کد خبر: ٧٧٣٩٢/ ١٠:٠٩ - شنبه ١٢ خرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 749
چاپ
ارسال به دوست
دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه
جلسات دانش‌افزایی استادان ویژه ماه مبارک رمضان
نشست هم‌اندیشی استادان با موضوع ارتباطات انسانی از دیدگاه قرآن برگزار شد
به همت مدیریت هم‌اندیشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه با موضوع ارتباطات انسانی از دیدگاه قرآن در دانشکده پرستاری و مامایی برگزار شد.

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این نشست از ساعت 11 روز چهار‌شنبه، نهم خرداد 97 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.
در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی، اظهار داشت: انسان یک موجود اجتماعی است که در دامن خانواده که مهم‌ترین مؤلفه اجتماع است رشد می‌کند و نیازهای فیزیولوژی انسان نیز وابسته به روابط اجتماعی است؛ همه حرکات و برخوردهای ارتباطی دارای معنا و مفهوم خاص خود است که تفسیر و تعبیر خود را در نفر مقابل می‌گذارد.
وی در ادامه گفت: امروزه ثابت شده ارتباط صمیمی یک پزشک یا پرستار تأثیر بسزایی در بهبودی حال بیمار دارد.
وی افزود: برای شکل دادن ارتباط خوب برای انسان، اول باید سراغ خانواده رفت؛ یک پدر و مادر که در این زمینه بخواهند خوب عمل کنند ابتدا باید دو گوش شنوا داشته باشند، زیرا اولین مؤلفه برای برقراری ارتباط، خوب شنیدن و فهمیدن فرد مقابل است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر آشنانی در ادامه به بیان سه نیاز اساسی هر فرد پرداخت و گفت: اولین نیاز، داشتن احساس امنیت است؛ دومین نیاز، احساس ارزشمند بودن است که در حوزه اخلاق به‌عنوان وجدان از آن یاد می‌شود و ضمیر اخلاق انسان است و نیاز سوم داشتن رضایتمندی است.
وی در ادامه اظهار داشت: ارتباط فرآیندی است پویا، پیوسته، برگشت‌ناپذیر، تعاملی و محتوایی و ما باید - به‌عنوان یک انسان - در هر جا که هستیم تأثیرگذار باشیم، چون انسان‌محور خلقت است.
وی با معرفی مؤلفه‌های یک ارتباط مؤثر گفت: یک ارتباط مؤثر، ارتباط دوطرفه یا فرآیندی است آگاهانه یا ناآگاهانه، خواسته یا ناخواسته که از طریق آن، احساس و نظرات به شکل پیام‌های کلامی و یا غیرکلامی بیان‌شده و ارسال، دریافت و ادراک می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قهر کردن عدم ارتباط نیست، بلکه بدترین نوع ابراز خشم است؛ افزود: نگاه بالا به پایین داشتن باعث احساس ذلت در فرد مقابل می‌شود؛ پس باید مهارت ارتباطی را بیاموزیم که توانایی برقراری ارتباط به‌طور مؤثر و کارآمد با دیگران ایجاد کنیم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر آشنانی اجزای ارتباط را «پیام»، «فرستنده»، «گیرنده»، «کانال ارتباطی» و «بازخورد» معرفی کرد و گفت: سه کلید برقراری ارتباط «رفتار دوستانه»، «صداقت» و «سازنده بودن نیت» هستند.
توضیح اینکه در پایان جلسه، بین استادان و کارشناس برنامه پرسش و پاسخ و تبادل‌نظر انجام گرفت.

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد