواهیم کرد.
در ادامه اعضای هیات رییسه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص این برنامه پرداختند.

خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/10/18 12:56
0
0
عجب دانشگاهی داریم ما که فقط نظرات مورد پسند خودشان را منعکس میکنند
کاربر مهمان
1396/10/17 12:49
0
0
لپ کلام پاسخگو کردن مدیران نسبت به عملکردشان است.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد