کد خبر: ٨٠٠١١/ ٢٠:٣١ - چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1449
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی
سالروز عاشوراي حسيني تسليت باد/ السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك...
عاشورا فرياد سرخي است كه از خاك تفتيده كربلا برمي خيزد، طنين بيدارباشي است كه تمامي اعصار و قرون را در مي نوردد و با رنج مظلومان تاريخ آميخته مي شود و به ابديت پيوند مي خورد.

السلام عليك يا ابا عبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك؛ عليك مني جميعا سلام الله ابدا ما بقيت و بقي الليل و النهار و لا جعله الله آخر العهد مني لزيارتكم؛ السلام علي الحسين وعلي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين.
عاشورا سالروز عروج خونين سبك بالان عاشقي است كه با شهادت خويش حماسه اي جاودانه آفريدند. عاشورا فرياد سرخي است كه از خاك تفتيده كربلا برمي خيزد، طنين بيدارباشي است كه تمامي اعصار و قرون را در مي نوردد و با رنج مظلومان تاريخ آميخته مي شود و به ابديت پيوند مي خورد. نهضت عاشورا حقيقتي را آشكار مي كند كه در هجوم ابرهاي فتنه و تحريف  آن دوران گم گشته بود. آري! نه كربلا به يك سرزمين محدود مي شود و نه عاشورا در غروب يك روز پايان مي يابد.
از ويژگي هاي برجسته نهضت عاشورا پيوند دادن دين با سياست، اقامه نماز و به ويژه نماز اول وقت، حفظ آزادگي و شرافت انساني، حفظ آزادگي و شرافت انساني، عدالت خواهي و ظلم ستيزي، رضا و تسليم در برابر فرمان خداوندي، دعوت به بردباري در برابر مصيبت هاست. عاشورا، تاريخ پيروزي حسين بن علي (ع) را به گواهي نشسته است، پيروزيي كه از بستر جهاد و متن خون شكوفا شد و آرمانهاي والاي اورا با جريان تاريخ، نسل به نسل براي بشريت واگويه كرد.
واقعه عاشورا سراسر عبرت و پندآموزي است. درس عشق و معنويت، درس عرفان و معرفت، درس آزادي و آزادگي، درس ايثار و گذشت و فداكاري، درس استقامت و پايمردي، درس حق‌گرايي و صداقت، درس شجاعت و حريت و درس عبادت و عبوديت است.
عزاداري براي حسين(ع) تمرين هم سفر شدن با كاروان عاشورا و مايه تلطيف روح و صفاي دل براي شناخت ژرفاي حماسه سرخ حسين(ع) است. پس گريه بر حسين(ع) تقلاّيي است براي حسيني شدن،كربلايي زيستن و عاشورايي مُردن و كوششي است براي ياد گرفتن عميق ترين درس هاي تربيتي، اخلاقي و انساني عاشورا. اين است كه اشك بر حسين(ع) انسان را به مقصود مي رساند و «چشم كسي كه بر حسين(ع) بگريد، روزي كه چشم ها گريان است، گريان نخواهد بود

احاديثي از حضرت اباعبدالله الحسين(ع)
- عاجزترين مردم كسي است كه نتواند دعا كند.(بحارالانوار، ج 93، ص 294)
-
گريه‌ از روي‌ ترس‌ از خدا، موجب‌ رهايي‌ از آتش‌ است‌.( مستدرك‌ الوسائل‌، ج‌ 11، ص 245)
-
هيچ‌ امري‌ را نپذير مگر آن كه‌ خودت‌ را شايسته‌ آن‌ بداني.(اعيان الشيعه، ج1، ص 621)
-
بدرستي كه شيعيان ما قلبشان از هر ناخالصي و حيله و تزوير پاك است.(فرهنگ سخنان امام حسين، ص 476)
-
از حضرت امام حسين(ع)‌ پرسيدند فضيلت‌ چيست‌؟ فرمودند: مالك‌ زبان‌ بودن‌ و ‌نيكي‌ كردن.( بلاغة‌ الحسين(عليهالسلام)‌، ص 332)

امام حسين(ع) در كلام معصومين
رسول خدا(ص) فرمود: اى فاطمه! در روز قيامت هر چشمى گريان است، مگر چشمى كه بر مصيبت هاى حسين گريسته باشد، كه خندان و به نعمتهاى بهشتى شادمان است. (بحارالانوار: 44/293)
رسول خدا (ص) فرمود: همانا براى شهادت حسين حرارت و گرمايى در دلهاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمي شود.
امام سجّاد(ع) فرمود: هر مۆمنى كه چشمانش براى كشته شدن حسين بن على اشك‏بار شود تا اشك بر گونه‏ اش جارى گردد، خداوند او را سالهاى متمادى در غرفه‏ هاى بهشتى جاى مى ‏دهد.( كامل الزيارات: 106)
امام صادق(ع) فرمود: همانا حسين محزون كشته شد، پس هر محزونى كه زيارت كند حسين را، براى خدا سزاوار است كه او را خوش‏حال بازگرداند. (بحارالانوار: 98/45)
امام صادق(ع) فرمود: خداوند در برابر شهادت حسين، امامت را در نسلش، شفاء را در خاكش و استجابت دعا را در كنار مزارش قرار داد. (بحارالانوار: 44/221)
امام رضا(ع) فرمود: بر شخصى چون حسين بايد گريست، زيرا گريه بر او موجب آمرزش گناهان بزرگ مي شود./ق
(
بحارالانوار: 44/283)

گردآوري و تنظيم: محبوبه بهلولي
منبع: سايت تبيان

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد