کد خبر: ٨١١٨٦/ ١٣:٥٤ - دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1165
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان فارابی, گروه خبری RSS
پایش عملکرد بودجه ای و مالی بیمارستان فارابی توسط تیم ارزیاب وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
ارزیابان کشوری طرح تحول نظام سلامت برای پایش عملکرد بودجه ای و مالی بیمارستان فارابی در این بیمارستان حضور یافتند.

گالری عکس
 به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، تیم ازیابی مالی وزارت بهداشت به سرپرستی دکتر علی اشرفی روز دوشنبه 30مهرماه1397 با حضور در بیمارستان فارابی، به پایش عملکرد بودجه ای و مالی بیمارستان در زمینه نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد و بسته های تحول نظام سلامت پرداخت.
اعضای گروه ارزیابی به همراه دکتر رامین رحیم نیا، مدیر برنامه ریزی مالی، بودجه و پایش عملکرد دانشگاه، جمعی از کارشناسان این مدیریت و اعضای تیم مدیریت اجرایی بیمارستان فارابی  ابتدا در نشستی با حضور دکتر مهدی صنعتکار، قائم مقام ریاست و معاون درمان و سعید مرادی، مدیر بیمارستان شرکت کردند.
در این نشست پس از نمایش کلیپ معرفی بیمارستان، دکتر صنعتکار ضمن خوشامد گویی به ویژگی بیمارستان فارابی اشاره کرد و اظهار داشت: بیمارستان فارابی، قطب علمی چشم پزشکی کشور روزانه پذیرای حدود سه هزار نفر بیمار چشمی از سراسر ایران است و هرروز حدود چهارصد عمل جراحی چشم در آن انجام می شود. اورژانس بیمارستان فارابی با حدود هفتصد نفر مراجعه در روز، بزرگترین و تنها اورژانس چشمی کشور است که به صورت شبانه روزی ارائه خدمت می کند.
وی واحد درآمد را واحدی استراتژیک در بیمارستان ها قلمداد و تاکید کرد: بیمارستانی با این حجم مراجعات که اکثر خدمات آن سرپایی است قطعا به یک واحد درآمد پویا و فعال نیاز دارد تا پابه پای واحد های درمانی  بتواند به اسناد پزشکی رسیدگی و امور مالی خدمات درمانی را به نحو احسن انجام دهد.
دکتر صنعتکار افزود: الحمدلله واحد درآمد بیمارستان فارابی از قویترین بخش های مالی است که تیمی جوان و از بهترین نیروها در آن فعالیت دارند. ما توجه ویژه ای به این واحد داریم و سعی شده با اجرای طرح تحول سلامت و اعلام بسته ها همپای این طرح و دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع پیش برویم و با برگزاری منظم کمیته بیمه ودرآمد نظارت دائم بر عملکرد واحد درآمد داشته باشیم.
قائم مقام ریاست بیمارستان فارابی سپس به تعامل با کارشناسان بیمه ها  در بررسی اسناد بیمه ای اشاره کرد و گفت: بنده، مدیر محترم و رییس امور مالی همواره سعی کرده ایم در جلسات جمع بندی با حضور کارشناسان بیمه های مختلف حضور دائم داشته باشیم و در مواردی که منجر به کسورات می شده اقدام فوری انجام دهیم و مشکل را رفع نماییم . این کار نتیجه خوبی هم داشته و کسورات بیمارستان را تاحدقابل قبولی کاهش داده است. 
معاون درمان بیمارستان فارابی پایش دائم عملکرد درحوزه بودجه و درآمد را ضروری خواند و گفت: با توجه به اینکه ارزیابی امروز اولین ارزیابی خارجی بیمارستان در حوزه عملکرد مالی است، امیدواریم نتیجه ارزیابی و پسخوراندی که توسط تیم محترم ارزیاب ارائه می شود سرمنشاء خیرات برای بیمارستان باشد و به ارتقای سیستم کمک نماید.
مرادی، مدیر بیمارستان نیز به معرفی کوتاهی از بیمارستان شامل تاریخچه، دستاوردها و افتخارات، رسالت، چشم انداز، مشخصات کلی، تعداد واحدها، بخش ها و تخت های فعال،پرداخت و با اشاره به آمار و شاخص های کلیدی عملکرد بیمارستان از سال 92 تا 96 که همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است اعلام کرد: در طی این مدت در اکثر خدمات روند صعودی داشته ایم وتاپایان سال96 به مرز 89 هزار عمل جراحی چشم در 77 هزار پرونده و 47 هزار بیمار بستری و 432 هزار مراجعه به درمانگاه ها رسیده ایم. همچنین 36 و نیم درصد از اعمال جراحی ما به صورت گلوبال است.
وی در ادامه به ارائه گزارش های مالی بیمارستان پرداخت و گفت: در بررسی درآمد شش ماهه اول سال 97 و مقایسه بیمه سلامت سال 97 و 96 نکته قابل توجه آن است که  با تدابیر اتخاذ شده توانسته ایم بدون ایجاد لیست انتظار سقف اعلام شده را رعایت کنیم. همچنین سهم یارانه سلامت دولت هم رعایت شده و از درآمدنقدی بالاتر نرفته و منابع دولت حراست شده است.
مرادی در مورد بسته های طرح تحول سلامت نیز گفت: از بین چهار بسته اجرایی طرح در این بیمارستان بیشترین سهم مربوط به کاهش فرانشیز و ارتقای کیفیت هتلینگ بوده و ارتقای ویزیت و پزشک مقیم نیز طبق دستورالعمل متوقف شده است. البته در توالی پرداخت ها مشکل داریم  که در عملکرد بیمارستان قطعا تاثیر خواهد داشت.
وی در ادامه به چهاراولویت بیمارستان در بسته هتلینگ اشاره کرد و گفت: در بحث سرمایش و گرمایش،زیرساخت های برقی و اصلاح آسانسور ها با وجودی که هنوز مبلغی تزریق نشده با کمک دانشگاه توانسته ایم بخشی از کار را جلو ببریم.
مدیر بیمارستان فارابی با اشاره به توجه ویژه بیمارستان به بحث اقتصاد درمان و تدوین برنامه عملیاتی آن گفت: حداقل ده برنامه را در حوزه مدیریت منابع و مصارف اجرایی کرده ایم. وی سپس عناوین و میزان پیشرفت این برنامه های را شرح داد.
دکتر رامین رحیم نیا مدیر برنامه ریزی منابع مالی دانشگاه نیز با تشکر از اعضای تیم ارزیابی،حضور این گروه را در بیمارستان و ورود به جزئی ترین فرآیند های مالی را فرصتی بسیار ارزشمند خواند و گفت: تابه حال سابقه نداشته تیمی با این تجارب و سابقه کاری و توجه و دقت بتوانند دریکی از بیمارستان های ما مستقر شوند و به ما برای اصلاح فرآیندهایمان کمک کنند. قاعدتا انتظارمان این است که از این پس فرآیندهایمان اصلاح و ارتقا یابد.
وی تاکید کرد: در طرح تحول سلامت هزاران میلیارد ریال هزینه شده و زمان آن فرا رسده تا با انجام ارزیابی توسط گروهی که تجربیات فراوانی از حضور در بیمارستان های سراسر کشوردارند، میزان دستیابی به اهداف تعیین شده طرح مانند رضایتمندی بیمار، اصلاح ساختار و بهسازی فضاهای فیزیکی و مصرف درست منابع بررسی شود.
مدیر برنامه ریزی مالی دانشگاه همچنین تبادل تجربیات فیمابین در این ارزیابی را ارزشمند خواند. 
دکتر اشرفی،سر ارزیاب کشوری طرح تحول نظام سلامت نیز طی سخنانی به معرفی خود و تیم همراه پرداخت و گفت: بنده مدیر اقتصاد درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رییس دبیرخانه طرح نظام سلامت اصفهان و قطب هفت کشور هستم و 22 سال سابقه کار در رده های مدیریتی مختلف دارم، کارشناسانی هم که امروز با بنده به بیمارستان شما آمده اند همگی از بهترین و نخبه ترین کارشناسان نه تنها در اصفهان بلکه در سطح کشور هستند که تجارب خوبی از پایش برنامه های طرح تحول و بررسی برنامه ای مالی و درآمدی و موارد مربوط به سیستم HIS در زمینه درآمد در کل کشور دارند.
مسئول تیم ارزیابی در ادامه تاکید کرد: تیم های ارزیابی وقتی وارد بیمارستانی می شوند هم یاد می گیرند هم تجارب قبلی خود را به اشتراک می گذارند. وظیفه همکاران من خرده گیری نیست بلکه با نگاهی دیگر مسائلی که برای شما روتین شده اند را می بینند و ایرادهای آن را تصحیح می کنند. قطع یقین امروز همکاران بنده هم از نوآوری های شما هم برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و هم  بازدید های بعدی و مراکز دیگر استفاده خواهند کرد.
تیم ارزیاب سپس به بازدید میدانی واحدهای مختلف بیمارستان و بررسی مستندات امور مالی، بیمه گری وترخیص، انبارها، درآمد، مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات و HIS بیمارستان پرداختند ودر پایان بازدید در جلسه ای با حضور تیم مدیریتی نتایج ارزیابی ها مورد بررسی قرار گرفت.
خبر و عکس: امیدوار

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد