کد خبر: ٧٤٧٠٧/ ١٤:٤٣ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 278
چاپ
ارسال به دوست
معاونت دانشجویی
توضیحات روابط عمومی معاونت دانشجویی دانشگاه در خصوص اعتراض دانشجویان ساکن خوابگاه دمشق
در پی اعتراضات برخی دانشجویان ساکن خوابگاه دمشق به روند جابجایی ایشان، در روز یک شنبه 29 بهمن ماه 96 توضیحاتی برای شفاف سازی و تنویر افکار دانشجویان عزیز دانشگاه تقدیم می گردد.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی، با توجه به پیگیری و اعتراض تعدادی از دانشجویان ساکن خوابگاه دخترانه دمشق به روند جابجایی ایشان، بر مبنای بررسی به عمل آمده توسط مدیریت امور خوابگاه های دانشگاه، روابط عمومی معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه برای شفاف سازی و تنویر افکار دانشجویان دانشگاه توضیحات زیر را تقدیم می کند.
1- در آبان ماه سال جاری گزارش هایی مبنی بر ایجاد ترک های غیر طبیعی جدید در بخش های مختلف ساختمان خوابگاهی دمشق توسط مسؤولان خوابگاه ارائه شد که با توجه به اهمیت مسأله، با کارشناسان دفتر فنی و امور عمرانی دانشگاه مطرح و پس از ارزیابی لازم مسؤول محترم دفتر فنی طی مکاتبه شماره 110/14020/د/96 مورخ 96/8/27 توصیه قطعی به پایش وضعیت و ارزیابی توسط مهندسین مشاور ذیصلاح به عمل آید. در ضمن تکلیف گردید که در صورت افزایش تعداد یا عمق ترک ها نسبت به تخلیه سریع خوابگاه اقدام شود.
با توجه به نامه مذکور، مدیریت امور خوابگاه ها اقدام به بررسی و گزینش شرکت مهندسان مشاور واجد صلاحیت کرد و پس از اخذ استعلام لازم از دفتر فنی دانشگاه، بررسی و ارزیابی ساختمان از دو منظر ژئوتکنیک و سازه توسط شرکت مورد تأیید در دستور کار قرار گرفته و آغاز شد.
متعاقب زلزله اخیر غرب کشور، مجدداً افزایش تعداد و عمق ترک ‌ها در سازه خوابگاه دمشق توسط مسؤولان و دانشجویان ساکن خوابگاه گزارش گردید و روند نمونه برداری از بخش های مختلف پی و سازه انجام شد که نتیجه نهایی آزمایش ها حدود 20 اسفند به صورت مستند ارائه خواهد شد، ولی در جلسات متعددی که توسط امور خوابگاه ها با نمایندگان رسمی شرکت مذکور به ‌عمل آمد، این شرکت با توجه به نتایج ارزیابی های اولیه، در جلسه مورخ 96/11/25 با حضور معاون دانشجویی و کلیه مسؤولان امور خوابگاهها حداکثر زمان 7 تا 10 روز را برای تخلیه خوابگاه‌ تعیین کردند و برآورد زمانی 2 تا 5 ماه را برای رفع کامل عیوب احتمالی و ایجاد استانداردهای مطلوب برای سکونت دانشجویان را ارائه دادند.
در این جلسه با توجه به درخواست دانشجویان مبنی بر ادامه فعالیت های ارزیابی و مقاوم سازی در حین سکونت دانشجویان، شرکت مذکور با توجه به لزوم سونداژ و کار تخریبی و عمرانی در تمام اتاق ها و قسمت های مشاء و عدم امکان تضمین سلامت دانشجویان در بازه زمانی بازسازی امکان این امر را منتفی دانستند.
توضیح اینکه، علاوه بر موارد فوق، پس از زلزله استان کرمانشاه بازدید مجدد توسط دفتر فنی و یک گروه مهندسی ثالث نیز انجام شد و همگی بر لزوم تخلیه خوابگاه و آغاز سریع عملیات مقاوم سازی تأکید داشتند.
بنابراین بر خلاف تمام گمانه زنی‌ها و تصوراتی که در شبکه های اجتماعی به عنوان دلیل انتقال دانشجویان ساکن این خوابگاه به سایر خوابگاه ها (از جمله اختصاص تمام این خوابگاه به دانشجویان بین‌الملل) عنوان شده و بارها بر عدم وجود چنین قصدی توسط امور خوابگاه ها تأکید شده، تصمیم مزبور تنها برای حفظ ایمنی و سلامت دانشجویان دانشگاه به عنوان سرمایه های این کشور بوده و دلیل دیگری ندارد و اصولاً دلیلی ندارد که برای انتقال و جابجایی دانشجویان که بر اساس آیین نامه اسکان به امضای وزیر محترم بهداشت جزو اختیارات بارز امور خوابگاه های هر دانشگاه با توجه به مقتضیات است، دانشگاه این همه هزینه و زحمت را تقبل کند.
2-  با توجه به مسائل فوق، جابجایی دانشجویان به برخی خوابگاه های دیگر دانشگاه در دستور کار مدیریت امور خوابگاه ها قرار گرفت که دانشجویان به مکان های مورد نظر اعتراض داشتند. بر این مبنا، در تاریخ 24 بهمن ماه یک جلسه یک و نیم ساعته با حضور افرادی که مؤکداً خود را به عنوان نمایندگان کلیه ساکنان خوابگاه دمشق معرفی کردند، برگزار و دانشجویان به خوابگاه های مورد نظر دانشگاه برای انتقال اعتراض داشتند. برای برون رفت از این مشکل و حمایت از دانشجویان پیشنهادهایی توسط خود این دوستان مطرح شد که در رأس آنها اجاره کردن ساختمانی جدید برای اسکان دانشجویان، امکان انتقال آنها به خوابگاه کوی دانشگاه، ادامه کار بازسازی و مقاوم سازی در حین سکونت دانشجویان در محل یا تعویق پروژه بازسازی به فصل تابستان بود. به همین منظور در تاریخ 25 بهمن ماه، جلسه‌‌ فوری با حضور کلیه دست‌اندرکاران اسکان خوابگاهی دانشگاه در محل معاونت دانشجویی تشکیل و علیرغم اینکه بر اساس دستورالعمل‌ داخلی شورای اسکان از سال 1389 هیچیک از دانشجویان مقاطع
Ph.D و دستیاری در مجتمع کوی دانشگاه اسکان داده نشده اند، با در نظر گرفتن فوریت ایجاد شده و وجود ظرفیت خالی در کوی بنا شد تا زمان اتمام بازسازی و بازگشت دانشجویان به خوابگاه دمشق، در خصوص اسکان دانشجویان با حق انتخاب فضاهای موجود در خوابگاه های کوی، نسترن و حافظیه اقدام شود و برای رفاه حال بیشتر در خصوص کمک به انتقال وسایل شخصی دانشجویان و یا نگاهداری وسایل دانشجویان در محلی امن مساعدت شود. در خصوص عدم امکان اجاره ساختمان جدید با توجه به ظرفیت خالی در خوابگاه های فعلی دانشگاه (که علیرغم عدم برخورداری از شرایط مطلوب، دانشجویان روزانه دانشگاه که آنها هم همگی جزو نخبگان کشور هستند و اصولاً با توجه به آیین نامه اسکان در اولویت بالاتر تأمین فضای خوابگاهی هستند، در آنها سکونت دارند) و عدم امکان دسترسی به مکانی برای اجاره 4-2 ماهه با شرایط مورد نظر دانشجویان همه اعضا به اجماع رسیدند.
در مورد ادامه سکونت دانشجویان در حین ادامه پروژه هم در قسمت قبلی توضیح داده شد و با توجه به نظر شرکت مهندسان مشاور امکان پذیر نیست.
3- در نهایت ضمن ابراز تأسف از مشکلاتی که به صورت غیرمترقبه برای دانشجویان عزیز ایجاد شده و موارد زیادی از آن خارج از اختیارات و غیرقابل پیش‌بینی بوده است، دانشگاه تمام مساعی خود را با توجه به امکانات و بضاعت خود برای مدیریت این وضع انجام خواهد داد، ولی قطعاً قادر، مکلف یا مجاز به تأمین شرایطی که فراتر از امکانات موجود دانشگاه و متفاوت با سرویس ارائه شده به سایر دانشجویان عزیز باشد، نخواهد بود.
در خاتمه توجه دانشجویان گرامی به بندهای مربوطه در آیین نامه اسکان دانشجویان ابلاغ شده توسط مقام محترم وزارت در جهت اطلاع تقدیم می شود.

«ماده 21: خوابگاه دانشجويي به دانشجويان غيربومي دوره روزانه در حد امكانات و مقدورات تعلق مي‌گيرد.
تبصره: در صورت وجود ظرفيت، واگذاري خوابگاه به دانشجويان ساكن در شهرها و روستاهاي مجاور، دوره شبانه و در موارد خاص با نظركميته اسكان بلامانع مي باشد.
ماده 25: دانشجويان سنواتي در كليه رشته‌ها، دانشجويان مقاطع phd و رزيدنتي، ميهمان، جابجايي، انتقالي، بورسيه سازمان‌هاي نظامي اعم از ارتش، سپاه، نيروي انتظامي و ساير سازمان ها از اولويت استفاده از خوابگاه برخوردار نمي باشند، اما در صورت وجود ظرفيت و امكانات و مقدورات با نظر كميته اسكان و اخذ هزينه هاي تمام شده ارايه خوابگاه بلامانع است.»
ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بر اساس این آیین نامه در صورت امکان خوابگاه باید با اخذ هزینه های تمام شده از دانشجویان در اختیار قرار گیرد. مع الوصف با توجه به مشکلات دانشجویان، هیأت رئیسه دانشگاه برای حمایت بیشتر، یارانه ویژه ای برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی غیرسنواتی اختصاص داده است که از سال 1392 در محاسبه هزینه ها اعمال می شود. به عبارت دیگر در حال حاضر هزینه ای به مراتب کمتر از هزینه های تمام شده از دانشجویان اخذ می شود.

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد