کد خبر: ٩٣٣٤٩/ ١٦:١٢ - دوشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 88
چاپ
ارسال به دوست
معاونت غذا و دارو
به مناسبت هفته جهانی غذا
حضور کارشناس کنترل مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در برنامه به خانه برمیگردیم شبکه پنج
مهندس ماندانا جوادپور کارشناس کنترل مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه پنج سیما در برنامه به خانه برمیگردیم به معرفی نشانگر رنگی تغذیه ای پرداخت.

دریافت فیلم
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو تهران؛ به مناسبت هفته جهانی غذا مهندس ماندانا جوادپور کارشناس کنترل مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو روز یکشنبه 21 مهر 98 در گفتگوی زنده تلویزیونی شبکه پنج سیما در برنامه به خانه برمیگردیم به منظور افزایش آگاهی مصرف کنندگان و اصلاح الگوی مصرف در ارتقاء سلامت جامعه در خصوص دستورالعمل و راهنمای نشانگر رنگی تغذیه ای صحبت کرد.
مهندس جوادپور گفت: نشانگرهای رنگی تغذیه ای یک طرح ملی است که توسط سازمان غذا و دارو تدوین شد و از سال 94 درج این جدول روی برچسب محصولات غذایی  و آشامیدنی بسته بندی شده که دارای قند، نمک و چربی هستند اجباری است و در واقع این طرح در راستای کنترل بیماریهای غیرواگیر اجرایی شد.
کارشناس کنترل مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو ادامه داد: اجرای این طرح با انتشار آمار مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر در دنیا که نشان دهنده روند روبه رشد این موضوع بود و متاسفانه کشور ما از این قاعده مستثنی نبود؛ همزمان شد.
 وی در ادامه در خصوص بیماریهای غیرواگیر و ارتباط این بیماریها با برچسب نشانگر رنگی گفت: بیماریهای غیرواگیر مجموعه ای از بیماری ها هستند که عامل ایجاد آن عفونت یا میکروب نیست که بتواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود، بلکه در نتیجه تغییر سبک زندگی اتفاق می افتد و از بین علل تاثیر گذار مربوط به سبک زندگی رژیم غذایی ناسالم و نامناسب نقش مؤثرتری در بروز این بیماریها تشخیص داده شده است؛ که این بیماریها شامل بیماری های قلبی و عروقی، چاقی و دیابت، فشاخون بالا و انواع سرطان ها می باشد که عوامل بروز این بیماریها می تواند ناشی از دریافت زیاد انرژی، چربی، نمک، قند و اسیدهای چرب ترانس باشد که دقیقا همان فاکتورهای موجود در جدول نشانگرهای رنگی تغذیه ای است.
مهندس جوادپور افزود: بخشهای هشت گانه معرفی و طراحی نشانگر های رنگی تغذیه ای شامل آرم سازمان غذاودارو، معیار و اندازه سهم قابل فهم و ارزیابی، میزان انرژی در هر سهم بر حسب کیلو کالری، شاخصهای مورد ارزیابی (مواد مغذی مورد ارزیابی)، مقدار عددی و واحد اندازه گیری شاخصهای مورد ارزیابی در اندازه سهم، نشانگر های رنگی (رنگهای تعیین شده برای هر شاخص)، راهنمای رنگها و شماره پروانه های بهداشتی تولید و ورود است.
وی همچنین در ادامه گفت: در معیار و اندازه سهم قابل فهم، اظهارات باید شفاف باشد و از گمراه شدن  مصرف کننده در خصوص میزان سهم بسته و تعداد سهم در آن بسته جلوگیری نماید و نحوه تعیین میزان و اندازه هر سهم  به عهده واحد تولیدی  است.
کارشناس کنترل مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو در پایان گفت: هدف از اجرای طرح نشانگر رنگی تغذیه ای مقایسه دو محصول متفاوت نیست بلکه مقایسه دو محصول مشابه ولی با فرمولاسیون مختلف و تکنولوژی تولید متفاوت است.
 خبرنگار: سمیه رنجبر

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#