کد خبر: ٧٤١٨٣/ ٠١:٠٥ - پنج شنبه ١١ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1191
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی
دوازدهم بهمن؛ سالروز ورود حضرت امام خميني(ره) به ميهن اسلامي و فرارسيدن ايام الله دهه فجر گرامي باد
ديدي كه سحر از پي شب در راه است، ديدي كه دوام شب بسي كوتاه است/ آن عيسي ما كه زنده كرد ايران را،حقّا كه مسيحا دم و روح اللّه است

سلام بر تو اي مطلعِ فجر. اي سپيده سحر، اي انفجار نور به ميهن خوش آمدي. خوش آمدي كه با آمدنت زنجيرهاي سنگي از گردنمان گسيخت، كمرهاي خميده مان راست شد، بر لب هاي پژمرده مان شكوفه هاي تبسم نشست، در قلب هاي سوخته مان گلبوته هاي عشق و اميد روييد و بر گونه هاي زردمان گلخنده هاي شادي نمودار شد. خوش آمدي كه با مقدمت، عطر آزادي به جاي بوي باروت در فضاي ميهن اسلامي مان پيچيد و قفس ها شكسته شد. خوش آمدي كه با آمدنت، سوز و سرما از شهر و ديارمان گريخت. خوش آمدي اي فجر پيروزي. تو طلوع آزادي وطن، بارش مهتاب، ترانه عشق، نردبان عروجي. مقدمت را گرامي مي داريم و پيامت را پاسداري مي كنيم.
دوازدهم بهمن سال 57 حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، پس از پانزده سال دوري از وطن در ميان استقبال پرشور مردم قدم به خاك ميهن گذاشتند. پس از يكصد و هفده روز توقف در نوفل لوشاتو، امام خميني(ره ) ساعت سه و سي دقيقه به وقت تهران به سوي وطن حركت كردند.
با آن كه پخش مستقيم مراسم ورود امام از شبكه تلويزيون ميليون ها نفر را درخانه ها پاي تلويزيون نشانده بود، در تهران سيل جمعيت براي ديدار رو در رو با امام خميني خود را به مسير تعيين شده و خيابان هايي كه از فرودگاه تا بهشت زهرا به عنوان معبر امام انتخاب شده بود رسانده و در سوي خيابان ها مستقر شدند. به نوشته روزنامه كيهان طول جمعيت استقبال كننده از امام خميني به 32 كيلومتر مي رسيد. در هواپيما دويست نفر امام را همراهي مي كردند كه پنجاه تن از از آنان همراهان و هواداران و نزديكان امام خميني و 150 نفر ديگر از خبرنگاران بودند . راس ساعت نه و سي و هفت دقيقه و سي ثانيه امام در ميان حلقه گروه منتخب استقبال كنندگان از پله هاي هواپيما فرود آمدند.
خودروي حامل امام خميني و افراد اسكورت با سرعتي متعادل به سوي ميدان آزادي به راه افتادند تا از آنجا راهي دانشگاه تهران شوند و سپس راه را در مسير خيابان آزادي تا بهشت زهرا ادامه دادند. امام(ره) در اين روز ابتدا در فرودگاه با ايراد بياناتي از تمامي افرادي كه در اين مدت در به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي نقش ايفا كردند تشكر كردند . ايشان سپس با حضور در كنار شهداي انقلاب اسلامي درباره مواردي چند از جمله غير قانوني بودن مجلس و دولت منصوب شاه و مفاسد رژيم گذشته ايراد سخن كردند . ايشان همچنين در اين روز طي پيامي از افسران، درجه داران و سربازان ارتش خواستند با دولت غاصب بختيار همكاري نكنند. آن حضرت همچنين در مدرسه رفاه تهران در ميان اعضاي كميته برگزاري استقبال از دستاوردهاي انقلاب سخن گفتند. بدين ترتيب از ورود امام ده روز تاريخي كه بعدها دهه فجر انقلاب اسلامي نام گرفت، سپري شد تا طومار رژيم پهلوي و 2500 سال استبداد شاهنشاهي براي هميشه در هم تنيده شود.

گردآوري و تنظيم: محبوبه بهلولي

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد