کد خبر: ٧٨١١٤/ ١٦:١٦ - دوشنبه ١١ تير ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 2932
چاپ
ارسال به دوست
حوزه ریاست, گروه خبری RSS
مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی دانشگاه
دکتر کریمی: دانشگاه محل ناامیدی و دلسردی نیست؛ مسئولان باید با امید تلاش کنند
رییس دانشگاه در مراسمی از تلاش‌های ارزشمند دکتر سیاسی قدردانی و حکم انتصاب دکتر حسین زاده رییس جدید دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی را ابلاغ کرد.

گالری عکس
در مراسم تکریم دکتر فریدون سیاسی رییس پیشین و معارفه دکتر محمدجواد حسین زاده عطار رییس جدید دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی که دوشنبه 11 تیر 97 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، دکتر کشاورز مدیر گروه تغذیه بالینی در سخنانی با اشاره به سه نسل از اساتید پایه‌گذار علم تغذیه در کشور گفت: اگر بخواهیم به محور اصلی نسل سوم توسعه این رشته در دانشگاه اشاره‌کنیم؛ دکتر سیاسی یکی از چهره‌های شاخص آن هستند.

نقش دکتر سیاسی در پیشرفت رشته علوم تغذیه

وی با اشاره به اقدامات برجسته دکتر سیاسی گفت: از سال 1363 تا 1364 زمانی که انجمن علمی در ایران نبود دکتر سیاسی انجمن علمی تغذیه ایران را به ثبت رساندند. بعدها کنگره‌های دوسالانه تازه‌های تغذیه‌ها برگزار سپس با تلاش ایشان PhD این رشته در کشور راه‌اندازی شد که امروز می‌توانیم به فارغ‌التحصیلان این رشته به دلیل کیفیت آموزشی که از آن برخوردارند افتخار کنیم.
دکتر کشاورز صراحت لهجه، سلامت نفس و امین بودن را از ویژگی‌های بارز دکتر سیاسی توصیف کرد و گفت: دکتر سیاسی با چنین ویژگی‌هایی دانشکده تغذیه را پایه‌گذاری و نهال آن را آبیاری کردند و این ویژگی‌ها به نسل‌های آینده دانشکده نیز منتقل می‌شود و ما نگرانی در این زمینه نداریم.
وی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی و علمی دکتر حسین زاده گفت: در کمیسیون ارزیابی مدارک خارجی شاهد پرونده علمی و پربار ایشان بودم. دکتر حسین زاده درعین‌حال که با جدیت و علاقه‌مندی، خود را وقف کار علمی کرده؛ دارای سجایای اخلاقی فوق‌العاده‌ای است و در اعتقاد خود بسیار محکم و استوار است.

آرزویی که برآورده می شود

سپس دکتر سیاسی در مراسم تکریم خود، با قدردانی از رییس دانشگاه که پس از گذشت 9 ماه با استعفای وی موافقت کرد گفت: از دکتر کریمی به دو دلیل تشکر می‌کنم نخست اینکه این مسئولیت سنگین را از دوش من برداشتند و دیگر اینکه فرد بسیار شایسته‌ای را که از ابتدای تأسیس دانشکده همراه من بودند برای این مسئولیت انتخاب کردند.
وی یکی از آرزوهای خود را تبدیل رشته تغذیه به یک بخش و دانشکده عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از آرزوهایم که از همکاران دانشکده قول گرفتم آن را برآورده سازند و برای این کار  به حمایت رییس دانشگاه نیاز دارند، تبدیل‌شدن دانشکده علوم تغذیه به قطب علمی کشور و منطقه است.
دکتر سیاسی دانشگاه را خانه اصلی خود دانست و گفت: بااینکه در یک خانواده دانشگاهی به دنیا آمدم و در آن رشد کردم اما ارزش و احترامی که برای همکاران دانشکده قائلم بیش از بستگانم است. زمانی که به ایران بازگشتم هدفم خدمت به مردم کشورم بود چون تحقیقات نشان می‌دهد تغذیه نقش مهمی در پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها و بهبود کیفیت زندگی مردم دارد.
وی در پایان سخنان از دکتر حسین زاده برای پذیرش این مسئولیت قدردانی کرد و گفت: همیشه در کنار شما خواهم بود.

د
ر اختیار دانشگاه بودن، پندی از اساتید پیشکسوت

دکتر حسین زاده نیز در مراسم معارفه خود، با تشکر از حمایت‌های اعضای هیات علمی دانشکده و حسن نظر رییس دانشگاه نسبت به خود گفت: در شرایطی که امکانات محدود است مسئولیت دشوارتر می‌شود اما امیدوارم با حمایت‌های دکتر کریمی، این مرکز به جایگاه اصلی خود برسد.
وی با اشاره به الگوهای برجسته دانشکده همانند دکتر سیاسی و... گفت: باوجوداین شرایط ابایی از کار کردن ندارم و از بزرگان دانشکده یاد گرفته‌ام که  در اختیار دانشگاه باشم تا بتوانم قدمی در جهت ارتقا جایگاه علم تغذیه بردارم.
دکتر حسین زاده بابیان اینکه هنوز جای کار بسیاری برای شناساندن این رشته حتی به جامعه دانشگاهی وجود دارد گفت: دانشکده علوم تغذیه محدودیت‌های بسیاری دارد لذا پیشرفت و توسعه این مرکز به تلاش و همیاری اعضای هیات علمی و کارکنان دانشکده و حمایت‌های هیات رئیسه دانشگاه نیاز دارد.

جانشین پروری اصل مهم مدیریتی

در ادامه، دکتر کریمی رییس دانشگاه با یادآوری نخستین ملاقات خود به‌عنوان رییس دانشگاه با دکتر سیاسی گفت: ابتدای مسئولیتم در دانشگاه با سیر تغییر و تحولاتی که لازم بود ایجاد شود همراه بود. به‌هرحال بعضی از مسئولان به  پایان مدت‌زمان دوره مدیریتی خود رسیده بودند و تعدادی دیگر هم بنا به میل شخصی خود مایل به جابه‌جایی بودند. لذا در همه دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها این بازبینی صورت گرفت. تا اینکه نوبت به دانشکده تغذیه رسید.
دکتر کریمی با تأکید بر جانشین پروری در مسئولیت‌های مختلف دانشگاه گفت: مدیران دانشگاه در کنار اداره امور جاری واحد خود، اگر دانشگاهی فکر کنند؛ دلسوز دانشگاه باشند و آن را خانه اول یا دوم خود بدانند؛ بایستی حداقل سه نفر و در صورت توان، پنج نفر را به‌عنوان جانشین پرورش دهند. این کار نشان می‌دهد که آن مدیر تنها به فکر دوره مدیریت خود نبوده و برای محل کارش در دانشکده، بیمارستان، گروه و کشورش اهمیت بسیاری قائل است.
رییس دانشگاه، با اشاره به ارزیابی خود از دانشکده علوم تغذیه گفت: دانشکده شما به نسبت جوان است اما ازنظر نیروی انسانی شرایط خوبی دارد.
دکتر کریمی در توصیه خود به رییس و اعضای هیات علمی و کارکنان دانشکده تغذیه گفت: باید دانشگاه‌ها در کشورمان از جایگاهی برخوردار بودند که آن را الگویی برای امور دیگر قرار می‌دادیم. اما اکنون باید از فوتبال بگوییم تا از آن برای دانشگاه الگو بگیریم.
وی افزود: کشورمان در طول تاریخ همواره در کارهای فردی مانند مسابقات کشتی و وزنه‌برداری موفق بوده اما بازی اخیر تیم ملی فوتبال نشان داد، کم‌کم به سمت کارهای تیمی و باهم کار کردن می‌رویم. به نظر می‌رسد می‌خواهیم کارهای تیمی را یاد بگیریم  و در ورزش‌های جمعی پیشرفت کنیم.
دکتر کریمی با ذکر نمونه بالا نتیجه گرفت: برای پیشرفت در دانشگاه‌ها و گروه‌های آموزشی راهی نداریم جز اینکه کار تیمی بیاموزیم. بشخصه 44 سال است که در دانشگاه و در همه رده‌های مسئولیتی تجربه‌دارم و گروه‌های آموزشی را به‌خوبی می‌شناسم. لذا معتقدم همه دانشکده‌ها و دانشکده علوم تغذیه اگر می‌خواهد آینده درخشانی داشته باشد باید باهم کار کردن را یاد بگیریم.
رییس دانشگاه بابیان اینکه با شرایط دانشکده‌هایی که در کوچه‌پس‌کوچه‌ها قرار دارند موافق نیستم افزود: معتقدم دانشگاه علوم پزشکی تهران که قدمت آن به 85 سال و به‌عبارت‌دیگر به 167 سال پیش (زمان تأسیس دارالفنون) بازمی‌گردد؛ دانشکده‌های آن با این پیشینه درخشان و با این حجم فعالیت، باید از شرایط بهتری برخوردار باشند. به این منظور دو قطعه زمین که البته با دانشگاه ازنظر مسافتی فاصله دارد تهیه‌شده؛ در حال حاضر نیز می‌توان در محدوده دانشگاه،  شرایط بهتری را برای  دانشکده تغذیه فراهم کرد.
وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: ما در دوران مختلف شرایط خوب و بد اقتصادی را تجربه کردیم. البته بودجه و اقتصاد در همه امور تعیین‌کننده نیست و بسیاری از موفقیت‌ها بافکر، درایت و استفاده مناسب از فرصت‌ها به دست می‌آید.  در همین شرایط بد اقتصادی هم می‌بینیم که بسیاری از بخش‌ها، دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها ایجاد می‌شوند لذا دانشکده تغذیه نیز می‌تواند در این شرایط پیشرفت کند.
دکتر کریمی در جمع‌بندی سخنان خود ضمن آرزوی سلامتی و شادکامی برای دکتر سیاسی و توصیه بر همدلی و پرهیز از افتراق و جدایی اعضای دانشکده علوم تغذیه تأکید کرد: دانشگاه محل ناامیدی، دست از کار کشیدن و دلسردی نیست و افرادی که مسئولیت می‌پذیرند بایستی با امید تلاش کنند و آینده بهتری را برای خود و دانشگاه رقم بزنند.
در پایان مراسم نیز هدایایی از سوی رییس دانشگاه و همکاران دانشکده علوم تغذیه به دکتر سیاسی اهدا شد.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: سید میثم عطری

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/04/12 13:49
0
0
با عرض سلام و احترام خدمت ریاست محترم دانشگاه که انقدر به نیروی انسانی و کار تیمی ارج مینهند اما جناب رییس متاسفانه مدیران رده های میانی قریب به اتفاق این گونه نیستند و دانشگاه علوم پزشکی را فقط در هیات علمی خلاصه می کنند و نتیجه چنین نگرشی ایجاد حس تبعیض و بی انگیزگی کارمندان بوده است که اکثرا بخاطر ترس از بیکاری ،سکوت میکنند اما تنشهای کاری و فرسودگی شغلی بالایی رو شاهد هستیم. حقیر بعنوان یک پژوهشگر که نسبت به این دانشگاه و ریاست واساتید نخبه آن تعصب هم دارم خواهش میکنم در جلسات مدیریتی خود ، نسبت به این مورد هم اشاره بفرمایید چراکه انسان بما هو انسان محترم است و شایسته کرامت و جایگاه شغلی اعتباری بیش نیست. سلامت باشید، ارادتمند
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد