کد خبر: ٨٦١٨٤/ ٠٨:٤٩ - چهارشنبه ٧ فروردين ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 353
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان امام خمینی, گروه خبری RSS
اولین پیوند کبد سال ۹۸ در اولین روز این سال در مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) انجام شد
دکتر جعفریان رئیس بخش هپاتوبیلیاری مجتمع بیمارستانی امام خمینی از انجام اولین پیوند کبد سال ۹۸ در اولین روز این سال در مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، دکتر علی جعفریان در گفتگو با روابط عمومی این مرکز با اعلام این خبر گفت: این ۸۹۴ امین پیوند کبد انجام شده در بیمارستان امام خمینی است که در اولین روز از تعطیلات نوروزی سال ۹۸ انجام شد.
وی با اشاره به لزوم انجام این جراحی بi صورت اورژانسی برای برخی از بیماران گفت: سه گروه از بیماران برای درمان به پیوند کبد نیاز دارند؛ گروه اول بیماران مبتلا به سیروز مزمن کبدی، گروه دوم بیماران مبتلا به سیروز مزمن که دچار شرایط حاد میشوند و در اورژانس بستری میشوند و این یکی از مراجعات سخت و پرمساله اورژانس بیمارستان امام خمینی است که اغلب نیاز به ICU پیدا می کنند و اگر شرایط بیمار کنترل شود به پیوند می رسند، و گروه سوم بیمارانی که بدون هیچ زمینه ای دچار نارسایی کبد میشوند که متاسفانه تعداد زیادی از مواردی که اخیرا با آنها مواجه می شویم افرادی هستند که داروهای گیاهی غیر استاندارد را بصورت بی رویه مصرف می کنند و با نارسایی حاد مراجعه می کنند و متاسفانه بیش از پنجاه درصدشان هم پیش از انجام پیوند از دنیا می روند. در این شرایط،  درصورتی که در بستگان درجه یک بیمار دهنده آماده وجود داشته باشد پیوند در اسرع وقت برای بیمار انجام میشود و  در غیر این صورت باید منتظر دهنده مرگ مغزی باشیم.
این استاد دانشگاه از آمادگی بخش پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) در ایام تعطیلات نوروزی گفت و افزود: با وجود کمبود نیرو اگر دهنده و گیرنده مهیای انجام پیوند باشند بعنوان تنها مرکز فعال ایام تعطیل در پایتخت،  آمادگی انجام پیوند را داریم.
رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان تاریخچه این عمل جراحی در کشور گفت: بعد از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیمارستان امام خمینی بعنوان دومین مرکز دانشگاهی وارد این عرصه شده و ان شاءالله در سال ۱۳۹۸ به هزارمین پیوند کبد در بیمارستان امام خمینی خواهیم رسید. 
رئیس بخش هپاتوبیلیاری و پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی عضویت بیش از بیست و پنج نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در تیم پیوند کبد را از نقاط قوت آن دانست و خاطر نشان کرد: سه گروه محوری جراحی، گوارش و بیهوشی شاکله اصلی این تیم را تشکیل می دهند و علاوه بر آن از رشته های عفونی، قلب، رادیولوژی، پاتولوژی، انکولوژی، مراقبت های ویژه، روانپزشکی و مراقبت های دارویی نیز در این تیم حضور دارند و در کنار این تیم پزشکی حدود هشتاد نفر هم بعنوان پرستار، پیراپزشک و هماهنگ کننده، در انجام این فرآیند درمانی نقش دارند.
دکتر جعفریان با اشاره به درصد بالای موفقیت پیوند های انجام شده در این مرکز در مقایسه با سایر مراکز گفت: میزان بقای یکساله در معتبر ترین مراکز دنیا ۸۵ تا ۹۰ درصد است و این شاخص در مرکز پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی نیز به همین میزان است و خوشبختانه از این نظر با دنیا رقابت داریم و میزان بقای پنج ساله در دنیا حدود ۷۵ درصد و در مرکز ما ۷۷ درصد است. از طرفی مرکز پیوند کبد بیمارستان امام خمینی از معدود مراکز با آمار بیش از یکصد پیوند درسال در منطقه به شمار می رود. 
سرپرست تیم پیوند کبد بیمارستان امام خمینی با برشمردن ظرفیت های این مرکز در زمینه گردشگری سلامت، توسعه فعالیت در این زمینه و همکاری با مراکز فعال در دنیا را به عنوان یکی از برنامه های آتی این مرکز قلمداد کرد و گفت: مجوز انجام پیوند برای بیماران خارجی از دهنده زنده که جز‌ء بستگان درجه یک بیمار باشد از سوی وزارتخانه به این مرکز داده شده و در آینده این ظرفیت فعال تر خواهد شد.
ایشان در پایان انجام این عمل جراحی در روز اول فروردین در بیمارستان امام خمینی را یک ظرفیت امیدوار کننده و آن را نتیجه آمادگی بیمارستان و تیم پیوند کبد دانست و ابراز امیدواری کرد کمبودهای دارو و تجهیزات و پرسنلی مانع ادامه این روند نشود. 
توضیح اینکه اولین پیوند کبد در مجتمع بیمارستانی امام خمینی در سال ۹۸ در زمان ۳ ساعت و نیم با موفقیت به پایان رسید و بیمار  در ساعت ۹ شب اول فروردین به بخش مراقبت های ویژه پیوند منتقل شد.

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1398/01/07 13:31
0
0
چه خبر خوبی تهیه شده بود... هم از نظر ارزش خبری هم به لحاظ رعایت اصول خبرنویسی..
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد