کد خبر: ٧٩٠٣٢/ ١٤:٠٣ - دوشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 2573
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده طب ایرانی, گروه خبری RSS
مراسم افتتاحیه اولین مدرسه تابستانی بین المللی طب ایرانی برگزار شد
دانشکده طب ایرانی میزبان هفت دانشجوی خارجی علاقه مند به آشنایی با طب ایرانی است.

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی دانشکده طب ایرانی، نخستین مدرسه تابستانی بین المللی طب ایرانی در قالب برنامه مشترک دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دفتر مطالعات تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و کرسی تاریخ طب سنتی یونسکو در ایران و با حمایت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از روز یکشنبه 14 مرداد 97 در دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز به کار کرد.
دکتر آرمان زرگران معاون بین الملل دانشکده طب ایرانی، از حضور 7 شرکت کننده خارجی از کشورهای هند، پاناما، موریس و اوگاندا خبر داد و همچنین ذکر کرد: متأسفانه یکی از شرکت کنندگان از کشور مکزیک که پرواز وی از طریق کشور آمریکا بود، دو روز مانده به سفر، به این دلیل که مقصدش کشورایران بوده، با ویزای ترانزیت وی در آمریکا مخالفت می شود و از شرکت در مدرسه باز می ماند.
دبیر این مدرسه تابستانی، همچنین متذکر شد که این مدرسه به مدت 10 روز ادامه خواهد یافت که سه روز پایانی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواهد بود.  
مراسم افتتاحیه این مدرسه عصر روز یکشنبه 14 مرداد، با حضور دکتر رامین کردی معاون بین الملل دانشگاه، دکتر محمدرضا شمس اردکانی مدیرعامل بنیاد طب ایرانی، دکتر هادی ایمانیه نماینده تام الاختیار وزیر در طب ایرانی، دکتر محمود خدادوست مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، دکتر حسین رضایی زاده رییس دانشکده طب ایرانی، مهتا محق مدیر بخش فرهنگی یونسکو در ایران، دکتر زرگران معاون بین الملل دانشکده و جمعی از معاونین و اعضای هیأت علمی دانشکده طب ایرانی، در ساختمان هروی دانشکده طب ایرانی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر کردی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مدرسه تابستانی، ابراز امیدواری کرد که دانشجویان خارجی این دوره بتوانند از فرصت به دست آمده برای حضور در یکی از بهترین دانشگاه های ایران، بیشترین بهره را ببرند و تجربه ای پربار را پشت سر بگذارند.
معاون بین الملل دانشگاه همچنین با توجه به منابع غنی مکتوب طب سنتی ایران، این طب را دارای پتانسیلی با ارزش برای معرفی به جهان دانست.
در ادامه دکتر رضایی زاده ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان خارجی و تقدیر از تلاش تمامی دست اندرکاران برگزاری این مدرسه، چنین بیان کرد: شما در دانشگاهی حضور پیدا کردید که از زمان تأسیس، حدود 160 سال قدمت دارد و بیش از 80 سال نیز سابقه تأسیس ساختمان فعلی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. امیدوارم بتوانیم در این مدرسه تابستانی که در قدیمی ترین دانشکده طب ایرانی کشور برگزار می شود، تبادلات علمی خوبی داشته باشیم و زمینه ارتباطات بیشتر آینده را فراهم کنیم.
مهتا محق در ادامه مراسم پیرامون کرسی تاریخ طب سنتی سخن گفت و اهداف تأسیس این کرسی را چنین بیان کرد: ایجاد و ترویج یک سیستم یکپارچه در زمینه تحقیقات، آموزش، اطلاعات و مستندات طب سنتی؛ مشارکت با دیگر شرکا پیرامون تحقیقات در زمینه علوم و روش‌های طب سنتی؛ حمایت از توسعه ظرفیت‌ها در زمینه طب سنتی به ویژه از طریق ارائه آموزش‌های کوتاه مدت برای دانشجویان، دانشگاهیان، محققان و اساتید و نیز تقویت تبادل اعضای هیأت علمی و دانشجویان؛ بهبود شبکه‌ سازی و به اشتراک‌ گذاری دانش و تجارب مفید از طریق تولید و توزیع گسترده نشریات، برگزاری نشست‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ایجاد وب‌سایت‌های تخصصی. 
در ادامه مراسم دکتر ایمانیه با اشاره به قدمت هزاران ساله تاریخ طب سنتی در ایران، معرفی و گسترش این علم را بسیارمهم دانست و افزود: برقراری ارتباط  و تبادل دانش و تجربیات در زمینه طب سنتی میان کشورهایی چون ایران، چین، هند، پاکستان و نیز کشورهای آفریقایی که طب سنتی در آنها جایگاه و پیشینه مهمی دارد، بسیار مفید و کارآمد است.
دکتر شمس اردکانی در ادامه مراسم با تأکید بر این مطلب که طب سنتی ریشه در قرنهای بسیار دور دارد، این تداوم را ناشی از تعامل بزرگان این علم دانست و افزود: با اختراع صنعت چاپ توسط گوتنبرگ، دومین کتاب حجیم چاپ شده، کتاب قانون ابن سینا بود. همچنین کتاب الحاوی در زمان کوتاهی به 17 زبان دنیا ترجمه شد و این نشان دهنده تعامل طب سنتی ایران با اندیشه و علم دنیاست.
در ادامه دانشجویان خارجی، یک به یک خود را معرفی کردند و به بیان سابقه تحصیلی و نیز پیشینه مطالعات و پژوهش های خود به ویژه در زمینه طب سنتی پرداختند. همچنین در مورد موقعیت جغرافیایی، شرایط اقتصادی و اجتماعی و آداب و رسوم و فرهنگ کشورشان سخن گفتند و پیرامون سیستم بهداشتی و درمانی و نظام سلامت کشور خود نیز توضیحاتی ارائه کردند. 
در پایان مراسم، اعضای هیأت علمی دانشکده در مورد شیوه برگزاری مدرسه و مباحثی که ارائه خواهد شد، توضیحاتی بیان کردند و به پرسش های دانشجویان پاسخ دادند. خبرنگار: خاطره فهیمی
عکاس: اشکان نورکامی

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/05/29 21:16
0
0
سلام خدمت دوست گرامی و تشکر از دغدغه مندی شما شرکت کنندگان در دوره هزینه ثبت نام پرداخت کردند. البته برای کسانی که آمدن ایشان ارزشمندتر بود مقداری تخفیف داده شد. هزینه رفت و آمد ایشان هم بر عهده خودشان بوده است. این جدای ارزی است که برای خرید و هزینه های دیگر خود در کشور خرج کردند. البته این من باب توضیح برای رفع نگرانی شما بود. برای توسعه طب ایرانی به عنوان یک شاخص فرهنگی با توان درامدزایی اگر هم اندکی خرج شود )در حد محدود( با برنامه برای درآمدزایی آتی به طور کلی به نظر من ایرادی ندارد. این عزیزان یا از اساتید دانشگاه در کشور خود بودند یا در وزارت بهداشت کشور خود شاغل و دارای جایگاه. لذا تعامل هایی که در حاشیه مدرسه انجام شد برای مثال دعوت از اساتید طب ایرانی برای کنگره بین النللی آتی طب یونانی در دهلی به خرج برگزارکنندگان هندی برای معرفی طب ایرانی و یا توافقات اولیه به عمل آمده برای برگزاری کارگاه های طب ایرانی در موریس و پاناما با هزینه این کشور ها و حتی صحبت های اولیه در ارسال گیرنده و دهنده پیوند از موریس به بیمارستان ابن سینا (بیمارستان پیوند در شیراز که توسط استاد ملک حسینی راه اندازی شده) و توریست پزشکی و ارسال دانشجو و .... حتی اگر یکی هم عملیاتی شود می تواند دستاوردهای خوبی برای کشور داشته باشد. در مورد صحبت های انجام شده توسط عزیزان در افتتاحیه هم این ها تنها قسمت های برش خورده ای کلام ایشان بوده برای نمایش توان علمی دانشگاه و طب ایرانی که توسط خبرنگار محترم ذکر شده و قضاوت در مورد آن بر عهده مخاطب عزیز. ضمنا ظرفیت کارگاه با توجه به تجربه نخست این مدرسه تابستانی در ابتدا حداکثر 10 نفر بوده که سه نفر به دلایل مختلف از جمله آنی که ذکر شد نتوانستند حضور یابند و در فرصت کم باقی مانده امکان جایگزین کردن آن ها و گرفتن ویزا نبود گرچه متقاضی وجود داشت. در پایان با سپاس از انر به معروف شما، خواهشمندم اگر نکات دیگری هم هست که قطعا شنیدن نظرات و انتقادات شما عزیزان می تواند در بهبود برنانه های بعدی کمک کننده باشد را با بنده در میان بگزارید. شماره تماس من 09122060881
کاربر مهمان
1397/05/17 13:5
0
0
خوانندگان محترم ( و محترمه) با خواندن سطور زیر که عیناً در متن گزارش آمده اند چه قضاوتی خواهند کرد: حضور 7 شرکت کننده خارجی از کشورهای هند، پاناما، موریس و اوگاندا خبر داد و همچنین ذکر کرد: متأسفانه یکی از شرکت کنندگان از کشور مکزیک که پرواز وی از طریق کشور آمریکا بود، دو روز مانده به سفر، به این دلیل که مقصدش کشورایران بوده، با ویزای ترانزیت وی در آمریکا مخالفت می شود و از شرکت در مدرسه باز می ماند. دکتر شمس اردکانی ... افزود: با اختراع صنعت چاپ توسط گوتنبرگ، دومین کتاب حجیم چاپ شده، کتاب قانون ابن سینا بود. همچنین کتاب الحاوی در زمان کوتاهی به 17 زبان دنیا ترجمه شد و این نشان دهنده تعامل طب سنتی ایران با اندیشه و علم دنیاست. دکتر رضایی زاده ... چنین بیان کرد: شما در دانشگاهی حضور پیدا کردید که از زمان تأسیس، حدود 160 سال قدمت دارد و بیش از 80 سال نیز سابقه تأسیس ساختمان فعلی دانشگاه علوم پزشکی تهران است اگر به گالری عکس هم توجه کنید: سئوالاتی ذهن هر عاقلی را مشغول می کند: هزینه این مدرسه که برای یک هندی و اوگاندائی و موریسی؟ صرف می شود ازکجا تامین شده و چه دستاوردی دارد؟ آیا این دانشکده را با 160 سال سابقه باید معرفی کرد؟ صرف دومین کتاب چاپ گوتنبرگ یا ترجمه شدن یک کتاب به چند زبان دلیلی بر ارزش و اهمیت آنست؟ چیزی جز کلی گوئی و تبلیغات در این گزارش پیدا می کنید؟ امیدوارم روابط عمومی این کامنت را عینا آشکار کنند و اجازه بدهند اهل نظر قضاوت کنند و اینهم از باب امر به معروف است...
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد