کد خبر: ٧٨٣٦٥/ ١٤:٣٣ - چهارشنبه ٢٠ تير ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 951
چاپ
ارسال به دوست
معاونت درمان, گروه خبری RSS
برگزاری جلسه کمیته بیمارستانی بررسی دلایل مرگ مادر باردار در بیمارستان آزادی
با حضور نمایندگانی از معاونت درمان، گروه های تخصصی زنان و بیهوشی دانشگاه، جلسه کمیته بیمارستانی مورتالیتی مادر پرخطر در بیمارستان آزادی برگزار شد.

گالری عکس
این جلسه در پی گزارش اخیر مرگ مادر بارداری به معاونت درمان دانشگاه، براي مرور فرآیند درمان و بررسی علل مورتالیتی، روز چهارشنبه 20 تیر 97 با حضور دکتر تهرانیان رئیس گروه سلامت مادر، نوزاد و مامایی معاونت درمان، دکتر آل یاسین مدیر گروه تخصصی زنان، دکتر مکارم و دکتر سلیمی نیا از گروه تخصصی بیهوشی، دکتر احمدی کارشناس ستاد هدایت دانشگاه و اکبری کارشناس مامایی معاونت درمان و همچنین جمعی از پزشکان و کارشناسان مسئول پرونده مرگ مادر در دفترریاست بیمارستان آزادی برگزار شد.
ابتدا گزارشی از روند بستری و درمان بیمار توسط دبیر کمیته بیمارستانی مرگ مادر ارائه شد.
در ادامه دکتر آل یاسین با اشاره به روند پذیرش و درمان بیمار یاد شده گفت: نیاز است با خود صادق باشیم، از نظر من همه مادران باردار می توانند پرخطر باشند ولی با اینحال بیمارستان های سطح 1 لازم است توجه کنند تا بیماران کم خطر را پذیرش کنند و در صورت مراجعه بیماری با شرایط خاص، بیمار را به بیمارستان های معین هدایت کنند.
وی بر رعایت حداقل استانداردهای بین المللی در بیمارستانی که بخش زنان و زایمان دارند تاکید کرد و افزود:  حضور متخصص زنان، بیهوشی و اطفال مقیم در بیمارستانی که سانتر زنان دارد الزامی است. چرا که اینجا مابا جان مادر و نوزاد سروکار داریم.
دکتر مکارم معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) و عضو کمیته مرگ مادر، بر پیاده سازی دستورالعمل تله اوردر تاکید کرد و گفت: در خصوص مادر باردار پرخطر مشاوره تلفنی باید ظرف نیم ساعت توسط پزشک معالج در پرونده بیمار ثبت و مهر شود.
دکتر سلیمی نیا متخصص و عضو کمیته مرگ مادر، در این جلسه گفت: به نظر می رسد اشکالات سیستماتیک در بیمارستان می تواند منجر به بروز حادثه شود. خط مشی ها در انتقال بیمار باید تغییر کند.
دکتر احمدی کارشناس ستاد هدایت دانشگاه نیز در خصوص فرآیند انتقال مادر باردار گفت: ما در ستاد هدایت دانشگاه در خصوص مادر باردار پرخطر مستقیما با خود اتند تماس می گیریم و جریان پذیرش جهت انتقال بیمار از بیمارستان معین در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد. مستنداتی چون فرم های MCMC و فرم پزشک متخصص را حتی چند ساعت پس از انتقال بیمار تحویل می گیریم. چرا که اولویت با جان بیمار است.
دبیر کمیته بیمارستان گفت: ما اینجاییم که به درمان بیماران کمک کنیم. ما هم وجدان داریم و از اتفاق پیش آمده ناراحتیم. در عین حال در برگزاری این جلسه هدفمان این است که به یک خروجی خوب برسیم تا جلوی حوادث مشابه را در این بیمارستان بگیریم.
در پایان دکتر تهرانیان رییس گروه سلامت مادر، نوزاد و مامایی معاونت درمان ضمن جمع بندی مطالب طرح شده گفت: باید اشکالات سیستماتیک چون عدم هماهنگی مناسب تیم درمان، عدم مستند سازی درست پرونده بیمار و عدم انتقال مناسب و به هنگام بیمار به بیمارستان معین و... مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد تا از موارد مرگ و میر مادر قابل اجتناب پیشگیری کنیم.
عکس  و خبر: باهو

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد