کد خبر: ٧٤١٢٠/ ٠٩:٠٩ - يکشنبه ٨ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1510
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
سومین همایش مطالعات بالینی با حضور معاونان غذا و دارو و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد
سومین همایش مطالعات بالینی با همکاری مشترک مرکز کار آزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و اداره کل دارو سازمان غذا دارو و با حضور دویست استاد و پژوهشگر دانشگاه و صنعت روز پنجشنبه 5 بهمن 96 در هتل استقلال تهزان برگزار شد.

فعالیت ۱۳۰ شرکت تولیدکننده دارو در کشور
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اگر دارویی داخلی از کیفیت لازم برخوردار نباشد، اجازه توزیع در بازار کشور را پیدا نمی‌کند و سازمان غذا و دارو نظارت های خود را به صورت دوره‌ای در راستای میزان اثربخشی و دیگر مسائل را به خوبی انجام می‌ دهد.
به گزارش وبدا دکتر غلامرضا اصغری در مراسم سومین همایش مطالعات بالینی با اشاره به فعالیت ۱۳۰ شرکت تولیدکننده دارو در کشور، گفت: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی این امر کارهای کنترل و نظارت بر داروها، انتخاب دارو، ثبت دارو، صدور پروانه دارو، توزیع دارو انجام بازرسی‌های حین فرآیند نظارت بر انجام مطالعات بالینی را انجام می‌دهد.
رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر این‌ که تولید داروهای داخلی با سطح کیفی بالایی انجام می‌شود، افزود: خوشبختانه سازمان غذا و دارو با سازمان CTA همکاری‌های خوب پژوهشی را تا به امروز انجام داده است.
دکتر اصغری افزود: اگر مطالعات در حوزه دارو به صورت کامل انجام شود، از طرف سازمان غذا و دارو پذیرفته و در غیر این صورت باید پژوهش و تحقیقات در این حوزه تصویب شود و سیستم ارزیابی کاملا استاندارد انجام می‌شود.
دکتر اصغری در ادامه با تاکید بر این که فعالیت‌های بین بخشی باید نزدیک‌تر شود و استانداردهای لازم در پژوهش به طور کامل انجام شود، گفت:برای اینکه دارویی مجوز عرضه در بازار داخلی را بگیرد، باید آن دارو بر روی حیوانات و در محیط آزمایشگاهی بررسی و در صورت نداشتن هیچ گونه مشکل و یا عوارضی مجوز توزیع در بازار کشور را می‌گیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برخی افراد داوطلبانه برخی داروهای تولید داخل را مصرف می‌کنند و این سبب شده تا میزان اثربخشی و عوارض آن مورد مطالعه و ارزیابی قرار بگیرد، افزود: خوشبختانه باید بگویم، تمام مطالعات بالینی که در کشور انجام می‌شود از روش ‌های شناخته شده و استاندارد دنیا استفاده می‌کند.
وی یادآور شد: اگر دارویی داخلی از کیفیت لازم برخوردار نباشد، اجازه توزیع در بازار کشور را پیدا نمی‌کند و سازمان غذا و دارو نظارت های خود را به صورت دوره‌ای در راستای میزان اثربخشی و دیگر مسائل را به خوبی انجام می‌دهد. 


رتبه ۲۳ ایران در حوزه مطالعات بالینی در جهان
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ایران در حوزه مطالعات بالینی برطبق بررسی مجله اسکوپوس در رتبه ۲۳ قرار دارد.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدرضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مراسم سومین همایش مطالعات بالینی که در هتل استقلال برگزار شد، اظهار کرد: کمک به حوزه پژوهش باعث ارتقای سطح کیفی این مقوله می‌شود و ما از صنعت انتظار داریم که همکاری خوبی در همه زمینه‌ها با سازمان غذا و دارو داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر ما به تاریخ RCT نگاه کنیم، آنچه که پزشکی امروزی را شکل داده، این مقوله بوده که از قرن بیستم در دنیا خودش را نشان داده است.
وی ادامه داد: ممکن است برخی افراد نتایج را به دلیل منافع شخصی و استعدادشان دستکاری کنند، ولی نظارت‌های قوی در این خصوص وجود دارد و برای تهیه دارو سرمایه‌گذاری خوبی در دنیا انجام شده است و من به سازمان‌های صنعتی ذیربط پیشنهاد می‌ کنم برخی از درآمدهای خود را صرف تحقیق و توسعه کنند.

ثبت ۲۵۰ هزار مقاله در حوزه مطالعات بالینی در کشور
دکتر ملک‌زاده با اشاره به اینکه محل اجرای مطالعات بالینی از آمریکا و اروپا به کشورهای جهان سوم آمده است، افزود: در حال حاضر 250 هزار مطالعات بالینی به ثبت رسیده که از این تعداد 25 مقاله نهایی شده است، همچنین مقالات کارآزمایی بالینی منتشر شده در ایران حدود 5201 عدد بوده که ایران را جزو10 کشور اول قرار داده است.
معاون تحقیقات فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه توسعه ایران در مطالعات بالینی براساس اسکوپوس در رتبه 23 دنیا قرار دارد، اظهار کرد: داروی پلی پیل مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی را بین 30 تا 50 درصد کم می‌کند و از بروز سکته‌های مغزی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.
وی تأکید کرد: طی انجام تحقیقاتی که بر روی 10 هزار نفر از مردم انجام شده است، به یک گروه داروی پلی پیل داده شده است تا میزان اثربخشی به طور کامل مشخص شود و این آزمایش در استان گلستان انجام و پیش‌بینی می‌شود، حدود پنج سال طول بکشد، این داروی ترکیبی ضد سکته قلبی و مغزی است.
ملک‌زاده با اشاره به اینکه موانع زیادی برای طراحی یک مطالعه بالینی داریم، ادامه داد: در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا 20 درصد بودجه مراکز آموزشی به وسیله فارغ‌التحصیلان پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: توجه جدی به کیفیت پژوهش‌ها داشته و برخورد جدی با تخلفات انجام می دهیم.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد