کد خبر: ٨٤١٩٢/ ٠٩:٠٢ - پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 406
چاپ
ارسال به دوست
شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر
برگزاری جلسه آموزشی با موضوع اختلالات ناشی از کمبودید و نحوه نگهداری نمک یددار در شهرستان اسلامشهر
مرکز خدمات جامع سلامت شهری چهاردانگه جلسه آموزشی با موضوع اختلالات ناشی از کمبودید و نحوه نگهداری نمک یددار برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر، این جلسه آموزشی ویژه دانش آموزان مدرسه متوسطه اول پسرانه گنجینه علم دو‌شنبه 24 دی 97 برگزار شد.
شهرزاد پیرشاه، کارشناس تغذیه مرکز گفت: ید یکی از عناصر نادر است که روزانه به مقدار بسیارکم موردنیاز انسان است که معمولاً باید از طریق غذا و آب به بدن برسد. بدن انسان برای انجام فعالیت‌های روزانه خود به موادی به نام هورمون نیاز دارد که غدد موجود در بدن آنها را می‌سازد. یکی از هورمون‌ها در غدد تیروئید که در جلوی گردن قرارگرفته است تولید می‌شود.
غده تیروئید برای اینکه بتواند هورمون‌های خود را بسازد نیاز به ید دارد و هورمون‌های غده تیروئید در پدیده‌های مهمی مثل رشد و تکامل جسمی و عصبی، سوخت‌وساز، تولید انرژی، عملکرد طبیعی مغز و سلول‌های عصبی نقش مهمی را ایفا می‌کند. این کارشناس در ادامه به بیان اینکه روزانه به چه مقدارید نیاز داریم پرداخت و در خصوص اینکه هر فرد سالم روزانه به ۱۵۰ میکروگرم (به‌اندازه یک سرسوزن) ید نیاز دارد. این مقدارید در طول زندگی، به‌اندازه یک قاشق چای‌خوری خواهد بود صحبت و به اختلالات ناشی از کمبودید و عوارض ناشی از این کمبود را در ابعاد جسمی، اقتصادی و اجتماعی (گواتر، کم‌کاری تیروئید، عقب‌ماندگی ذهنی و جسمی، لوچی، مرده زایی، اختلالات عصبی و ...) بررسی کرد.
پیرشاه در پایان در خصوص دلیل یددار کردن نمک گفت: نمک در اکثر جوامع به میزان معینی در روز مصرف می‌شود. وضع اقتصادی خانواده اثری در میزان مصرف نمک ندارد و تقریباً نمک به‌طور یکسان توسط خانواده‌ها به مصرف می‌رسد و افراد خانواده با مصرف نمک یددار به‌راحتی ید موردنیاز خود (یک مقدار جزئی که می‌تواند به‌اندازه یک سرسوزن باشد) را به‌طور روزانه دریافت می‌کنند.
خبر: خورسندفرد
عکس: بیاتی نیاز

 

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#