کد خبر: ٧٨٣٦٢/ ١٤:٢٩ - چهارشنبه ٢٠ تير ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 945
چاپ
ارسال به دوست
دفتر ارتباط با دانش آموختگان, گروه خبری RSS
هفتمین جشن یکپارچه دانش آموختگان برگزار می شود
رئیس دانشکده داروسازی تعامل دانش آموختگان با یکدیگر را موجب افزایش ظرفیت و توانمندی دانشکده عنوان کرد
دکتر شریف زاده گفت: جشن یکپارچه دانش آموختگان زمینه مناسبی است برای اینکه بتوانیم با ذهنیت و انگیزه فعالیت های دانش آموختگان بیشتر آشنا شویم.

گفتگو با دکتر شریف‌زاده، رئیس دانشکده داروسازی در آستانه هفتمین جشن یکپارچه را در ادامه بخوانيد:
 
آقای دکتر به عنوان رئیس قدیمی‌ترین دانشکده داروسازی کشور که از نظر تربیت نیرو های متخصص در کشور سرآمد است توضیح بدهید؟
بسم الله الرحمن الرحیم.  دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیش از 80 سال است که در زمینه تربیت متخصصان داروسازی کشور فعالیت می‌کند و دانش‌آموختگان ارزشمندی که به عنوان سرمایه و افتخاراین دانشکده هستند در توانایی‌های مختلف تربیت کرده است  که این عزیزان تحولی در نظام داروسازی و همچنین فعالیت های مختلف رشته داروسازی ایجاد کرده‌اند. دانش آموختگان دانشکده داروسازی به عنوان گنجینه‌ها و افتخارات ارزشمند و سرمایه‌های علمی و معنوی محسوب می‌شوند که حفظ ارتباط مستمر با این عزیزان و برقرارکردن تعامل سازنده بین دانشکده و دانش آموختگان از اهداف عمده ماست که البته در این زمینه وقت و انرژی کافی نیز باید هزینه شود.

از برنامه‌های دانشکده برای حفظ ارتباط دانش‌آموختگان با دانشکده برای ما بفرمائید؟
در صدد هستیم که با عنایت خدا بتوانیم این ارتباط را هر چه بیشتر با توان و عمق بیشتر و با گستردگی بیشتر برقرار کنیم. این ارتباط ممکن است در زمینه‌های علمی تحقیقی باشد. با توجه به ویژگی‌های فارغ‌التحصیلان، این تعامل می‌تواند در زمینه‌های تخصصی آنها باشد و یا در زمینه‌های علمی، هنری، فرهنگی، ورزشی و... بنابراین یکی از اهداف عمده ما برقراری تعامل سازنده و ارتباط مستمر بین خود دانش‌آموختگان و دانش‌آموختگان با دانشکده داروسازی است. بالطبع استفاده از استعدادها، تجربیات و مهارت‌هایی که دانش آموختگان ما در طول سنوات تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی بدست آورده اند، می‌تواند کمک ارزشمندی هم در جهت توسعه رشته داروسازی و هم در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و ...  و هم برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی آینده دانشکده داروسازی باشد. بنابراین لزوم این ارتباط هماهنگ علمی و تخصصی در دانشکده داروسازی به طور کامل احساس شده و فعالیت‌هایی نیز در دست اقدام است. ما جلسات متععدی داشتیم در این خصوص که چطور می‌توانیم این تعامل را بیشتر کنیم. اینکه چه سرمایه‌هایی داریم و چه مسیری را می‌توانیم هموار کنیم تا دانش آموختگان ما به راحتی با دانشکده در ارتباط باشند.
از جمله اهداف ما در زمینه تعامل بین همکاران شاغل به نحوی است که این دانشکده را مجددا یک مامن و ماوای راحتی برای طرح نظرات و برنامه‌های خودشان بدانند. بنابراین ایجاد یک زمینه و بستری در جهت توسعه این ارتباطات می‌تواند بسیار موثر باشد. از نکات بسیار مهمی که ما در ارتباط با دانش آموختگان تاکید داریم، توسعه فناوری است که دانشکده داروسازی می‌تواند در این زمینه کمک کند. بنابراین دانشکده می تواند فعالیت ها و برنامه های خودش را با استفاده از تمام امکانات و تسهیلاتی که در این زمینه دراختیار دارد به نحو بهتری برای دانش آموختگان ارائه دهد و در اختیار آنها قرار دهد. حتی‌الامکان باید شرایطی را فراهم کنیم تا نیاز به حضور در محل کمتر شود و با استفاده از ارتباطات مجازی از راهنمایی و مشاوره‌های دانش آموختگان در زمینه های مختلف علمی و تخصصی بهره مند شویم.

در مورد وضعیت دانش آموختگان این دانشکده برای ما بفرمائید؟
فارغ التحصیلان دانشکده داروسازی از توانایی‌های متنوعی برخوردار هستند. تنوع در ارائه خدمات و ظرفیت های متفاوت باعث شده که وضعیت داروسازی کشور در عرصه های مختلف وضعیت مناسبی داشته باشد. همچنین امکان مشارکت در زمینه ارائه خدمات در سطح شهر، بیمارستان ها، مراکز بهداشت، مراکز صنعتی، واردات، تولید مواد غذایی، ارائه راهکارهای لازم در زمینه بررسی سلامت داروها، نوع و کیفیت داروها و ... برای فارغ التحصیل داروسازی فراهم باشد. این تنوع شرایطی را برای فارغ التحصیلان ما فراهم کرده که امکان ارتباط خودشان باهم و با دانشکده را بیشترفراهم کنند وبالطبع این تعادل میتواند در جهت بهبود کیفیت وضعیت دارویی در جهت رفع نیازهای کشور کاملا موثر هستند.
دانش آموختگان دانشکده در جاهای مختلف دارای سطوح علمی و توانمندی‌های بسیار خوبی هستند وما باید حتما در جهت تکمیل و تکوین ارتباطات بین المللی با دانش آموختگان خود گام‌های موثرتری برداریم. دانشکده داروسازی می‌تواند ارتباط با دانش آموختگانش را بیشتر برقرار کند. نکته حائز اهمیت ابن است که همه فارغ التصیلان ما علاقه زیادی برای ارتبط با دانشکده دارند و احساس مسئولیت و حساسیتی روی دانشکده خود دارند، بنابر این شرایط وموقعیت مناسبی است و باید از این علاقه مندی واحساس مسئولیت استفاده کنیم. بخصوص با استفاده از تعاملات بین‌لمللی با بسیاری ازدانش آموختگان که در جاهای مختلف دنیا چهره‌های افتخارآمیزی دارند کارهای موثری می توان در دانشکده برنامه‌ریزی کرد.
برنامه ما این است که این کار با جدیت بیشتری ادامه یابد. به نظرم همین جشن یکپارچه ای که برای دانش آموختگان در نظر گرفته شده و کار بسیار مناسبی است، زمینه خوبی برای برقراری ارتباط باشد. زمینه مناسبی است برای اینکه بتوانیم با ذهنیت و انگیزه فعالیت های دانش آموختگان بیشتر آشنا شویم. و جا دارد از مسئولین محترمی که در برگزاری این مراسم زحمات زیادی را کشیدند تشکر کنم. 

حضور فارغ‌التحصیلان همه رشته‌ها و دانشکده‌ها در یک روز در کنار هم، فکر می‌کنید چه اثری می‌تواند برای دانش آموخته ها و کسانی که آن مراسم را شاهد هستند داشته باشد؟
من فکر می کنم حضور همه در یک روز و در جشن یکپارچه می تواند فرصتی مغتنم باشد و در واقع ارتباط علمی، فرهنگی و معنوی که برای این سرمایه های کشور وجود داشته به طریقی فراهم شود و توانمندی هایی که به صورت فردی در افراد وجود دارد با کنار هم قرار گرفتن این ها تحول قابل توجهی داشته باشد. بنابراین حضور دوستان در کنار هم می تواند یاد آور خاطرات زمان تحصیل و کنار هم گذاشتن تجربیات و توانمندی ها را در پی داشته باشد که در نتیجه یک زمینه کاری و یک زمینه تحقیقاتی و تولیدی را فراهم کند و یک گردهمایی موثری است.

حضور دانش آموختگان بین الملل و خارجی چه نقشی می تواند در معرفی دانشگاه داشته باشد؟
به طور قطع موثر خواهد بود. هر کدام از این عزیزانی که در جایگاه های مختلف، در دانشگاههای مختلف، در سمت های مختلف  در خارج از کشور مشغول به کار هستند می توانند زمینه های مختلف و تجربیات اضافه بر چیزهایی که در داخل کشور وجود دارد، در اختیار این مجموعه قرار دهند. این   توانمندی های علمی، تحقیقاتی، پژوهشی، مدیریتی و .... می تواند کمک قابل توجهی کند به برقراری ارتباط دانش آموختگان در بعد بین المللی نماید تا توانمندیهای خود را در جهت اهداف کاری خود و دانشکده ارتقا بخشند. همچنین این مجاورت می تواند انتقال تجربیات بین دانش آموختگان داخل و خارج کشور را تسهیل نماید و برای دانشکده شرایطی را فراهم کند که موجب ارتقائ وضعیت موجود شود.

چه انتظاری از دانش آموختگان  شرکت کننده در مراسم دارید؟
دانش آموختگان این دانشکده در قبال رشته داروسازی و هم در قبال دانشکده داروسازی بسیار خوب، دلسوز و مسئولیت پذیر هستند. تمام دانش آموختگان ما تا به حال آن چیزی که در توانشان بوده برای دانشکده انجام دادند و این علاقه به طور کامل وجود دارد و فکر می کنم دانشکده باید بستر را فراهم کند تا دانش آموختگان ما بتوانند فعالیت و خلاقیت های خود را با دانشکده به طریقی در میان گذارند. این تعامل می تواند برای دانش آموخته و دانشکده امکاناتی را فراهم کند. هر دو طرف از آن منتفع شوند. دانش آموختگان سرمایه های دانشکده هستند که باید از این سرمایه به نحو احسن استفاده کرد. علاوه بر این دانشکده داروسازی هم میتواند امکانات و شرایط را برای آن ها فراهم کند تا بتوانند با حضور مجدد در دانشکده ضمن طرح نظرات و پیشنهادات، توانمندی و خلاقیت  خود را به کار گیرند که این در کنار هم بودن  زمینه خوبی را برای افزایش  ظرفیت دانشکده فراهم خواهد کرد. 

پیامتان خطاب به دانش آموختگان این جشن چیست؟
در این مراسم  دوست دارم تبریکی به همه فارغ التحصیلان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران داشته باشم. بسیار برای من جای خوشبختی است که بتوانیم این تبریک را برای این عزیزان داشته باشم و دوست دارم که دانش آموختگان محترم ما بدانند که واقعا جایگاهشان در دانشکده داروسازی همیشه وجود دارد و حفظ و لحاظ می شود و برایشان آرزوی موفقیت و آرامش و توفیق روزافزون از خداوند متعال دارم. دانش آموختگان ما به عنوان گنجینه های علمی نماد فعالیت های دانشده داروسازی هستند و من مطمئنم احساسی که دانشکده نسبت به دانش آموختگان دارد یک احساس دوطرفه است  و امیدوارم ارتباط خود را با دانشکده حفظ کرده تا زمینه برقراری تعاملات بیش از پیش فراهم گردد. انشاء الله در همه مراحل زندگی و کاری موفق و موید باشند 
کلام اخر
حفظ ارتباط با این دانش آموخته های ارزشمند وظیفه ای است که دانشکده باید به طور کامل و با جدیت به دنبال آن باشد و ان شالله سعی ما این است که به خوبی آن را انجام دهیم.

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد