کد خبر: ٧٣٧٢٩/ ١٢:١٠ - يکشنبه ٢٤ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 319
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان فارابی
کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار بیمارستان فارابی برگزار شد
در کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار بیمارستان فارابی گزارش عملکرد واحد بهداشت حرفه ای این بیمارستان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی جلسه روز شنبه ۲۳ دیماه ۱۳۹۶ کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار  این بیمارستان با حضور سعید مرادی، مدیر بیمارستان برگزار شد.
در این کمیته مهندس الناز نصیرلو گزارشی از عملکرد واحد بهداشت حرفه ای ارائه کرد. وی با اشاره به استاندارد های اعتبار بخشی محور حفاظت فنی و بهداشت کار و امتیاز کسب شده در آخرین ارزیابی گفت:  شناسایی، ارزیابی و کنترل مواجهه با عوامل زیان آور محیط کار، اولین استاندارد این محور است که ۶ سنجه دارد.
مهندس نصیرلو در ادامه عوامل زیان آور فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیک، روانی و ارگونومیک شناسایی شده در بیمارستان را معرفی و در مورد اقدامات صورت گرفته برای کاهش یا رفع ان ها توضیحاتی ارائه کرد و پیشنهاداتی داد.
وی با بیان این که عوامل زیان آور محیط کار (ریسک های بهداشتی) از طریق جداول آنالیز شغلی به روش JSA شناسایی شده اند ، افزود: سیستم روشنایی، میزان صدا، استرس حرارتی و آسایش دمایی، میدان های مغناطیسی و  میزان ارتعاش عوامل فیزیکی  مورد ارزیابی بودند.
همچنین گازهای بیهوشی و ایزوفلوران در اتاق های عمل، کلر در رختشویخانه، آب اکسیژنه درCSSD، اسید پرسیدین در امحاء زباله، فرمالدئید، گزیلن و هیپوریک اسید درپاتولوژی؛ عوامل شیمیایی زیان آور  ارزیابی شده اند.
نصیرلو در هرمورد اقدامات کنترلی مناسب برای کاهش مواجهه با عوال زیان آور را پیشنهاد داد.  
کارشناس بهداشت حرفه ای بیمارستان فارابی در ادامه گزارش خود اظهار داشت: برای بررسی عوامل زیان آور روانی واحد های پرخطر در زمینه استرس شغلی بررسی و  پرسشنامه استاندارد (OSIPOW) برای گروه درمان تکمیل شد که نتایج آن با همکاری واحد آمار و دکتر متینی، روانپزشک بیمارستان تجزیه و تحلیل شد . همچنین دوره های آموزشی مثبت اندیشی و مهارتهای ارتباطی موثر برای کاهش استرس شغلی برگزار گردید.
وی در مورد ارزیابی عوامل ارگونومیک نیز گفت:  با پرسشنامه نوردیک میزان شیوع آسیب های اسکلتی- عضلانی شاغلین در گروههای پر خطر ( اداری، درمانی، پاراکلینیک) بررسی شدو پیشنهاد واحد بهداشت حرفه ای تعیین مشاغل با ریسک فاکتورهای ارگونومیک بالا و  کنترل عوامل ارگونومیک بر اساس الویت بندی  است. البته اقداماتی نظیر تهیه پشتی های طبی برای تمامی گروه های اداری، درمانی و پاراکلینیک، تهیه زیرپایی، تهیه زیر مانیتوری و تهیه نردبان های ایمن در انبارها در همین راستا صورت گرفته است.
آخرین بخش از گزارش مهندس نصیرلو به بهسازی سیستم تهویه بیمارستان و اقدامات صورت گرفته اختصاص داشت.
خبر و عکس: امیدوار

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد