کد خبر: ٩٠١٣٨/ ١٧:٣٣ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 1635
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS, مدیریت بازرسی ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات
نخستین نشست قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی دانشگاه برگزار شد
در نشست کارگروه قرارگاهی دارو و تجهیزات پزشکی دانشگاه، وضعیت موجودی دارو و تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها، مطالبات داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه‌گر و همچنین اقدامات معاونت غذا و دارو در زمینه تجویز و مصرف فاکتورهای انعقادی بحث و بررسی شد.

گالری عکس
در این نشست که یکشنبه 30تیر 98 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، دکتر حاجی محمودی معاون غذا و دارو دانشگاه به بیان اقدامات این حوزه در زمینه بهینه‌سازی علمی و منطقی تجویز و مصرف فاکتورهای انعقادی مورد مصرف در بیماران هموفیلی و لزوم ردیابی این داروها پرداخت و گفت:  در بخش سرپایی حجم بسیاری از توزیع فاکتورهای خونی بیماران هموفیلی بر عهده دانشگاه است. این آمار در بخش سرپایی ماهانه حدود  6 میلیارد تومان و دربخش بستری هم همین حدود است. بنابراین دانشگاه هرماه، حدود 13 تا 14 میلیارد تومان فاکتور خونی تأمین می‌کند که به همین نسبت مطالبات دانشگاه را از بیمه‌ها  افزایش می‌دهد. بنابراین لازم است یا سازمان‌های بیمه‌گر این مطالبات را تسهیل کنند و یا دانشگاه‌های دیگر در توزیع فاکتورهای خونی کمک مؤثرتری داشته باشند.
360 میلیارد تومان مطالبات دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر
سپس دکتر روئینی رییس مجموعه داروخانه‌های دانشگاه، به بیان مطالبات دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت و گفت: درحال حاضر میزان مطالبه دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر حدود 360 میلیارد تومان است.
وی افزود: سالانه حدود 15 تا 20 درصد از بدهی داروخانه‌های دانشگاه مربوط به فاکتورهای خونی است که بایستی در این زمینه مداخلات مؤثری صورت گیرد.
وی درخصوص کمبود دارو و تجهیزات پزشکی گفت: درحال حاضر در زمینه تأمین 16 قلم دارو و 43 قلم تجهیزات پزشکی دچار کمبود جدی کشوری هستیم.
لزوم کنترل روش زندگی بیماران هموفیلی
سپس دکتر توگه سرپرست بخش و درمانگاه هموفیلی مجتمع بیمارستانی امام خمینی به بیان ضرورت توجه به هزینه درمان بیماران هموفیلی بر نظام سلامت پرداخت و  بر کنترل روش زندگی این بیماران تأکید کرد و گفت: 11 هزار نوع بیمار هموفیلی در کشور وجود دارد که در مقابل هشتاد میلیون جمعیت کشور درصد کمی را تشکیل می‌دهد و ممکن است به همین دلیل کمتر موردتوجه قرار گیرند درحالی‌که این تعداد بیمار هزینه درمانی بسیاری را نسبت به سایر بیماری‌ها به‌نظام سلامت تحمیل می‌کنند.
در ادامه نمایندگان سازمان‌های بیمه‌گر و داروخانه 29 فرودین به بیان مسائل و پیشنهادهای مربوط به این حوزه پرداختند.
لزوم توجه به نحوه اطلاع رسانی کمبودهای دارویی
دکتر کریمی رییس دانشگاه به جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده پرداخت و گفت: تشکیل قرارگاه خوب است ولی در اطلاع‌رسانی آن باید توجه داشت که سروصدای بیش‌ازحد آن منجر به ورود  بیش‌ازاندازه دارو به خانه‌ها می‌شود و خانوارها دو تا سه برابر بیش از نیاز خود به تهیه دارو روی می‌آورند و این اقدام در این شرایط آسیب‌زننده است.
دکتر کریمی بر انتقال موضوعات موردبحث در جلسه به مراجع بالاتر تأکید کرد و گفت: اگر می‌خواهیم از این بحث‌ها نتیجه بگیریم باید آن را به گوش مقامات بالاتر برسانیم و بهتر است جلسات استان تهران را به‌صورت مشترک با دانشگاه‌های این استان  برگزار کنیم.
نتایج کارگروه
در حاشیه، دکتر حاجی محمودی به بیان نتایج این نشست پرداخت و گفت: این نخستین جلسه قرارگاهی دانشگاه است که با حضور معاونان بهداشت، درمان، غذا و دارو و توسعه دانشگاه و نمایندگان سازمان‌های بیمه‌گر و استانداری تشکیل می‌شود.
وی افزود: در جلسه موضوع مطالبات دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر به تفکیک بررسی شد. درحال حاضر میزان مطالبات  دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر در مجموع بخش بستری و سرپایی، حدود 360 میلیارد تومان است که حجم عمده آن را بیمه تأمین اجتماعی تشکیل می‌دهد. چنانچه  این روند ادامه پیدا کند در خدمت‌رسانی داروخانه‌ها دچار مشکل خواهیم شد.
دکتر حاجی محمودی با اشاره به بررسی  میزان کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در شش ماه گذشته و روند روبه رشد کمبودها بخصوص در بحث تجهیزات پزشکی گفت: در این جلسه پیشنهاد شد به‌منظور بررسی دقیق‌تر مسائل و ارائه راهکارهای منطقی، در صورت موافقت وزارت بهداشت، جلسات قرارگاه در استان تهران با حضور هر سه دانشگاه تشکیل شود.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: جمشید ربیعی

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#