کد خبر: ٧٥٦٦٧/ ١٥:١٢ - دوشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1996
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
گفت‌وگو با برگزیدگان سومین جشنواره مجازی عملکردهای نوآورانه
طاهری زاده: محدودیت منابع، ضرورت نوآوری را دوچندان کرده است
روش جدید صدور گواهی صلاحیت بهداشتی برگزیده سومین جشنواره مجازی عملکردهای نوآورانه برگزیده شد.

به‌منظور برگزیده شدن مدل جدید صدور گواهی صلاحیت بهداشتی در سومین جشنواره مجازی عملکردهای نوآورانه با مهندس طاهری زاده به گفتگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

علیرضا طاهری زاده، فوق‌لیسانس مدیریت خدمات بهداشتی درمانی هستم. در زمان طراحی و اجرای طرح، سعادت حضور در شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری به‌عنوان معاون شبکه را داشتم و در حال حاضر افتخار فعالیت در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به‌عنوان مدیر منابع انسانی رادارم.
 
عنوان طرحی را که در جشنواره نوآوری برگزیده‌شده بفرمایید و در مورد آن توضیح دهید.

«اجرای مدل جدید صدور گواهی صلاحیت بهداشتی» عنوان طرحی است که در جشنواره نوآوری سال 1396 برگزیده شد. این گواهی، تأییدیه‌ای است که در قبال استعلام صنوف مختلف برای صدور، تجدید و یا انتقال جوازهای کسب صادر می‌شود. قبل از طراحی و اجرای این اقدام نوآورانه، متقاضیان گواهی صلاحیت بهداشتی باتحمل سختی‌های بسیار، صرف وقت و هزینه فراوان و در مدت‌زمانی بسیار طولانی قادر به اخذ گواهی مربوطه بودند. اما خوشبختانه پس از اجرای طرح که مبتنی بر عدم حضور متقاضیان محترم طراحی و اجرای شده، گواهی‌ها با دقت، سرعت و سهولت فراوانی صادر و ارائه می‌شود.

هدف شما از اجرای این طرح چه بود؟

 هدف از اجرای طرح، همسوسازی فناوری اطلاعات، کارکنان و فرآیندهای کاری در جهت ارائه خدمتی سریع، باکیفیت و مشتری‌پسند بوده است. قبل از این اقدام نوآورانه تمامی مراحل صدور گواهی صلاحیت بهداشتی شامل : ارائه درخواست، ارجاع به مراکز بهداشتی محل کسب، تعیین زمان بازدید، صدور گواهی و تأیید و ارسال آن به صنف مربوطه مبتنی بر حضور متقاضیان محترم در تمامی مراحل و به‌صورت کاملاً سنتی و دستی به انجام می‌رسید و متقاضیان ناگزیر به مراجعه مکرر به صنف مربوطه، شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری و مراکز جامع خدمات سلامت محل کسب بودند. تیم نوآوری با به‌کارگیری ابزارهای مرتبط از قبیل اتوماسیون اداری چارگان، پروتکل ECE، اتوماسیون اداری راهبرد (متعلق به اتحادیه اصناف شهرستان ری) و سازوکارهای اداری، اصلاح فرآیند و نهایتاً تعامل درون بخشی و برون بخشی با اتحادیه اصناف شهرستان ری، روشی نو مبتنی بر عدم حضور متقاضیان عزیز را طراحی و به مرحله اجرا درآورد.

اجرای این طرح چه تأثیری در بهبود فرآیندهای جاری مجموعه شما داشت؟
در حوزه مشتریان، با اجرای این طرح  حداقل 6 سفر درون و برون‌شهری متقاضیان محترم به ازای صدور هر گواهی صادره به‌ طور متوسط کاهش پیدا کرد. همچنین سرعت پاسخگویی افزایش و هزینه متقاضیان به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد و مهم‌تر از آن رضایت و رفاه مشتریان جلب شد. در  حوزه کارکنان نیز انجام این طرح موجب  سهولت و سرعت در انجام خدمت، کاهش حجم فعالیت‌های مرتبط، حذف فعالیت‌های غیرضروری و افزایش سرعت و دقت در بازیابی اطلاعات و همچنین جلوگیری از بروز تنش و درگیری‌های ناخواسته ناشی از عدم رضایت مشتریان عزیز شد.  در بعد سازمان نیز منجر به کاهش هزینه‌های پرسنلی، کاهش هزینه ملزومات اداری و انرژی، کاهش تردد کارکنان، افزایش سرعت و دقت در تجزیه‌وتحلیل و طبقه‌بندی اطلاعات شده و براعتبار و خوش‌نامی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری افزوده است. ضمن اینکه این اقدام نوآورانه در سایر فعالیت‌ها و خدمات قابل تسری است. در بعد جامعه نیز به کاهش بار ترافیکی، کاهش آلودگی هوا و رضایت عمومی کمک خواهد کرد. همکاران شما در دانشگاه برای اجرای

همکاران شما در دانشگاه فعالیت‌های نوآورانه را باید از کجا شروع کنند. چه توصیه‌ای در این زمینه‌دارید؟
اجرای فعالیت‌های نوآورانه در شرایط کنونی سازمان‌ها و جامعه یک ضرورت مهم و غیرقابل‌انکار است. محدودیت شدید منابع، نیاز گیرندگان خدمت به دریافت خدمات و کالای باکیفیت و قیمت مناسب و سریع، رقابتی‌تر شدن امور و... ضرورت توجه به فعالیت‌های نوآورانه را دوچندان کرده است. در هر جایگاه سازمانی که قرار داریم کافی است به پدیده‌های حرفه‌ای و خدماتی پیرامون خود نگاهی نو و متفاوت داشته باشیم و بخواهیم تا با متدی جدید و بهره‌ور امور را به انجام برسانیم. باید پارادایم‌های ذهنی به ارث رسیده و بعضاً خودساخته را در مسیر ارائه خدمات بشکنیم.

نظرتان را درباره جشنواره نوآوری بفرمایید؟ به نظر شما اجرای این جشنواره چه تأثیری در شناسایی و ترویج فعالیت‌های نوآورانه دارد؟
جشنواره نوآوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از اقدامات خوب و تحسین‌برانگیز است. ضمن تبریک به مسئولین محترم امر، برگزاری این  جشنواره با شناسایی اقدامات نوآورانه، ایجاد انگیزه و تعامل در افراد و تیم‌های نوآور می‌تواند بر توسعه فعالیت‌های نوآورانه کمک کند.

 و سخن پایانی؟
سپاس ویژه دارم از دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره نوآوری مخصوصاً آقای دکتر ترابی که با حسن خلق مثال‌زدنی و راهنمایی‌های استادانه، یار و یاور نوآوران  دانشگاه هستند. از خانم دکتر تاجیک رییس محترم شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری هم قدردانی می‌کنم که اگر حمایت‌های همه‌جانبه ایشان نبود این مهم محقق نمی‌شد و سپاس از شما که فرصتی را در اختیار بنده قراردادید. به امید موفقیت روزافزون برای همکاران عزیز در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: سید میثم عطری

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/01/21 12:42
0
0
تبریک
کاربر مهمان
1397/01/21 8:6
0
0
باسلام کلمه اتوماسیون اداری چارگان به چارگون اصلاح گردددرمتن مصاحبه باتشکر
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد