کد خبر: ٧٦٨٥٩/ ٢١:٠٠ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 2175
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS
دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت و مراسم تجلیل از استاد مصداقی نیا برگزار شد
دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت و مراسم تجلیل از استاد مصداقی نیا، با حضور معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، اساتید، روسا و معاونین و مدیران دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دانشکده بهداشت و شبکه‌های بهداشت سراسر کشور برگزار شد.

گالری عکس(1)
گالری عکس(2)

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، قطب علمی آموزش علوم بهداشتی کشور  کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت  را به مناسبت بزرگداشت مقام استاد فرهیخته دکتر علیرضا مصداقی نیا روز سه‌شنبه  25  اردیبهشت 97 در محل سالن همایش‌های مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برپا کرد.
دکتر اکبری ساری رییس دانشکده بهداشت در ابتدای این کنفراس ضمن تقدیر از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان ، اساتید، روسا و معاونین دانشکده‌ها و شبکه بهداشت،  هیئت‌رئیسه و معاونین دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن‌های علمی بهداشت ایران و بهداشت محیط و حاضرین گفت:  امروز همه ما باهدف تجلیل از یک استاد فرزانه و معلم توانا، پژوهشگری فرهیخته و مدیری لایق ، با درایت و مهم‌تر از همه انسانی مهربان، مردم‌دوست، فروتن و باصداقت گرد هم آمدیم تا از یک‌عمر تلاش برای ارتقای دانش و فرهنگ در کشور تقدیر کنیم.
دکتر اکبری ساری بابیان اینکه دکتر مصداقی نیا،نقش بی‌بدیلی در اعتلای دانشکده بهداشت ، دانش و بهداشت در کشور داشته است افزود:ایشان در 36 سال خدمت در دانشکده 29 سال پیوسته رییس دانشکده بهداشت بوده‌اند و حدود 30 سال با درایت و تدبیر و باهمت و تلاش  دانشکده را اداره و توسعه داده است و باتدبیر دانشکده را از شرایط حساس و بحران‌ها به‌سلامت عبور نموده و اکنون نهال دانشکده با تلاش و همت وی به درختی تنومند تبدیل‌شده است.
وی افزود دکتر مصداقی نیا در مدت مسئولیت برای توسعه برنامه‌های آموزشی دانشکده تلاش زیادی کرده و  8 هزار دانش‌آموخته، 12 گروه آموزشی، 120 عضو هیئت‌علمی ثابت و تمام‌وقت، بیش از 1400 دانشجو، 18  رشته کارشناسی ارشد،16 رشته دکترا، دوره‌های متعدد MPH، آموزش‌های کوتاه‌مدت هزاران مدیر نظام سلامت از ایران و منطقه، انتشار سالیانه بیش از 800 مقاله علمی و پژوهشی از اساتید و دانشجویان، انتشار 10  مجله علمی و پژوهشی، توسعه آزمایشگاه‌های آموزشی ، تحقیقاتی ملی و مرجع به‌عنوان بخشی از نظام مراقبت بیماری‌های کشور آموزش تعداد زیادی دانشجویان بین‌الملل ایستگاه‌های تحقیقاتی و نقش دانشکده در کنترل بیماری‌های واگیر طی چند دهه گذشته خلاصه‌ای از دستاوردهای دانشکده در چند دهه گذشته و بخشی از افتخارات استاد فرزانه دکتر مصداقی نیا است که با هدایت ایشان و کمک اساتید دانشکده و کارکنان محقق شده است.
رییس دانشکده بهداشت از دیگر افتخارات دکتر مصداقی نیا به عضویت ایشان در فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و دریافت جوایزی مانند جایزه علامه طباطبایی، جایزه ابن‌سینا، جایزه بنیاد پرفسور یلدا، جایزه سازمان بهداشت در روز بدون دخانیات و جایزه دکتر لی از سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و گفت: این مراسم قبل از اینکه تکریم از استاد مصداقی نیا باشد تکریم مقام علم و عالم ،اخلاق و صداقت ، مهربانی و انسانیت است .
تکریم بزرگان موجب برکت مجموعه هایی است که از بزرگان ستایش می‌کنند
دکتر امیرحسین تکیان دبیر کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت، ضمن تقدیر از  چندین دهه تلاش مجاهدانه استاد مصداقی نیا، برای ایشان عمر باعزت و مستدام آرزو کرد و گفت : تکریم بزرگان موجب برکت مجموعه هایی ست که از بزرگان ستایش می‌کنند و آن‌ها را بزرگ می‌دارند. میراث بزرگ دانشکده بهداشت مکانی که محل انسان‌های عاشقی است که با همه وجود سرمایه خود را در سودای عاشقی و کمک به‌سلامت  انسان‌ها می‌گذارند و  توسعه جوامع انسانی که مهم‌ترین هدف همه کشور و جوامع است را دنبال می‌کنند. 
دبیر کنفرانس ملی توسعه پایدار سلامت افزود : اولین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت در اردیبهشت سال 1395 به مدت دو روز و با محوریت پوشش همگانی سلامت و پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر و با تشکیل پانل های متعدد و با حضور صاحب‌نظران از 11 کشور دنیا برگزار شد و تصمیم گرفته شد این کنفرانس هر دو سال یک‌بار کنفرانس بین‌المللی  و یک‌بار کنفرانس ملی برگزار شود که کنفرانس امسال هم‌زمان با بزرگداشت استاد فرهیخته دکتر مصداقی نیا با برگزاری سه پانل با عنوان توسعه پایدار سلامت و بیماری‌های غیر واگیر، نقش بیماری‌های عفونی بازپدید و نوپدید در توسعه پایدار سلامت و تغییر اقلیم و توسعه پایدار سلامت برگزار می شود.
استاد مصداقی نیا افتخار دانشکده بهداشت است
دکتر مسلم بهادری با اشاره به نقش بی‌بدیل دانشکده بهداشت در ارتقاء سلامت مردم گفت: از افتخارات دانشکده بهداشت نه نتها داشتن استادان گران‌قدری درگذشته و حال است که الگوی خدمت به بهداشت و سلامت جامعه بوده‌اند بلکه نمونه بارز یک استاد متعهد دانشمند مردم‌دوست بوده است و دکتر مصداقی نیا نمونه‌ای از آن‌هاست که ایشان علاوه بر تحصیلات عالیه در رشته‌های مختلف بهداشتی در سال 1982 درجه PhD در رشته مهندسی محیط‌زیست از دانشگاه کانزاس را کسب کرد و به‌عنوان استادیار و سپس مسئول دانشکده بهداشت انتخاب شد و در توسعه رشته‌های مختلف آموزشی در مقاطع کارشناسی ارشد و PhD، MPH تلاش زیادی کردند و  تربیت بهترین متخصصین کشور در دانشکده بهداشت منجر شد تا این دانشکده هم مانند دانشگاه تهران الگویی برای ایجاد دانشکده‌های بهداشت در سایر دانشگاه‌ها شود که این پیشرفت و توسعه به دلیل تلاش و همت استاد مصداقی نیا بود.
تلاش استاد مصداقی نیا برای توسعه و پیشرفت دانشکده بهداشت شایسته تقدیر است 
دکتر ظفر قندی رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی تهران، از زحمات و تلاش صادقانه استادان دانشکده بهداشت به‌خصوص دکتر مصداقی نیا تشکر و قدردانی کرد و گفت: در مدت مسئولیت بنده و 8 سال همکاری با ایشان شاهد تلاش و زحمت مخلصانه و صبورانه برای عبور از بحران های دانشکده بودیم که پی گیری ایشان به خصوص در ساخت دانشکده جدید بهداشت و توسعه آن شایسته تقدیر است. و امیدوارم دانشکده بهداشت  توسعه پایدار سلامت که چشم انداز و اهداف بزرگش است را  کسب کند.
استاد مصداقی نیا فردی پر تلاش ، خدوم و عاشق خدمت به مردم  است 
دکتر ندافی از شاگردان استاد مصداقی نیا گفت: با مشورتی که با دوستان و شاگردان استاد در خصوص  بیان شخصیت استاد داشتم به اتفاق استاد را فردی پر تلاش، خدوم و عاشق خدمت به مردم دانسته  که شاگردان بزرگی را تربیت کرده و بنیانگذار دانشکده بهداشت نوین است که در نظم و انسجام و دستیابی به اهداف بلند آموزشی و پژوهشی در کشور الگویی بی بدیل است. 
وی با اشاره به غزلی از حافظ  «به حسن و خلق و وفا کس بیار ما نرسد ترا درین سخن انکار کار ما نرسد» برای استاد مصداقی از درگاه ایزد منان سلامتی و طول عمر طلب کرد.
دست اندرکاران بهداشت برای بهبود وضعیت بهداشت و سلامت راهکار ارائه دهند 
دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در این نشست گفت :دغدغه ای که دکتر مصداقی نیا را به 30 سال مجاهدت در دانشکده بهداشت به عنوان رییس دانشکده و سال ها تدریس و معاون بهداشت وزارت بهداشت وا داشت نگرانی از این بود که هنوز سلامت و بهداشت و پیشگیری در کشور ما به وضعیت ایده آل نرسیده و کشور ما با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف داشته اما هنوز  در بسیاری از شاخص ها در رتبه 12 تا 16 قرار داریم طبق سند توسعه پایدار باید تا سال 1400 کشور اول در منطقه باشیم که باید همه مسئولین و دست اندرکاران بهداشت برای بهبود وضعیت بهداشت پیشنهاد و راهکار ارائه دهند. 
ایجاد پرونده الکترونیک مناسب در کشور،  از مهمترین اولویتهای حوزه بهداشت 
دکتر علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت،  تقدیر از پیشکسوتان و تکریم بزرگان را چراغ راهی دانست که در زمان لغزش با بهره گیری از این بزرگواران بتوان کارها را ساماندهی کردو گفت: امروزه در دانشگاههای ما جای این گونه تجلیل ها بسیار خالی است در حالیکه پیشکسوتان حق بزرگی در پیشرفت جامعه داشته اند.
وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت کشور ما به ویژه در حوزه بهداشت به دلیل دستاوردهای عظیمی که داشته در مجامع بین المللی جایگاه خوبی پیدا کرده  و در حوزه ی سلامت کارهای بسیار بزرگی انجام شده است.
دکتر رییسی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین بار بیماری ها و بیشترین علت مرگ و میر در کشور بیماری های غیر واگیر هستند ، تصریح کرد: این معضل نیازمند طرحی نو است و پیشرفت ما نباید باعث شود  از اولویت  خود که  کنترل بیماری های غیر واگیر است، غافل شویم. 
وی اظهار کرد: درست است که کارهای بسیار بزرگی در حوزه سلامت انجام شده اما در برخورد با بیماری های غیر واگیر باید برنامه ریزی های جدید انجام دهیم و ازشیوع  بیماری های بازپدید و نوپدید پیشگیری کینم. 
دکتر رییسی ادامه داد: اما آیا وزارت بهداشت به تنهایی می تواند در این حوزه ورود کند؟ 20 درصد عوامل پیشگیری  در توان ما است 70 تا 80 درصد سایر ارگان ها باید همکاری کنند سلامت باید در تمامی سیاست ها و سیاستگزاری ها جاری شود.
دکتر رییسی ایجاد  زیر ساختهای مناسب در حوزه سلامت و ایجاد پرونده الکترونیک مناسب در کشور را از مهمترین اولویتهای حوزه بهداشت دانست و البته که باید  در پایش و پیشرفت سلامت گایدلاین ها رعایت شود. 
 دکتر رییسی تاکید کرد: در حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت تاکید داریم که نیاز نیست کار جدید چندانی انجام شود و بهتر استخدمات در حال انجام با کیفیت بهتر ادامه یابد.
متانت دکتر مصداقی نیا  درس بزرگی برای بنده بود
دکتر جعفریان رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به خاطره ای که از دوران ریاست دکتر مصداقی نیا داشتند گفت: اینکه یک مدیر با 29 سال سابقه کار و دستاوردهایی که داشتند زمان جابه جایی مسئولیتشان با متانت رفتار کنند درس بزرگی برای بنده است و جز ادای احترام امیدوارم سایر کسانی که بدنبال ایشان در دانشکده مسئولیت اجرایی خواهند داشت با همان جدیت و پی گیری بتوانند محیط ارزشمند علمی را پیش ببرند و از همکاری دکتر اکبری ساری و دکتر تکیان برای برگزاری دومین کنفرانس توسعه پایدار تشکر می کنم.
کسی که در حوزه بهداشت قصد فعالیت دارد باید عاشق باشد
دکتر مصداقی نیا ضمن قدردانی از برگزار کنندگان همایش به خصوص دکتر اکبری ساری  و  تک تک اساتیدی که در طول خدمت ایشات را یاری کردند به بیان خاطره ای در دوران ریاست دکتر ظفرقندی و انتخاب ایشان به عنوان مدیر نمونه اشاره کرد و گفت:  این انتخاب و تقدیر برای  بنده بسیار ارزشمند بود و از دکتر جعفریان تشکر میکنم که در زمان ریاست ایشان و زمانی که  سازمان جهانی بهداشت  ایران را به عنوان برنده جایزه دکتر لـی انتخاب کرد ایشان حضورا به ژنو آمدند که حضور ایشان و اهمیتی که ایشان برای این کار قائل بودند برای من ارزشمند بود.
دکتر مصداقی نیا گفت: کسی که در حوزه بهداشت قصد فعالیت دارد باید عاشق باشد و از خود گذشتگی فراوان داشته باشد و به دور دست سفر کند و با درد دل مردم آشنا باشد و بین مردم باشد و باتوجه به بین مردم بودن باید برنامه ریزی کند و با مهارتی که دارد با سایر مسئولین برای ارتقاء بهداشت کشور گفتگو کند.
در ادامه جایزه استاد مصداقی نیا که هرساله به افراد موسسات و یا طرح هایی که در حیطه آموزشی یا پژوهشی یا اجرایی تاثیر گذاری جدی و قابل توجهی در جهت ارتقای بهداشت عمومی در کشور داشتند به ترتیب به دکتر محمد گویا، دکتر جعفر جندقی و دکتر داریوش فرهودی مدیر مسئول مجله Iranian Journal of Public   Healthاهدا شد. 
و در پایان با اهدای جوایزی ارزنده از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران ،انجمن بهداشت محیط ایران، دانشکده بهداشت دانشکده علوم پزشکی یزد، گلستان، کاشان و زنجان  از تلاش‌های  استاد مصداقی نیا تقدیر شد. 

خبرنگار:نسیم اخگر
عکاس:جمشید ربیعی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/02/26 14:51
0
0
با سلام واقعا برنامه خوبی بود و دانشکده بهداشت در برگزاری مراسم های اینچنینی واقعا تبحر دارد. با تشکر از مدیریت و همکاران این دانشکده
کاربر مهمان
1397/02/26 10:45
0
0
سلام بزرگداشت فرهیختگانی چون ایشان در زمان حیات بیسار ارزنده است و شاید تلنگری به جوان ترها باشد تا رسم و مرام انسانیت را در کنار این عزیزان بیاموزند. دوستان روابط عمومی اگر نگاه تبعیض جنسیت را در نشر عکس ها بردارند و نسبت مساوی از حضور بانوان را هم در گالری نشان دهند بسیار خوب خواهد بود
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد