کد خبر: ٦٧٤٣٦/ ١٢:١١ - چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1333
چاپ
ارسال به دوست
به مناسبت روز علوم آزمایشگاهی انجام شد
گفت و گو با مسئول فنی آزمایشگاه بیمارستان رازی
دکتر شاه‌محمدی، آزمایشگاه را مقوله مهمی در تشخیص بیماری‌ها دانست که روند درمان را به سمت‌وسوی مثبت هدایت می‌کند.

روابط عمومی بیمارستان پوست رازی، به مناسبت 30 فروردین، روز بزرگداشت حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی، گفت گویی با دکتر صفر شاه‌محمدی مسئول فنی آزمایشگاه بیمارستان انجام داد.

 ضمن تبریک به مناسبت روز علوم آزمایشگاهی لطفاً خود را معرفی فرمایید.
دکتر صفر شاه‌محمدی، مسئول فنی آزمایشگاه بیمارستان پوست رازی هستم. 29 سال سابقه فعالیت در بیمارستان رازی دارم و از سال 1375 مسئولیت فنی آزمایشگاه به عهده بنده بوده است.

لطفاً جایگاه و فعالیت آزمایشگاه را در بیمارستان بازگو فرمایید.
آزمایشگاه یک مقوله بسیار مهم در تشخیص بیماری‌ها است. درواقع وقتی برای اولین بار به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، در صورت ضرورت، درخواست آزمایش می‌دهند و از شما می‌خواهند به اولین و نزدیک‌ترین آزمایشگاه مراجعه فرمایید که بعد از انجام آزمایش، پزشک می‌تواند روند تشخیصی و روند درمانی شما را به یک سمت مثبتی هدایت و پیش ببرد. آنچه در آزمایشگاه بیمارستان مهم است، درخواست پزشکان است که این درخواست‌ها را به صورت منظم بر حسب نیاز فراهم و در حد نیاز با بهترین و بروزترین متدها انجام می‌دهیم.

آزمایشگاه پوست رازی در چه سطحی قرار دارد؟ و آیا نیازهای بیمارستان را برطرف می‌کند؟
با توجه به اینکه آزمایشگاه یکی از حوزه های مهم تشخیصی است، در این مرکز سعی شده آزمایش‌ها با پیشرفته‌ترین وسایل جدید انجام شود و همین امر موجب شده که آزمایشگاه پوست رازی یکی از آزمایشگاه‌های خوب در سطح دانشگاه محسوب شود. ازجمله اینکه بخش هورمون شناسی مجهز به سیستم Cobas e411 است، این سیستم Close بوده و به خصوص آزمایش‌های هورمونی مربوط به تیروئید و همچنین آزمایش‌هایی که در رابطه با بیماری‌های پوست است را انجام می‌دهد.
ضمناً آنچه مهم است نیازهای بیمارستانی است و در این راستا با توجه به اینکه بیمارستان پوست رازی بیمارستان تک تخصصی است و آزمایش‌های اختصاصی خاصی نیز درخواست می‌شود، سعی کردیم این آزمایش‌ها را به‌طور احسن به وسیله آخرین و پیشرفته‌ترین وسایل و تجهیزات انجام دهیم.
همان‌طور که اشاره شد، سیستم هورمونی در این آزمایشگاه مجهز به بخش الایزا و همچنین دارای دستگاه Cobas e411 است، بخش هماتولوژی نیز دارای مجهزترین دستگاه سیسمکس است و در سایر بخش‌ها نیز از وسایل و متدهای روز استفاده می‌شود.
آیا آزمایشگاه در طرح‌های تحقیقاتی همکاری دارد؟
بله، بیشتر طرح‌های تحقیقاتی بیمارستان، مربوط به دستیاران و طرح‌های اساتید در آزمایشگاه انجام می‌شود و مقالات زیادی هم در مجلات بین‌المللی به چاپ رسیده است.

 لطفاً از فعالیت و توانایی‌های کارکنان آزمایشگاه بفرمایید.
در چندساله اخیر، آزمایشگاه پیشرفت خیلی خوبی داشته است و در کنار این پیشرفت کارکنان آزمایشگاه نقش مهمی ایفا و فعالیت‌های چشمگیری ارائه کرده‌اند؛ به طوری که توانسته‌اند آزمایش‌ها را با آخرین متدهای روز انجام دهند.

 روز 30 فروردین به نام روز علوم آزمایشگاهی نامگذاری شده است. در این روز چه فعالیت‌هایی انجام می‌شود؟
این روزبه عنوان بزرگداشت حکیم جرجانی مطرح است و در آن، آخرین دستاوردهای آزمایشگاه در یک جشنواره بزرگ نمود داده می‌شود، فعالیت‌های ارزنده رونمایی می‌شود و به افرادی که در آزمایشگاه فعالیت ارزنده و چشمگیری داشته‌اند، جوایز خوبی اهدا می‌شود. در چند سال گذشته نیز مقالات خیلی خوب و قابل مطرحی ارائه‌شده بود و به بهترین مقالات و فعالیت‌های مطرح، جوایزی تعلق گرفت و همین امر توانسته آزمایشگاه را به سطح تعالی برساند.
امسال نیز به تبعیت از سال‌های گذشته، بهترین مقالات و کارهای انجام‌شده رونمایی و به همه شناسانده می‌شود.

با تشکر از همکاری جنابعالی

خبرنگار و عکاس: فریبا حفیظی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • به مناسبت فرارسیدن سالروز تولد حکیم جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/01/30 10:50
0
0
تبریک بخاطر تحمل خستگی ها و رنج کار بخاطر بودن در صحنه های حساس بین مرگ و زندگی بخاطر دیدن و درک کردن چشمان خسته ی بیماران و تبریک بخاطر اشکی که از گوشه ی چشمان تو در جواب تست های مثبت جاری می شود.... روزتان مبارک همکاران عزیز روزت مبارک بزرگ مرد جناب آقای دکتر شاه محمدی
کاربر مهمان
1396/01/30 8:1
0
0
خبر بسيار خوبي بود.سپاس فراوان از تهيه كننده خبر.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد