کد خبر: ٥٨٩٨٤/ ١٣:٠٠ - چهارشنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 899
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان سینا
نکات مهم در مصرف خودسرانه و عوارض داروی کلیندامایسین
دکتر محسن اکبري، مسئول داروخانه بیمارستان سینا در گفتگوي خود با روابط عمومي اين مرکز؛ توضيحاتي در خصوص مصرف خودسرانه و عوارض داروي کليندامايسين ارائه نمود.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سینا؛ دکتر  محسن اکبری ، مسئول داروخانه این مرکز در گفتگوی خود با روابط عمومی این مرکز میزان مصرف داروی کلیندامایسین را نزدیک به 4500 آمپول 300 میلی گرمی درماه بیان نمود و توضیحاتی در خصوص مصرف و عوارض این دارو ارائه کرد.
 وی در ابتدا با بیان اینکه کلیندامایسین یک‌ داروی‌ ضدباکتری می باشد که در درمان‌عفونتهاي‌ استافيلوكوكي‌ استخوان‌ ،مفاصل‌ و پريتونيت‌ مصرف‌ مي‌شود توضیحاتی در خصوص آشنایی با علائم عفونت استافیلوکوکی و  پریتونیت به این شرح بیان نمود: باکتری "استافیلوکوک اورئوس" به وفور بر روی پوست وجود دارد،  اما اگر این باکتری از طریق بریدگی پوستی یا یک زخم باز وارد جریان خون شود، به خصوص در افرادی که دستگاه ایمنی‌شان ضعیف‌تر است، می‌تواند باعث عفونتی وخیم شود و پریتونیت‌ عفونت‌ یا التهاب‌ وخیم‌ قسمتی‌ از صفاق‌ (پرده‌ پوشاننده‌ لوله‌ گوارشی‌) یا همه‌ آن‌ را گویند.

ایشان شایع‌ترین علائم عفونت استافیلوکوکی به این ترتیب بیان نمودند: پوست متورم، قرمز و دردناک که ممکن است چرک یا مایعات دیگر از آن خارج شود، احساس گرمی در اطراف ناحیه عفونت، تب، لرز، سردرد و درد عضلانی، درد در قفسه سینه، ضعف و احساس عمومی ناخوشی که باید پس از مشاهده این علائم شدید، فورا به پزشک مراجعه نمود.

وی در ادامه با بیان این که، اين‌ دارو بخوبي‌ و به‌سرعت‌ از دستگاه‌ گوارش‌ جذب‌ مي‌شود وغذا بر روي‌ جذب‌ آن‌ بي‌تاثير است‌.كليندامايسين‌ پس‌ از جذب‌ به‌طور گسترده‌در بافتها و مايعات‌ بدن‌، به‌ويژه‌استخوانها، صفرا و ادرار منتشر مي‌شود.غلظت‌ سرمي‌ دارو تقریبا 1 ساعت‌ بعد ازمصرف‌ خوراكي‌ و تا 3 ساعت‌ بعد ازتزريق‌ عضلاني‌ به‌ اوج‌ خود مي‌رسد، دفع‌ دارو بیشتر كليوي‌ است‌ وبخشي‌ از دارو از طريق‌ مدفوع‌ دفع‌مي‌شود.

دکتر اکبری توضیحاتی در مورد هشدارها و سفارشات این دارو بیان نمودند، کپسول دارو باید همراه با غذا یا یک لیوان بلعیده شود تا موجب تحریک مری نشود، در صورت بروز اسهال یا علایم کولیت باید مصرف این دارو را بلافاصله قطع کرد، پیگیری کار کبد و کلیه در طول درمان دراز مدت با این دارو و نیز در طول درمان کودکان ضروری است، در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کبدی یا کلیوی با احتیاط فراوان مصرف شود، کلیندامایسین اثر داروهای شل کننده عضلانی غیر دپولاریزان را افزایش می‌دهد. این دارو نسبت به اثرات داروهای نئوستیگمین و پیریدوستگمین اثر آنتاگونیستی دارد. مصرف همزمان این دارو با اریترومایسین و کلرامفنیکل توصیه نمی‌شود.

وی در پایان عوارض جانبی این دارو را به این شکل بیان نمود، اسهال (که در صورت بروز آن باید مصرف دارو را قطع کرد)، احساس ناراحتی در شکم، تهوع، استفراغ، کولیت ناشی از آنتی بیوتیک، بثورات جلدی، یرقان و کاهش پلاکت‌های خون بعد از مصرف کلیندامایسین می باشد./ق

خبرنگار: آسیابی
عکس از آرشیو

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/11/24 18:42
0
0
salam seposmiguzoram
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#