کد خبر: ٨٧٧٣٢/ ١١:٥٨ - چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 94
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده بهداشت
برگزاری ژورنال کلاب در بخش میکروب شناسی پزشکی دانشکده بهداشت
ژورنال کلاب در بخش میکروب شناسی پزشکی دانشکده بهداشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، شنبه 21 اردیبهشت 98، در مقاله ای در ژورنال کلاب با عنوان Non-pylori Helicobacters (NHPHs) Induce Shifts  in   Gastric Microbiota in Helicobacter pylori-Infected Patients  توسط زهره میر باقری از دانشجویان دکترای باکتری شناسی و به راهنمایی دکتر روناک بختیاری به آن پرداخته شد؛ اثر گونه های هلیکوباکتر، غیر هلیکوباکتر پیلوری شامل H. suis, H. felis, H. salomonis بر روی ساختار و جمعیت  و همچنین پروفایل عملکردی میکروبیوتای معده بیماران مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری بررسی شد. 
در این تحقیق برای بررسی جمعیت میکروبیوتا از روش  Sequencing 16S rRNAبر روی 164 نمونه بیوپسی معده که در پنج گروه شامل گروه CT(کنترل، H. pyloriمنفی)، گروه HPHS(H. suisمثبت/ H. pyloriمثبت)، HPHF( H.felis مثبت/ H.pylori مثبت)، HPHM(H. salomonis مثبت/ H.pylori مثبت)، HP(فقط H. pylori مثبت)تقسیم بندی شده بودند، استفاده شد. 
میرباقری بیان کرد نتایج حاصل شده، حاکی از تغییرات قابل توجهی در ساختار و عمکرد میکروبیوتای معده بین گروه تنها عفونی شده با  هلیکوباکتر پیلوری و گروه  دارای عفونت همزمان هلیکوباکتر پیلوری و گونه های هلیکوباکتر غیر پیلوری بوده است. 
تغییرات القا شده در ساختار میکروبیوتا بوسیله گونه های هلیکوباکتر غیر پیلوری، بیشتر در ارتباط با ویژگیهایی مثل ممانعت از ترشح اسید معده و کوتاکسی بوسیله این گونه ها است. 
در گروه های HPHS و HPHF افزایش در تعداد OTUگونه ها و کاهش تنوع جمعیت باکتریایی دیده شد. بعلاوه فراوانی جنس های باکتریایی تولید کننده ترکیبات سرطان زای نیتروزآمین در دو گروه HPHS و HPHF کاهش داشته اند که نشان دهنده کاهش ریسک ایتلا به سرطان معده در افراد مبتلا به عفونت همزمان هلیکوباکتر پیلوری با این گونه ها بوده است. 
کاهش در فراوانی نسبی شاخه های باکتروئیدتس و فرمیکوتس در گروههای HPHS و HPHF همراه با افزایش مسیرهای متابولیسم لیپید بوده است.
 بنابراین گونه های هلیکوباکتر غیر از هلیکوباکتر پیلوری می توانند باعث تغییر در ساختار و عملکرد میکروبیوتای معده بشوند و ادامه تحقیقات بر روی پاتوژنزیس بیماریهای معده در آینده  لازم و ضروری است. 
پس از پایان جلسه دانشجویان و اساتید به پرسش و پاسخ پیرامون موضوع مقاله پرداختند.

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#