کد خبر: ٧٥١٦٩/ ١٣:٠٥ - شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 757
چاپ
ارسال به دوست
مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی, گروه خبری RSS
با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
سومین همایش بررسی راه کارهای دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی برگزار شد
وزیر بهداشت در سومین همایش بررسی راه کارهای دستیابی به مرجعیت عملی و پژوهشی با اشاره به وجود 625 عضو هیات علمی با شاخص اچ ایندکس بیشتر از 15 در حوزه علوم پزشکی در کشور، گفت: این افراد از نظر شاخص علم سنجی، بهترین رتبه ها را در منطقه دارند و از محققان برتر کشور هستند که 50 درصد علم را تولید می کنند.

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی سومین همایش بررسی شیوه های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی روز چهارشنبه 16 اسفند 96 با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری این وزارتخانه و دکتر شاهین آخوندزاده، قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری، دکتر کریمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، امیر دریادار سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور با شاخص اچ ایندکس بیشتر از 15 در حوزه علوم پزشکی در سالن همایش های دانشگاه علوم پزشکی تهران، برگزار شد.
به گزارش وبدا، دکتر هاشمی در حاشیه سومین همایش بررسی شیوه های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی اظهار داشت: در منطقه، ترکیه با 600 نفر عضو هیات علمی با شاخص اچ ایندکس بیشتر از 15 در حوزه پزشکی و غیر پزشکی در رتبه دوم و بعد از ایران قرار دارد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: تعداد اعضای هیات علمی ایران در حوزه علوم پزشکی که شاخص اچ ایندکس آنها بیشتر از 15 است از تعداد کل اعضای هیات علمی ترکیه با این شاخص، بیشتر هستند و علیرغم کمبود اعتبارات و گرفتاری هایی که در 30 سال گذشته برای ما ایجاد کرده اند، توانسته ایم با اعتماد به نفس و علاقه به پیشرفت کشور و تکیه بر ایمان و توانمندی، گام های مهمی را برداریم.
دکتر هاشمی تاکید کرد: اگر در کشور آرامش و همدلی وجود داشته باشد و منافع ملی، مهمترین دغدغه مسئولان و سیاستگذاران باشد، قطعا کارنامه درخشان تری را در وزارت بهداشت، علوم و سایر نهادهای اثرگذار در تولید علم و فناوری، شاهد خواهیم بود.
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات ارزشمند و برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در طول چند سال گذشته، یادآور شد: حاصل این اقدامات، تقویت آموزش پژوهش و تربیت محققان جوانی است که تعداد و درصد آنها در بین دانشمندان یک درصد برتر جهان، در حال افزایش است.
وزیر بهداشت در خصوص وضعیت بودجه پژوهش و حمایت از پژوهشگران در کشور، گفت: در این حوزه همیشه گلایه وجود داشته و حرف ما خیلی هم اثرگذار نبوده اما امید داریم که در بین سیاستگذاران و افرادی که بودجه سنواتی کشور را تعیین می کنند، گوش شنوایی به بیانات و توصیه های مقام معظم رهبری در موضوع علم وجود داشته باشد.
دکتر هاشمی اضافه کرد: انتظار داریم که مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه علم و پژوهش و زمانی که برنامه های پنج ساله توسعه و بودجه سالیانه را در اختیار دارند که آن را با سیاست های بالادستی مطابقت دهند، حساسیت نشان دهند و همه آنها باور داشته باشند که البته دارند و اعتقاد داریم که حساسیت آنها باید تقویت شود.
دکتر هاشمی یادآور شد: اگر کشور بخواهد پیشرفت کند و به افق 1404 دست پیدا کند از مسیر علم و پژوهش و احترام به افرادی که در این حوزه سربازان افتخار آفرین وطن و از قهرمانان ملی هستند، میسر است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه دانشمندان کشور خواهان وجود فضای آرامش در کشور برای انجام کارهای علمی هستند، افزود: دانشمندان هیچ انتظاری جز احترام و توجه ندارند تا وظیفه ملی و ایمانی خود را انجام دهند.

دکتر ملک زاده: نيروي انساني محقق و اندیشمند، ثروت اصلي كشور است
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت دکتر ملک زاده نیز در این همایش سخنرانی کرد، وی با  بيان اينكه بايد از نيروهاي انساني دانشمند و محقق کشور حمايت كرد، توسعه و پيشرفت كشور را در گروي سرمايه گذاري و حمايت از حوزه پژوهش و تحقيقات قلمداد كرد.
وی گفت: برنامه اصلي ما در حوزه پژوهش اين بوده كه زيرساخت هاي آن را تقويت كنيم كه راه اندازي مركز ملي توسعه تحقيقات، برنامه ثبت بيماري ها، نظام ثبت سرطان مبتني بر جمعيت، كوهورت بزرگسالان، نوجوانان و نوزادان، پروژه ايرانوم، پزشكي بازساختي و توسعه واحدهاي تحقيقاتي در مقياس هاي مختلف از جمله اين زيرساخت ها است.
وي ادامه داد: تعداد مراكز تحقيقاتي با رديف بودجه مستقل از ٣٤ مركز به ٥٣ مركز افزايش پيدا كرده و همچنين ١٠ آزمايشگاه جامع تحقيقاتي احداث و ١٠ اتاق تميز راه اندازي كرده و ١٠ اتاق تميز ديگر دردست اقدام داريم.
دكتر ملك زاده درخصوص فراخوان موسسه نيماد گفت: در موسسه نيماد ٤ فراخوان به پايان رسيده و پنجمين فراخوان درحال اجرا است و از ٢٣٣ طرح تحقيقاتي حمايت شده و بودجه تعلق گرفته است.
وي درخصوص اهميت نيروي انساني در حوزه پژوهش و فناوري گفت: نيروي انساني به ويژه محققين و دانشمندان، ثروت اصلي كشور محسوب مي شوند و دولتي كه نتواند دانش و مهارت مردم را توسعه دهد و به بهره برداري برساند، پيشرفت نخواهد كرد و متاسفانه در اين زمينه در كشور ما سرمايه گذاري اندك است كه منجر به مهاجرت محققين و دانشمندان مي شود.
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با اشاره به اينكه ١٠ سال زودتر از أفق چشم انداز به رتبه اول توليد علم در منطقه دست يافته ايم، خاطرنشان كرد: روند رشد توليدات علمي منجر به حركت پويا در مرزهاي دانش توسط دانشمندان ايراني شده است و ایران در سال ٢٠١٤ توانسته است ١٠ سال زودتر به هدف چشم انداز رسیده و كشور تركيه را پشت سر بگذارد.
وي گفت: ايران در سال ٢٠١٦ با انتشار ٥٢١٦ مقاله در بانك اطلاعاتي اسكوپوس رتبه اول منطقه را كسب كرد و در بانك اطلاعاتي ISI نيز رتبه ١٧ جهاني را به خود اختصاص داده است.
دكتر ملك زاده با بيان اينكه رشد كيفي توليد علم در ايران مطلوب است و در شاخص هاي فناوري وضعيت خوبي داريم، از بودجه اندكي كه به حوزه تحقيقات تخصيص داده مي شود، گلايه كرد و گفت: متاسفانه براي تحقيقات و توسعه پژوهش بودجه كمي اختصاص مي دهند كه نياز است در اين راستا با مسئولين صحبت كنيم و چاره اي بينديشيم، چراكه اكثر مشكلات كشور از مسير پژوهش حل مي شود و به هيچوقت كالاي لوكسي محسوب نمي شود.
وي گفت: با وجود اقدامات صورت گرفته در اين حوزه، هنوز جا براي پيشرفت وجود دارد، زيرا ايران با وقايعي همچون جنگ، تحريم و حوادث و سوانح روبرو بوده است، اما بازهم شاخص هاي توسعه ما رشد خوبي داشته است.
معاون تحقيقات و فناوري آلودگي هوا را معضل سلامتي مردم قلمداد كرد و گفت: سالانه ٢٩ هزار و ٥٠٠ نَفَر به علت عوامل مختلفي كه آلودگي هوا آنها را تشديد كرده فوت مي كنند ، لذا بايد تيم هاي تحقيقاتي براي بررسي وضعيت آلودگي هوا تشكيل دهیم و با مسئولين مذاكره كنيم.

حل مشکلات بیمار و ارائه خدمات به بیماران، همراه با دستیابی به مرجعیت علمی
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی، دکتر زهرا پورپاک معاون مرکز تحقیقات ایمونولوژی،آسم و آلرژی نیز در این مراسم سخنرانی کرد، موضوع سخنرانی وی (تجربه ای از مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی جهت دستیابی به مرجعیت علمی) بود.
وی در ابتدا گفت: بر اساس رسالت مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در برنامه استراتژیک آن، محورهای فعالیتهای این مرکز از بدو تاسیس: پژوهش ( در زمینه های پایه و بالینی) ، آموزش ( دکترای پژوهشی ،کارشناسی ارشد… )، ارائه خدمات تخصصی به بیماران (کمیته پیوند، مرکز پذیره نویسی اهداکنندگان)، فعالیت های ترویجی کرسی یونسکو در آموزش سلامت، کمیته کشوری بیماریهای مزمن تنفسی، انتشارات علمی(مجله آلرژی، آسم و ایمونولوژی، پمفلت های آموزشی، کتاب) بوده است.
معاون مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در ادامه گفت: فقط به یک نمونه از فعالیتهای این مرکز در زمینه تشخیص ژنتیک بیماریهای نقص ایمنی اولیه که الگویی برای کل فعالیتهای این مرکز است اشاره می کنم و توضیح داد: برای اولین بار در کشور تشخیص ژنتیک بیماریهای نقص ایمنی اولیه در سال 1385 در این مرکز شروع و به تدریج کامل شد، به طوری که در حاضر تشخیص ژنتیک نزدیک به 50 بیماری نقص ایمنی اولیه در این مرکز انجام می شود و بیماران پس از تشخیص از خدمات پیوند و خانواده ها از خدمات تشخیص قبل از تولد این بیماریها و تشخیص غربالگری در بدو تولد نوزاد متولد شده بعدی و همچنین خدمات آموزشی فراوان، بهره می برند.
 همچنین ایشان اعلام کرد که اطلاعات این بیماران در بانکهای ثبت اطلاعات مرکز (که در حال حاضر 13 بانک ثبت اطلاعات  بیماران در این مرکز فعال است) و همچنین نمونه های بیولوژیک این بیماران در 4 بانک سلول،DNA، سرم و HLA ثبت می شود.
دکتر زهرا پورپاک به ارائه 32 مقاله و 5 طرح مشترک بین المللی و یک طرح مشترک داخلی و برگزاری 2 کنگره بین المللی مرتبط فقط از فعالیت در زمینه ژنتیک بیماریهای نقص ایمنی اولیه طی 5 سال گذشته، اشاره کرد.
وی در پایان گفت: خدمت به بیماران را سرلوحه عمل خود قرار دهیم و دستیابی به مرجعیت علمی و سایر برنامه ریزی علمی و صحیح قطعا به همراه آن خواهد آمد.
تنظیم: واحدی
عکس: وبدا

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/12/20 23:25
0
0
پيشنهاد می شود دانشگاه علوم پزشکی تهران ، به عنوان محل برگزاری اين همايش و همچنين مهد آموزش و پژوهش علوم پزشکی کشور ، ضمن انعکاس به موقع و دقيق اخبار مربوط به اين همايش که می تواند يکی از مولفه های ارزشيابی پژوهش در دانشگاه ، از دست اندرکاران دانشکده ها و پژوهشکده های تابعه بخواهد ضمن انعکاس دقيق اخبار مربوط به اين همايش، بخواهد اخبار مربوطه را که چند درصد از اعضای هيئت علمی دانشکده ها و دانشگاه در زمره 620 محقق برتر حوزه علوم پزشکی قرار دارند و و هر دانشکده اسامی محقيقينی که در اين همايش انتخاب شده را معرفی نمايد تا مشخص شود چند درصد از اعضای هيئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمره اين 620 محقق برتر اين حوزه قرار دارند و جايگاه دانشگاه در اين حوزه چگونه است؟ بدين ترتيب زمينه معرفی بيش از پيش دانشگاه ، ارزشگزاری به فعاليت های ارزشمند اعضای هيات علمی دانشکده ها و پژوهشکده ها و افزايش رقابت و قدردانی از زحمات اين عزيزان را در سطح دانشکده ها بعمل خواهد آمد.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد