کد خبر: ٧٥١٩٤/ ٢١:٤٩ - شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1096
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده توانبخشی, گروه خبری RSS
نشست مسئولان دانشکده توانبخشی با مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی
در نشست هیات رییسه قدیمی‌ترین دانشکده توان‌بخشی کشور با دکتر جغتايي، مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در خصوص برنامه‌ریزی برای رشته‌های گوناگون توان‌بخشی با تمرکز بر نیازهای کشور در دانشکده توان بخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران همفکری و تبادل‌نظر شد.

گالری عکس

دکتر محمدتقی جغتایی، مشاور وزیر در امور توانبخشی روز چهارشنبه 16 اسفند 96 با حضور در دانشکده توانبخشی ضمن همفکری و تبادل نظر با مسوولان این دانشکده درخصوص مسائل و مشکلات حوزه توانبخشی، از آزمایشگاهها و کلینیک های این دانشکده بازدید کرد.
دکتر هادیان، رئیس دانشکده توانبخشی در ابتدای جلسه به تشریح اقدامات و ماموریتهای 4 سال آینده این دانشکده پرداخت.
وی ایجاد کلینیک فیزوفون(physiophone) ویژه افرادی که از صوت خود به صورت حرفه ای استفاده می کنند را با همکاری دو گروه گفتاردرمانی و فیزیوتراپی دانشکده در آینده نزدیک و همچنين ایجاد کلینیک تخصصی اپتومتری برای Assessment، و معاینات تخصصی و فالوآپ مراجعه کنندگان خبر داد.
رییس دانشکده توان بخشی ایجاد کلینیک بازتوانی ویژه سالمندان در حوزه ماسکلو اسکلتال و آرتروز را جزو اقدامات آتی این دانشکده معرفی کرد و با اشاره به مشکل فقر حرکتی و  immobility syndrome  در کشور، از راه اندازی درمانگاه تخصصی در این زمینه در آینده نزدیک در این دانشکده هم خبر داد.
دکتر هاديان با اشاره به تبادل‌نظر با مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در خصوص حضور اعضای هیئت علمی در بالین بیمار و تعامل و همکاری‌های بین بخشی دانشکده توانبخشی با توجه به نیازهای ویژه در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تابعه دانشگاه؛ از برنامه‌ریزی و جلسات معاون برنامه‌ریزی و توسعه این دانشکده با مسئولان بیمارستان‌های تابعه دانشگاه خبر داد و افزود: در همین راستا جلسات متعددی با رئیس بیمارستان ضیائیان، دکتر عفت پناه برگزار و توافق شد مرکز تکامل کودکان  ( child Development Center) این بیمارستان، تعامل و همکاری نزدیک با دانشکده توانبخشی داشته باشد و در اين جلسات بر نقش بسیار جدی باشد و ویژه ی دانشکده توانبخشی تاکید شد.
وی همچنین از همکاری این دانشکده با مرکز بین المللی اُتیسم هندوستان برای تاسیس مرکز تخصصی اتیسم در دانشکده خبر داد و گفت: با توجه به استقبال و علاقه‌مندی مسوولان بیمارستان ضیائیان، خدمات اُتیسم در مرکز جامع تکامل کودکان توسط دانشکده نیز ارائه خواهد شد و در این راستا اعضای هیئت علمی گروه گفتاردرمانی دانشکده در این مرکز حضور دارند و امیدواریم آن مرکز بتواند از خدمات یکی اعضای هئیت علمی گروه کاردرمانی نیز بهره مند شود.
در ادامه جلسه دکتر جغتایی، مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی ضمن اظهار خرسندی بسیار، از اقدامات این دانشکده، تحول در نظام آموزش توانبخشی کشور و ایجاد شناسنامه خدمت در این حوزه را برای مشخص شدن نوع و چگونگی ارائه خدمات توانبخشی ضروری دانست.
وی پیشنهاد کرد دانشکده توانبخشی مسئولیت تغییر در نظام آموزش توانبخشی و تغییرکوریکولوم های آموزش رشته های مختلف توانبخشی رابرعهده بگیرد.
دکتر جغتایی همچنین با اشاره به ضرورت ارائه خدمات بالینی توانبخشی به صورت کار تیمی(team work) در کنار سایر اعضای تیم درمان، بر اصلاح و تغییر فرایند آموزشهای توانبخشی براي تخصیص زمان برای manage بیمار با تعداد مناسب تاکید کرد.
مشاور وزیر در امور توانبخشی همچنین با اشاره به سیاست‌های وزارت بهداشت در خصوص غربالگری اختلالات تکاملی کودکان خواستار حضور و نقش موثر دانشکده توانبخشی در تمامی مراکز تکامل کودکان تابعه دانشگاه شد.
دکتر جغتایی با اشاره به اینکه آموزش بالینی توانبخشی در کلینیک ها خوب است اما کافی نیست بر ضرورت ایجاد شناسنامه ارائه خدمات در این حوزه و ایجاد sub acute care center برای تکمیل حلقه ارائه خدمات توانبخشی در حوزه سلامت تاکید کرد.
وی همچنین ایجاد sub acute care center را فرصت مناسبی برای آگاهی و شناخت سایر رشته های گروه پزشکی از خدمات توانبخشی دانست.
در ادامه جلسه دکتر میر، عضو هئیت علمی و معاون اداری مالی دانشکده توانبخشی از تصویب لاگ بوک به همت معاونت آموزشی و دفتر توسعه آموزش این دانشکده برای افزایش استانداردهای بالینی خبر داد و  ایجاد بستر و زیر ساختهای مناسب در بیمارستانها و مراکز درمانی دانشگاه برای اجرای صحیح و عملیاتی آن را خواستار شد.
دکتر شادمهر، عضو هئیت علمی و معاون بین الملل دانشکده توانبخشی ضمن استقبال از پیشنهادات ارائه شده در خصوص تغییر رویکرد آموزش توانبخشی و اصلاح کاریکولومهای این حوزه، تحقق این امر را مستلزم استقرار attending (اعضای هیئت علمی توانبخشی) در بیمارستانها با اختیارات لازم دانست.
دکتر علیایی، عضو هیئت علمی و معاون آموزشی دانشکده توانبخشی بر ضرورت اختصاص فضاهای لازم در پردیس دانشگاه تاکید کرد و اعلام کرد که زمینه ایجاد فضای فیزیکی برای تمامی کلینیک ها و کلینیک های جامع فراهم آمده و در همین راستا خواستار تسهیل و تسریع در روند ایجاد کلینیک ها و مراکز تخصصی توانبخشی شد.
در پایان جلسه طرفین بر ضرورت تغییر رویکرد آموزشی بالینی دانشجویان رشته های توانبخشی از کارآموزی( (observation به کارورزی (Internship) تاکید کردند و پیشنهاد شد برای تحقق این امر برنامه‌ریزی‌های لازم برای تغییر و اصلاح کاریکولوم های آموزشی در تمامی حوزه رشته های توانبخشی صورت گیرد.
بعد از جلسه دکتر جغتایی، با مشایعت و همراهی اعضای هئیت رئیسه دانشکده توانبخشی از آزمایشگاهها و کلینیک های این دانشکده بازدید به عمل آورد.
عکس و خبر: لیلا روستا

 

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/12/22 10:54
0
0
سلام بسیار شادیم که این ازاین اتفاقها در دانشگاهها اتفاق می افتد.
کاربر مهمان
1396/12/20 22:57
0
0
بوی روییدن به مشام میرسد. از این برنامه ها باید زیاد اتفاق بیفتد تا همه به اهمیت رشته های دانشکده توان بخشی پی ببرند. نقش این رشته ها توسط نظام درمان باید آن طور که در دنیا دیده میشود در نظر گرفته شود. پیش به سوی فردای بهتر.
کاربر مهمان
1396/12/20 22:9
0
0
بدون شک آینده ایران نیازمند خدماتی در حوزه توانبخشی است که آموزش های خاص خود را هم میخواهد و بدون آن ها همه نا ضرر خواهیم کرد. دانشگاه علوم پزشکی تهران بعنوان دانشگاه مادر باید و باید تحولی در زمینه آموزش رشته های توانبخشی ایجاد کند که اگر نکند همه ضرر خواهیم کرد. مهمترین اصل هم در این آموزش بالینی کردن آن در حوزه های بیمارستانی است.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد