کد خبر: ٧٤٠٣٠/ ١١:٣٢ - چهارشنبه ٤ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1109
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی
نامه وزیر بهداشت به رئیس مجلس در خصوص مستثنا بودن دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های بهداشت و علوم از قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی
دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به دکتر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص مستثنا بودن دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری از قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مواردی را بیان کرد.

در متن نامه آمده است:

جناب آقای دکتر لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛
ضمن قدردانی از تلاش‌های بی‌شائبه جناب‌عالی و مجلس محترم شورای اسلامی که همواره حامی و پشتیبان محیط‌های دانشگاهی بوده و قوانینی در جهت حمایت از این قشر فرهیخته به تصویب رسانده است ازجمله به استناد ماده یک قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری را از شمول کلیه قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی مستثنا نموده و این امر نشان‌دهنده اهمیت قانون‌گذار به محیط‌های علمی دانشگاهی می‌باشد. اخیراً مصوبات -3 گانه ای در کمیسیون محترم تلفیق و در موارد مشروحه زیر به تصویب رسیده که باعث بروز آسیب جدی به نیت قانون‌گذار و سبب نگرانی اعضای هیئت‌علمی و نیز جلوگیری از جذب نخبگان در دانشگاه‌های علوم پزشکی در آینده خواهد شد.
1- از آنجائی که به استناد بند ب ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه کلیه پزشکان، دندان‌پزشکان و داروسازان که در استخدام رسمی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون هستند مجاز به فعالیت در سایر مراکز آموزشی، تشخیصی و درمانی نمی‌باشند. تصویب افزایش مالیات بر درآمدهای ناشی از فعالیت‌های اساتید تا میزان 35% درآمد و عدم نظام مالیاتی صحیح در بخش غیردولتی باعث افزایش تقاضای خروج از دانشگاه یا خروج از طرح تمام‌وقتی خدمت در بیمارستان‌های دولتی می‌شود که این امر سبب کاهش ارائه خدمت در مراکز دولتی به‌ویژه بعدازظهر و روزهای تعطیل خواهد شد و افزایش هزینه‌های مردم جهت دریافت خدمت از بخش خصوصی را به دنبال خواهد داشت.
2- عدم افزایش حقوق اعضای هیئت‌علمی درسال 1397، درحالی‌که بار تورم سالیانه متوجه همه اقشار جامعه خواهد بود. این موضوع هم می‌تواند سبب کاهش انگیزه متخصصین جهت جذب در محیط‌های دانشگاهی شده و انگیزه اساتید شاغل را هم کاهش می‌دهد.
3- برقراری سقف پاداش بازنشستگی برای اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها که اکثراً و به‌ویژه اعضای هیئت‌علمی علوم پایه عمر خدمتی خود را به‌جای اشتغال در بخش خصوصی در محیط‌های دانشگاهی سپری نموده و امید به دریافت پاداش پایان خدمت دارند این امر باعث افزایش تقاضای بازنشستگی قبل از سال جاری و خروج سریع و گسترده آنان از محیط‌های علمی، آموزشی خواهد شد.
خواهشمند است در راستای حمایت‌های عملکردی که در بیانات حضرت‌عالی و نیز در عملکرد مجلس محترم مشهود است نسبت به مستثنا نمودن اعضاء هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از سه بند فوق‌الذکر راهنمایی و تمهیدات لازم در تصویب بودجه سال 1397 منظور گردد.
دکتر سید حسن هاشمی
وزیر

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد