کد خبر: ٨٧٩٨٦/ ١١:٥٦ - پنج شنبه ٢ خرداد ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 853
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان امام خمینی, گروه خبری RSS
پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز (HSCT) در یک بیمار مبتلابه عفونت HIV برای اولین بار در کشور
در اردیبهشت‌ماه 98 اولین مورد پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در یک بیمار مبتلابه عفونت HIV در ایران به‌منظور درمان بیماری بدخیم خونی وی با موفقیت درمجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) با همکاری بخش پیوند مغز استخوان و مرکز تحقیقات ایدز ایران انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، دکتر دهقان عضو هئیت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران و  مشاور عفونی بیمار گفت: امروزه به کمک پیشرفت‌های علمی درزمینهٔ تشخیص و درمان عفونت HIV به‌ویژه با استفاده از رژیم‌های ترکیبی حاوی داروهای ضد رتروویروسی از اواسط دهه 90 میلادی، طول عمر و کیفیت زندگی بیماران مبتلابه این عفونت در بسیاری از جوامع دنیا مشابه جمعیت عمومی است.
 عضو شورای پژوهشی مرکز تحقیقات ایدز ایران ادامه داد: درنتیجه استفاده از این داروهای مؤثر در کنترل تکثیر ویروس، نقص ایمنی بیماران بهبودیافته و عفونت‌های فرصت‌طلب و بدخیمی‌های ناشی از نقص ایمنی در این بیماران نسبت به گذشته بروز کمتری دارند.
 وی افزود :اما همچنان بیماران مبتلابه عفونت HIV در معرض ابتلا به بدخیمی‌های مختلف به‌ویژه بدخیمی‌های خونی نظیر انواع لنفوم ها هستند.
این متخصص عفونی عنوان کرد:  به مدد استفاده از داروهای ضد رتروویروسی، انجام شیمی‌درمانی و همچنین پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز (HSCT) جهت درمان بدخیمی‌های خونی در بیماران مبتلابه عفونت HIV به‌خوبی میسر است به‌گونه‌ای که پیش‌آگهی این بیماری‌ها به دنبال اقدامات فوق در بیماران مبتلابه HIV در مقایسه با افراد غیر مبتلابه این ویروس متفاوت نیست. به عبارتی بر اساس شواهد موجود به‌خوبی می‌توان اذعان کرد که وجود عفونت HIV منعی برای اقدامات استاندارد ازجمله انجام پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز (HSCT) برای درمان بدخیمی‌های خونی نیست.
 وی در ادامه بیان کرد: پیشینه انجام HSCT دربیماران مبتلابه عفونت HIV در دنیا به بیش از دو دهه قبل می‌رسد و در مراکز مختلف در دنیا انجام پیوند مغز استخوان جهت درمان بیماران مبتلابه بدخیمی‌های خونی درزمینهٔ HIV به شکل معمول انجام می‌شود.
 وی خاطرنشان کرد: این اتفاق در سایه یک کار گروهی منسجم و با همکاری مرکز تحقیقات ایدز ایران و بخش پیوند مغز استخوان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، برای اولین بار در ایران و خاورمیانه انجام گرفت.
 بیمار یادشده باحال عمومی خوب و با یک برنامه پی گیری مشخص از بخش پیوند استخوان ترخیص شده است.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#