کد خبر: ٩٠٩٣١/ ١٥:٣١ - شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 105
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی
ولادت با سعادت حضرت امام علي النقي(ع) مبارك باد
امشب، فرشتگان بر خانه خورشيد نهم، سبد سبد گلِ بهشتي مي‌پاشند و مدينه، چشم به راهِ طلوعِ دهمين خورشيد، لحظه‌ها را مي‌شمارد.

در سپيده دمان پانزدهم ذيحجه سال 212 هجري، شعر حيات بر لبان آفرينش جاري شد و زمين را جشن حضور فراگرفت. دهمين صدف درياي آفرينش شكافته شد و گوهر تابنده اي را بر صفحه فطرت به نمايش گذاشت تا چشم هر بيننده اي از فروغ فروزانش خيره گردد. گلي از عترت ياس در شهر رسالت در دامان موساي زمان و جوادآل محمد عليه السلام جوانه زد و سراي آن امام همام را از شميم عِطر دل انگيزش پر ساخت. او راكه فقيه بود و پرهيزكار، هادي ناميدند تا نويدي باشد از صبح هدايت در دنياي قحط زده ايمان، او كه با حضورش، جهاني را ريزه خوارِ خوان نعمت خود ساخت.

حضرت امام علي النقي  (ع ) امام دهم شيعيان است. پدر آن حضرت، امام محمد تقي جوادالائمه (ع ) و مادرش سمانه از زنان درست كردار پاكدامني بود كه  كه دست قدرت الهي او را براي تربيت مقام ولايت و امامت مأمور كرده بود. نام آن حضرت، علي و كنيه آن امام همام " ابوالحسن " و لقبهاي مشهور آن حضرت " هادي " و " نقي " بود. حضرت امام هادي (ع ) پس از پدر بزرگوارش در سن 8 سالگي به مقام امامت رسيد و دوران امامتش 33 سال بود. در اين مدت حضرت علي النقي (ع ) براي نشر احكام اسلام و آموزش و پرورش و شناساندن مكتب و مذهب جعفري و تربيت شاگردان و اصحاب گرانقدر گامهاي بلند برداشت. امام دهم (ع ) نه تنها تعليم و تعلم و نگاهباني فرهنگ اسلامي را در مدينه عهده دار بود و لحظه اي از آگاه كردن مردم و آشنا كردن آنها به حقايق مذهبي نمي آسود، بلكه در امر به معروف و نهي از منكر و مبارزه پنهان و آشكار با خليفه ستمگر وقت ( متوكل عباسي ) آني آسايش نداشت .

به رغم تلاش هاي مذبوحانه حكومت هاي وقت براي خدشه وارد كردن به مقام والاي امام هادي عليه السلام و دگرگون ساختن موقعيت اجتماعي آن حضرت، روز به روز بر شأن و مقام ايشان افزوده مي‌شد؛ به نحوي كه طاغوت هاي زمان نيز براي فريبكاري و گمراه ساختن اذهان عمومي، مجبور به ابراز ارادت و اظهار دوستي به مقام شامخ ولايت آن حضرت مي‌گرديدند.

امام هادي (ع)همچون ديگر نياكان پاكش، سرمشق اخلاق پسنديده، پارسايي و بندگي حضرت حق بود. فضيلتها و صفات والاي انساني آن حضرت، چنان با ارزش بود كه دانشمندان، سياستمداران و سيره نويسان بزرگ، به ستايش آن حضرت پرداخته و قلم فرساييها كرده‌اند.

مقام علمي آن حضرت

امام هادي عليه السلام مرجع دانشمندان، فقيهان و متكلمان عصر خويش به شمار مي‌آمد و كتاب هاي حديث، تفسير و كلام آن دوره، مديون علوم و معارف آن بزرگوار است. امام هادي عليه السلام با برخورداري از دانش سرشاري كه خداوند متعالي به ايشان عنايت كرده بود، همواره به پاسخگويي پرسشها در هر زمينه اي مي‌پرداخت. در اين زمينه، آثار متعددي از ايشان به يادگار مانده كه از آن جمله مي‌توان به رساله اي در ردّ جبر و تفويض، رساله اي در پاسخ به پرسش هاي يحيي بن اكثم و رساله اي در احكام دين اشاره كرد. همچنين از آن حضرت، پاسخ هايي درباره مسائل فقهي و غير فقهي به طور پراكنده در كتاب هاي حديث ديده مي‌شود.

حوزه علميه هادوي

يكي از كارهاي مهم امام هادي عليه السلام حفظ خط فكري و فرهنگي تشيع،و جلوگيري از شبهه افكني هاي مخالفان بود. البته اين كار به تربيت شاگردان برجسته، تشكيل حوزه علميه و تدريس فقه، عقايد و اصول اسلامي نياز داشت. اين حوزه درسي، در عصر امام باقر و امام صادق عليه السلام تأسيس شد و سپس امامان ديگر، حتي در شرايط بسيار سخت آن را پي گرفتند.

امام هادي عليه السلام در اين راستا قدم هاي راسخ و بزرگي برداشت و شاگردان برجسته اي همچون حضرت عبدالعظيم حسني، خيران الخادم، ابن سكيّت اهوازي، ابوهاشم جعفري، اسماعيل بن مهران و... را تربيت كرد و شاگردان برجسته پدر و جدش را به دور خود جمع كرد و حوزه علمي فعال و پرتلاش به وجود آورد.

گردآوری و تنظیم: محبوبه بهلولی

منابع :سايت تبيان– پايگاه اطلاع رساني حوزه

 

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1398/05/26 9:59
0
0
باسلام وتبریک دهه امامت* ای کاش اینگونه خبرها که ریشه در اعتقاداتمان دارددر صفحه اول سایت قراردهید باسپاس
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد