کد خبر: ٨٠١١٥/ ١٠:٠٣ - يکشنبه ١ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 4201
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده پزشکی, گروه خبری RSS
برگزاری مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشکده پزشکی ویژه دانشجویان پزشکی ورودی 97
آیین گذر از دبیرستان به دانشگاه و مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشکده پزشکی ویژه دانشجویان پزشکی ورودی 97 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پزشکی در ادامه مراسم هفته گذر از دبیرستان به دانشگاه ویژه دانشجویان ورودی 97، دکتر محمدرضا ظفرقندی عضو هیئت‌علمی گروه جراحی و رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی تهران و سازمان نظام پزشکی با تسلیت ایام عزاداری امام حسین (ع) و شهادت امام سجاد (ع) و تبریک به دانشجویان جدید گفت: شما به دانشگاهی سراسر قدمت، عظمت و خدمت واردشده‌اید؛ بزرگ‌ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور با بیمارستان‌های بزرگ و رشته‌های آموزشی متنوع، فضایی که سراسر فرصت است فرصت برای خدمت در ابعاد آموزشی، درمانی و پژوهشی است.
وی با بیان این که رتبه دانشکده پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی در کشور اول است و فاصله بسیار زیادی با سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی دارد خاطرنشان کرد: برای مثال در رشته جراحی رتبه قبولی در آزمون بورد در کشور به‌طور میانگین 40 درصد است درحالی‌که در دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه قبولی 90 درصد است.
عضو هیئت‌علمی گروه آموزشی جراحی خطاب به دانشجویان گفت: شما حضور خود را در این جایگاه در وهله اول مدیون لطف خدا، در درجه دوم لطف بی‌دریغ و پرمهر پدر و مادرتان و در درجه سوم مدیون تلاش خودتان هستید، زحمات بسیاری را متقبل شدید و قله‌ی بزرگی را فتح کردید.
دکتر ظفرقندی با بیان این که ما معلم هستیم و افتخار می‌کنیم که با بهترین شاگردان این مملکت کار کنیم خاطرنشان کرد: فضایی که در آن هستیم فضای مهمی است، فضای نیاز مردم، تسکین درد مردم و احتیاج مردم و امید مردم است.
وی ادامه داد: در این رشته جمله «بعد از خدا امیدم به شماست» را بسیار می‌شنوید جمله‌ای که در هیچ رشته‌ی دیگری شنیده نمی‌شود، در این رشته دو بال بزرگ برای پرواز نیاز است اول علم و دانش قوی که درد بیمار را بدانید و تشخیص بدهید و درمان لازم را به کار ببندید و بال دوم اخلاق، مدارا و تحمل است که نیاز به خودسازی و مراقبه دارد.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با گرامیداشت هفته دفاع مقدس به نقش جامعه پزشکی در 8 سال دفاع مقدس پرداخت و با نقل خاطره‌ای از آیت ا... هاشمی رفسنجانی گفت طبق تعبیر ایشان، حوزه پزشکی تنها بخشی بود که در سال‌های جنگ هیچ کاستی در آن بخش نداشتیم.
دکتر ظفرقندی خطاب به دانشجویان جدید  گفت: شما نباید نگران مسائل مالی باشید، زمانی که یک بیمار به شما مراجعه می‌کند و طبابت و تجویز شما موجب بهبودی و تسکین آلام او می‌شود لذتی دارد که با هیچ‌چیز قابل‌مقایسه نیست.
وی در پایان گفت: ما مانند شن‌ها و سنگ‌های کف رودخانه هستیم و دوست داریم شما مانند آب زلال از ما به‌سلامت عبور کنید.
در ادامه ایزد محمد خواجه دبیر شورای نمایندگان پزشکی توضیحاتی را در رابطه انتخاب نماینده دانشجویان ورودی 97 ارائه داد.
استاد بهادری نیز در ادامه با تبریک به دانشجویان جدید گفت: شما نخبه‌ترین دانشجویان کشور هستید چراکه سد ورود به بهترین دانشگاه کشور را شکستید و من به‌عنوان کسی که در آغاز دهه دهم زندگی خود هستم و ششمین دهه حضور خود در این دانشگاه را سپری می‌کنم امیدوارم شاهد بالندگی شما باشم.
در ادامه استاد مسلم بهادري رئيس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه، به بيان تاريخچه آموزش پزشكي در ايران پرداخت و گفت: تاريخ علم پزشكي در ايران سابقه چند هزارساله دارد كه متأسفانه اكثر اسناد مكتوب آن در طي قرون گذشته در اثر حمله بيگانگان و بي‌توجهي مردم و حكومت‌ها از بين رفته درحالی‌که يونان و رم كه ازنظر تاريخي همزمان بودند همه مدارك و اسناد را دارند.
وی رشد قابل‌توجه كيفي و كمي خدمات پزشكي و آموزشي را در دهه اخير ستودني دانست و اظهار داشت: سطح پزشكي كشور فراتر از منطقه و در بسياري از حوزه‌ها در سطوح بالاي جهاني است.
رئیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان در ادامه با تاریخچه دانشکده پزشکی پرداخت و گفت: سابقه تاریخی دانشکده پزشکی به دارالفنون بازمی‌گردد زمانی که در سال 1266, اميرکبير قسمتي از ارک شاهي را براي تأسیس مدرسه دارالفنون در نظر گرفت و در سال 1267 قسمتي از آن آماده شد. در سال 1290, ناصرالدین‌شاه دستور ساخت بيمارستان را صادر کرد و اولين بيمارستان در ايران (بيمارستان سينا) در سال 1298 به رياست مرحوم ناظم الاطباء افتتاح شد و سپس دانشکده‌هاي ديگري نيز از مدرسه دارالفنون منشعب شد.
وی افزود: در سال 1297, تشکيلات مدرسه طب از دارالفنون جدا شد و به ساختماني در خيابان شيخ هادي منتقل گرديد و مرحوم لقمان الدوله ادهم به رياست آن برگزيده شد و از همين دوره، بخصوص از سال 1307, آموزش طب (در مدرسه طب) نظم و قوام بيشتري پيدا کرد و به دوره‌هاي آموزش علوم پايه و باليني تقسيم شد و تا سال 1313, امور علمي و فني و اداري مدرسه‌هاي مختلف که بنام مدارس عالي ناميده شدند، مانند مدارس ابتدايي و متوسطه تحت نظر وزارت معارف قرار داشت.
استاد بهادری تصریح کرد: در سال 1313 قانون تأسیس دانشگاه تهران به تصويب مجلس رسيد و هريک از مدارس، دانشکده ناميده شدند که يکي از آنها دانشکده طب بود. در 5 تيرماه 1313, وزارت فرهنگ قطعه زميني از اراضي جلاليه در شمال تهران را به قیمت 90 هزار تومان خريداري و شروع به ساخت دانشگاه کرد و اولين قسمت آن تحت عنوان دستگاه ابن‌سینا در 15 بهمن 1313 افتتاح شد که مي‌توان گفت اولين دانشکده در کشور است. دانشکده طب يا پزشکي تهران و ساير دانشکده‌ها به‌تدریج پس‌ازآن افتتاح شدند.
وی ادامه داد: در سال 1319, بیمارستان‌های تهران ضميمه دانشکده پزشکي شدند و از سال 1317 نام دانشکده طب به دانشکده پزشکي تبديل شد. تا سال 1319, دانشکده پزشکي مشتمل بر دانشکده پزشکي، داروسازي و دندانپزشکي بود و عناوين اعضاي هیئت‌علمی، تحت عنوان اساتيد با کرسي، اساتيد بي کرسي و دانشياران مشخص مي‌گرديد. در سال‌های بعد، دانشکده داروسازي و دندانپزشکي از دانشکده پزشکي جدا شده و به‌طور مستقل اقدام به تربيت دانشجو کردند.
استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: تا سال 1327 اولین و تنها دانشکده پزشکی کشور دانشکده پزشکی تهران بود و بعد آن دانشکده پزشکی در تبریز، شیراز، مشهد و اصفهان راه‌اندازی شد و تا سال 57 تنها 14 دانشکده پزشکی در کشور بود اما در حال حاضر 57 دانشکده پزشکی در کشور توسط دولت اداره می‌شود.
استاد بهادری ادامه داد: دانشکده پزشکی با 12 گروه علوم پایه و 40 گروه آموزشی بالینی و 1300 عضو هیئت‌علمی و 17 بیمارستان به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کشور مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی است.
در ادامه دکتر پروین پاسالار رئیس مرکز پژوهش‌های علمی دانشجویان با تبریک به دانشجویان جدید گفت: شما برای رسیدن به این جایگاه خیلی زحمت کشیدید اما باید بدانید کار شما تازه شروع شده است باید بدانید که مدل درس خواندن در دبیرستان با دانشگاه فرق می‌کند.
وی ادامه داد: تلاش‌های شما تازه شروع شده است اگر کمی تلاش کنید می‌توانید غیر از پزشکی یک رشته دیگر و یا یک کارشناسی ارشد دیگر بخوانید.
توضیح اینکه مراسم رسمي آغاز سال تحصيلي دانشكده پزشكي روز شنبه 31 شهریور با ثبت‌نام از دانشجويان جديد پزشكي آغاز شد سپس با سخنرانی مسئولان دانشکده در تالار ابن‌سینا و برگزاری پانل مسئولین با والدین ادامه یافت سپس دانشجويان بر سردر دانشکده پزشکی عکس یادگاری گرفتند. در ادامه دانشجویان در پنل آشنایی با امور بین‌الملل و تور دانشگاه گردی شرکت کردند. شرکت در آزمون تعیین سطح زبان در روز یکشنبه اول مهر و اردوی دانشجویی اردوگاه شهید باهنر در تاریخ 5 و 6 مهر از دیگر برنامه‌های مراسم گذر است.
پس از اقامه نماز و ضیافت ناهار طبق برنامه دانشجویان در برنامه معرفی و آشنایی با اساتید مشاور شرکت خواهند کرد و والدین نیز در کارگاه سرنخ‌های کلیدی مواجهه با زندگی دانشجویی حضور خواهند یافت.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/07/05 23:43
0
0
سال دیگه من در این مراسم شرکت می کنم به یاری خدا.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد