کد خبر: ٧٩٣٤٤/ ١٢:٠٧ - شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 828
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان فارابی
برگزاری کمیته آسیب شناسی، عوارض و مرگ و میر در بیمارستان فارابی
کمیته آسیب شناسی، عوارض و مرگ و میر بیمارستان فارابی با حضور رییس و معاون درمان این بیمارستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، جلسه کمیته آسیب شناسی، عوارض و مرگ و میر بیمارستان فارابی روز چهارشنبه 24مرداد1397 با حضور دکتر سید حسین صدر السادات، رییس بیمارستان و دکتر مهدی صنعت کار، قائم مقام ریاست و معاون درمان برگزار شد. در این جلسه اعضای هیئت علمی، دستیاران و کارشناسان به هماره اعضای کمیته به بررسی نکات مهم دو پرونده بالینی پرداختند.
دکتر طباطبائی، رییس بخش اورژانس و دبیر کمیته با بیان این که خطای پزشکی در تمام مراکز درمانی دنیا با یک درصد قابل قبولی وجود دارد،افزود:گاهی یک اشتباه تمام کارهای برجسته دیگر را زیر سوال می برد. باید از خطاها درس بگیریم و از تکرار آن جلوگیری کنیم .
دکتر رامک روحی پور، مسئول آموزش دستیاری گروه چشم نیز بر مستند کردن اقدامات و لزوم مشورت رزیدنت دستیاران با استادمربوطه تاکید کرد و گفت: لازم است کارگاه آشنایی با آموزه های قانونی در ابتدای ورود دستیاران جدید برگزار شود.
 دکتر صنعتکار،معاون درمان بیمارستان نیز گفت: همانطور که بارها اعلام کرده ایم، کمیته آسیب شناسی، محل بازخواست و محاکمه نیست و ما در این جلسات به دنبال شناسایی مقصر نیستیم بلکه هدف درس گرفتن از خطاها و جلوگیری از تکرار آن ها و ارتقاء کیفیت خدمات است.
وی خواستار مشارکت بیشتر اعضای هیئت علمی شد و افزود: همکارانی که مسئولیتی برعهده دارند باید خود را موظف به شرکت در جلسات بدانند. مطرح نکردن خطاها و ترس از ناراحت شدن یا واکنش نشان دادن همکاران قطعا به ضرر بیمارستان و سیستم آموزش و درمان تمام خواهد شد. از طرفی این خطاها می تواند برای همکاران جوان ما در محاکم مشکل ساز باشد و به اعتبار بیمارستان خدشه وارد کند.
معاون درمان بیمارستان فارابی در ادامه فرآیند انتخاب موارد موربیدیتی مطرح شده در کمیته آسیب شناسی را تشریح کرد و گفت: این پرونده ها از بین خطاهایی که توسط کارکنان گزارش می شود انتخاب می گردد. ابتدا موارد گزارش خطا توسط یک پزشک معتمد بررسی و غربال می شود. سپس موارد غربال شده در یک کارگروه با حضور بیمار بررسی و موارد منتخب که جنبه آموزشی بیشتری دارد در کمیته آسیب شناسی ارجاع و مطرح می شود.
وی تصریح کرد: موارد خطای پزشکی منحصر به رشته خاصی نیست و فرقی ندارد که خطای بیهوشی یا چشم پزشکی یا قلب یا داخلی باشد. 
در پایان دکتر صدرالسادات، رییس بیمارستان  فارابی با جمع بندی مباحث طرح شده در جلسه، هدف از تشکیل جلسات کمیته آسیب شناسی را درس گرفتن از خطا و پیشگیری از تکرار آن دانست و تاکید کرد: کمیته آسیب شناسی جای قضاوت و محاکمه پزشک یا دستیار نیست. به هیج وجه قصد توجیه خطای همکاران را هم نداریم. خدا نکند مقصر باشیم و بخواهیم روی خطایمان سرپوش بگذاریم. وجدان ما بالاترین محکمه است و اخلاق و وجدان حکم می کند تا از حقوق بیماران دفاع کنیم و نگذاریم حقی از آنان ضایع شود 
 وی ابراز امیدواری کرد، هیچ بیماری دچار عوارض نشود، خطائی اتفاق نیافتد و شکایتی نشود و افزود:  ولی مداخلات پزشکی با مورتالیتی و موربیدیتی همراه است و در همه جای دنیا درصدی از خطا وجود دارد. ولی باید از این اتفاقات درس بگیریم و سعی کنیم دیگر اتفاق نیافتد.
 دکتر صدرالسادات از دکتر طباطبائی برای برگزاری مرتب جلسات کمیته آسیب شناسی تشکرنمود و از اعضای هیئت علمی به ویژه مسئولین آموزش درخواست کرد کمیته ها را جدی گرفته و در جلسات شرکت حداکثری داشته باشند تا از نتایج آن برای بهبود کیفیت خدمات استفاده شود.
 رییس بیمارستان فارابی خطاب به دستیاران گفت: فرزندان من، همکاران جوان! به عنوان پزشکی که در پایان دوره خدمت قرار دارد نکته ای را گوشزد می کنم. ما هم در سنین شما مشتاق یادگیری بودیم ولی آموزش به معنی به تنهایی و بدون نظارت استاد کارکردن نیست. حتما تمامی کارهایتان را با نظارت اتندینگ انجام دهید و در مواقع بروز مشکل از استادتان کمک بگیرید. البته در بیمارستانی با حجم کاری فارابی، حضورتمام وقت استاد در کنار دستیار توقع بی جایی است ولی توقع داریم استاد کاملا در جریان درمان بیمار قرار گرفته و به محض بروز مشکل مطلع گردد.
دکتر صدر السادات تصریح کرد: آموزش خیلی مهم است ولی بعد از درمان .حق نداریم درمان بیمار را فدای مسائل آموزش کنیم.
رییس بیمارستان فارابی با تاکید براهمیت ثبت اقدامات درمانی در پرونده بیمار گفت: همه ما تجربه حضور در محاکم حقوقی و قضائی را داشته ایم. به جرآت می توان گفت 50درصد اشکالات پرونده ها در عدم ثبت وقایع است. باید نکات مهم در همه مراحل درمان بیمار به ویژه آن هایی که بعدا در روشن شدن سیر بیماری و اقدامات کمک کننده هست و جنبه قانونی پیدا می کند ثبت شود. شلوغ بودن بیمارستان دلیل موجهی نیست و در دادگاه هیچ چیز غیر از مستندات پرونده را از هیچ مرکزی نمی پذیرند. آنچه در پرونده ثبت شده مبنای قضاوت قرار می گیرد.
خبر و عکس: امیدوار

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد