کد خبر: ٧٦٨٤٠/ ١٢:٣٨ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1593
چاپ
ارسال به دوست
دفتر ارتباط با دانش آموختگان, گروه خبری RSS
خانه استاد در مجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) تأسیس می‌شود
در نشست مشترک مسئولان دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان و جمعی از مسئولان مجتمع بیمارستانی امام خمینی موضوع تأسیس خانه استاد در این مرکز به تصویب رسید.

در جلسه‌ای که روز دوشنبه 24 اردیبهشت‌ماه 97 و با حضور دکتر بهادری رئیس، دکتر گتمیری قائم‌مقام و دکتر سیداحمدیان دبیر دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان و همچنین دکتر رستمیان، معاون اجتماعی فرهنگی، دکتر حلب چی، معاون دانشجویی و دکتر رئیس کرمی، معاون امور دانشگاهی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد، به‌منظور ایجاد زمینه همکاری مشترک بین استادان بازنشسته با این مرکز و ارائه خدمات به استادان بازنشسته، با تأسیس خانه استاد در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) پس از تائید هیئت‌رئیسه دانشگاه موافقت شد.
در ابتدای این جلسه استاد بهادری گفت: مسئله‌ای که بسیار نگران‌کننده است این است که بازنشستگی استادان با ترک همیشگی دانشگاه همراه شده است درحالی‌که ما در گذشته استادان زیادی داشتیم که پس از بازنشستگی هرگز دانشگاه را ترک نکردند. باید ضمن ایجاد زمینه لازم برای حضور دوباره آنان در دانشگاه، آنان را برای این حضور علاقه‌مند کنیم.
وی هدف از تأسیس خانه استاد در مراکز دانشگاه را بازگرداندن استادان بازنشسته دانست و گفت: بازنشستگی برای استادان با کارمندان و کارکنان اداری سازمان‌ها تفاوت بسیاری دارد. کار معلم آموزش است و آموزش پایان‌پذیر نیست چراکه معلمان روزبه‌روز بر تجربه و دانش آنها افزوده می‌شود و ما سعی داریم زمینه حضور استادان بازنشسته را در بیمارستان‌ها فراهم کنیم تا نسل جوان از تجربیات و مهارت‌های آنها بهره‌مند شود.
رئیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان از استقبال روسای بیمارستان‌ها برای خانه استاد خبر داد و افزود: متأسفانه بسیاری از استادان پس از بازنشستگی به بیمارستان محل خدمت خود مراجعه نمی‌کنند درحالی‌که حضور آنان می‌تواند برای آموزش دانشجویان و درمان بیماران مفید باشد و ما امیدواریم با تأسیس خانه استاد شرایط لازم برای حضور دوباره آنان در بیمارستان و برنامه‌ریزی برای شرکت در جلسات آموزشی و درمانی مرکز برای آن دسته از استادانی که امکان مراجعه دوباره به بیمارستان دارند فراهم آید.
وی ضمن تشکر از مسئولان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برای تأسیس اولین خانه استاد در این بیمارستان یادآور شد: برای تکریم و حفظ شئون این استادان که از افراد برجسته جامعه علمی کشور هستند باید در همه سطوح استادان، دانشجویان و کارکنان اطلاع‌رسانی شود تا همراهی و هماهنگی لازم برای ورود، حضور، مشارکت در جلسات آموزشی و درمانی متناسب با رشته تخصصی آنان صورت گیرد.
وی با تأکید بر اهمیت اجتماعی کردن دانشگاه با مشارکت استادان دانشگاه خاطرنشان کرد، دانشگاه یک وظیفه اجتماعی دارد و آن کمک به حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق تغییر در سبک زندگی مردم است که با برگزاری سمینارهای علمی و آموزشی در بخش‌های مختلف جامعه و با مشارکت استادان برجسته تحقق خواهد بخشید.
دکتر رستمیان نیز در این جلسه گفت: در بسیاری از دانشگاه‌ها شاهد هستیم که استادانی بیرون از مرکز به‌عنوان استاد افتخاری با مراکز علمی همکاری دارند و وجود خانه استاد در بیمارستان زمینه حضور مجدد استادان را فراهم می‌کند تا به‌عنوان استاد افتخاری با آن مرکز همکاری کند.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه، معرفی استادان بازنشسته را به مجموعه از طریق صدور کارت شناسایی ضروری عنوان کرد و افزود: کارتی که به این عزیزان داده می‌شود می‌تواند نگرانی‌های آنان را برای حضور و هماهنگی برای ورود و خروج از بیمارستان را برطرف نماید ضمن اینکه کارکنان بیمارستانی به خصوص همکاران حراست نیز مساعدت‌هایی برای ورود و خروج آنان خواهند داشت.
وی با اشاره به شخصیت والای بسیاری از استادان بازنشسته یادآور شد: باید مراقب تکریم شخصیت و جایگاه علمی آنان باشیم و با نهایت احترام آنان را به بیمارستان بازگردانیم و این موضوع با ارائه کارتی که نشان‌دهنده منزلت و جایگاه آنان باشد امکان‌پذیر است.
دکتر رستمیان بر طرح موضوع صدور کارت استادان بازنشسته در هیئت‌رئیسه دانشگاه تأکید و خاطرنشان کرد: همان‌طور که طرح استادان افتخاری در دانشگاه با استقبال اعضای هیئت مواجه شده، با توجه به اهمیتی که مسئولان دانشگاه برای استادان بازنشسته قائل هستند مطمئنم که با آن موافقت و پشتیبانی لازم را در ادامه خواهند شد.
وی حضور دوباره استادان را در بخش‌های بیمارستانی یک فرصت عنوان کرد و افزود: یکی از مسئولیت‌های حوزه معاونت اجتماعی برنامه‌ریزی برای اجتماعی کردن محیط دانشگاه است و اعضای هیئت‌علمی بازنشسته نیز به‌عنوان اعضای این اجتماع سهم بسزایی در رشد آن داشته و دانشگاه هنوز به مشارکت استادان پیشکسوت خود که بار دانش زیادی داشته و در فرهنگ‌سازی جامعه و تربیت دانشجویان نقش زیادی داشتند، احتیاج دارد. با همجواری استادان پیشکسوت با دانشجویان جوان است که می‌توانیم در انتخاب الگوهای موفق به نسل جوان کمک کنیم.
دکتر رستمیان بر تشکیل کمیته‌ای برای مطالعه دانشگاه‌های موفق در این زمینه تأکید کرد: با سازمان‌دهی بیشتر و شناسایی و بررسی ظرفیت‌های موجود در دانشگاه می‌توانیم قدرت‌های فردی و جمعی را در کنار یکدیگر قرار داده و زمینه ارتباط افراد خارج از دانشگاه را با دانشگاه و انجام فعالیت‌های داوطلبانه را بیش‌ازپیش فراهم نمائیم و در این زمینه همکاران حوزه معاونت اجتماعی آمادگی هرگونه همکاری را در این زمینه دارند.

دکتر گتمیری، قائم‌مقام دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان هم گفت: مهم‌ترین قدم همان شکستن سد جدایی استادان بازنشسته با دانشگاه است که احساس می‌کنند دیگر در دانشگاه جایی ندارند. خوشبختانه در اکثر بخش‌های بیمارستان امام خمینی استادان بازنشسته و پیشکسوت زیاد داریم و به نظر می‌رسد تأسیس خانه استاد و مشاهده استادان پیشکسوت و بازنشسته در کنار استادان جوان در بخش‌های مختلف این بیمارستان با همراهی بیشتر استادان همراه باشد.
وی افزود: با توجه به تخصص، علاقه و انگیزه این استادان و با توجه به زمان حضور و موضوع مدنظر برای مشارکت در بحث‌های علمی برنامه‌ریزی، اطلاع‌رسانی و اجرا کرد. ضمن این که این نشست‌ها می‌تواند از سوی روسای بخش‌ها برنامه‌ریزی و مدیریت و در فواصل معین برگزار شود.
 دکتر گتمیری خاطرنشان کرد، برای حضور مجدد استادان بازنشسته در بیمارستان‌ها جلسات متعددی تشکیل شد و موضوع از جوانب مختلف بررسی شده است و به نظر می‌رسد با توجه به امکانات مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) و مساعدت مسئولان این مرکز برای تأسیس خانه استاد در این مجتمع، مجتمع بیمارستانی امام خمینی الگوی موفقی برای سایر بیمارستان‌ها باشد.
قائم‌مقام دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان تأکید کرد: این هماهنگی‌ها نه‌فقط برای حضور در جلسات ماهانه باشد. بلکه در زمان‌هایی که به دلیل نیاز به خدمات درمانی و مشاوره‌ای برای خود و یا خانواده خود به مرکز مراجعه می‌کنند نیز باید مکان معینی در بیمارستان وجود داشته باشد تا ضمن راهنمایی برای انجام امور موردنیاز، مساعدت‌های لازم نیز صورت گیرد.
وی با اشاره به تجربه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی موفق در سوابق کاری بسیاری از استادان بازنشسته خاطرنشان کرد: با تأسیس خانه استاد می‌توان شرایطی را فراهم کرد که استادان بازنشسته فعالیت‌های علمی گذشته خود را در مراکز درمانی ادامه داده و حتی برای راهنمایی پایان‌نامه‌های دانشجویی نیز مشارکت و همکاری نمایند. مطمئناً با تکرار این اتفاقات، ادامه حضور آنان در مراکز درمانی و جذب حمایت‌های خیرین و افراد وابسته به این استادان جریان سازی لازم صورت خواهد گرفت.
دکتر گتمیری همچنین افزود: خواسته و نیاز استادان برای حضور در بیمارستان و خواسته و نیاز بیمارستان برای حضور استادان با هم تفاوت دارد و باید با مطالعه و برنامه‌ریزی دقیق شرایط را به نحوی فراهم کرد که ضمن تداوم این همراهی، خواسته‌های هر دو طرف تأمین شود. در جلساتی که توسط متولیان این امر تشکیل می‌شود نیز می‌توان شرایط را بازنگری و اصلاحات لازم نیز صورت پذیرد.
دکتر رئیس کرمی، معاون امور دانشگاهی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) نیز در این جلسه با اشاره بر لزوم وجود برنامه مدون و جامع برای حضور استادان در مرکز، تأکید کرد: برنامه‌هایی که در این زمینه تنظیم می‌شود باید طوری باشد که موجب دلگرمی این عزیزان برای مراجعه دوباره گردد و به ویژگی‌های تک‌تک آنان توجه شود.
وی از آمادگی کافی این مرکز برای میزبانی اساتید بازنشسته خبر داد و افزود: حضور استادان بازنشسته موجب تجدید خاطرات استادان فعلی مرکز از دوران فعالیت در محضر این استادان خواهد بود و با امکاناتی که فراهم شده است سعی می‌کنیم این ارتباط را با همکاری دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان به بهترین نحو فراهم کنیم.
دکتر رزم پا، رئیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) نیز در این جلسه گفت: بارها شاهد بوده‌ایم که بعضی از استادان بازنشسته برای انجام بعضی معاینات و آزمایش‌های دوره‌ای برای خود و یا خانواده خود به بیمارستان‌ها مراجعه کرده و با آنها مانند افراد عادی برخورد شده که این مدل شایسته استادی که سال‌ها برای دانشگاه و دانشجویان خود زحمت کشیده نیست.
وی وجود محلی برای مراجعه این استادان برای راهنمایی و تسهیل در رفع نیازهای درمانی آنان را بسیار مهم و ضروری دانست و افزود: با تأسیس خانه استاد ضمن تکریم این استادان، می‌توانیم خدمات موردنیاز آنان را با بهترین کیفیت ارائه داده و زمینه حضور دوباره استادان بازنشسته را فراهم آوریم.
مسئول دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد برای تأسیس خانه استاد با همان امکاناتی که وجود دارد هم می‌توان اقدام کرده و پذیرای استادان بود و امیدواریم به‌تدریج مراجعه و حضور این استادان بیشتر شود.
وی در ادامه از برگزاری مراسمی رسمی با حضور مسئولان مجتمع و بیمارستان خبر داد و افزود، با دعوت استادان بازنشسته در این جلسه، اطلاع‌رسانی لازم برای اتفاق و ایجاد بستر مناسب برای حضور آنان انجام خواهد شد و در ادامه نیز برنامه‌ریزی برای حضور هریک از آنان با توجه به تخصص و علاقه آنان فراهم خواهد آمد.
دکتر رزم پا گفت: با توجه به حمایت‌های رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی و دیگر مسئولان از تأسیس خانه استاد، این آمادگی وجود دارد که در اولین 4 شنبه بعد از ماه مبارک رمضان شاهد افتتاح خانه استاد بوده و میزبان همه استادان بازنشسته این مجتمع باشیم و این جلسات را به‌صورت ماهانه با حضور استادان بازنشسته و با مشارکت بخش‌های مختلف بیمارستانی ادامه دهیم.
دکتر حلب چی، معاون دانشجویی دانشگاه نیز در این جلسه گفت: برای حضور دوباره استادان باید تعریف جدیدی برای حضور آنان در بخش‌ها داشته باشیم. چرا که حضور این عزیزان در بخش‌هاست که موجب انتقال تجربیات به دانشجویان جوان می‌شود. دانشی که از طریق این استادان به دانشجویان منتقل می‌شود ی که امکان شاگردی آنان را نداشته ولی از طریق همین خانه استاد می‌تواند از آموزش‌های آنان بهره‌مند شوند. این آموزش‌ها می‌تواند جنبه مشاوره‌هایی داشته باشد که دانشجویان نیاز زیادی به آن دارند.
خبرنگار: مریم زاهدی
عکس: داود فرامرزی

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/02/28 10:34
0
0
منظورتان خانه پزشکان است؟ تاحالا شده یکم در این خصوص فکر کنید؟ تو اون عکس غیر از پزشک کسی را می بینید؟
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد