کد خبر: ٧٥٢٥٣/ ١٤:١٢ - دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1299
چاپ
ارسال به دوست
معاونت درمان, گروه خبری RSS
دکتر رضایی معاون درمان دانشگاه: باید در قبال درمان بیماران پاسخگو باشیم
دکتر رضایی در نشستی با معاونین درمان بیمارستان های تابعه از ابلاغ دستورالعمل نوروزی وزارت متبوع و معاونت درمان به بیمارستان ها خبر داد.

گالری عکس


اولین جلسه معاون درمان دانشگاه و مدیران معاونت درمان با معاونین درمان بیمارستان های دولتی تحت پوشش، روز دوشنبه 21 اسفند 96 برگزار شد.

دکتر رضایی معاون درمان دانشگاه ضمن خیر مقدم و تبریک سال نو گفت: این اولین جلسه رسمی است که با معاونین درمان بیمارستان های دولتی در آخرین روزهای سال جاری تشکیل دادیم و امیدواریم مقدمه ای بر تداوم این جلسات به طور منظم و مستمر در سال 97 باشد.
وی در ادامه با اشاره  به دستورالعمل نوروزی وزیر بهداشت، گفت: این دستورالعمل شامل 47 بند است که ما آن را مطابق با فعالیت بخش های مختلف مراکز درمانی تفکیک و به روسای بیمارستان ها ابلاغ کردیم. طبق این دستورالعمل سه نکته از اهمیت ویژه ای برخورداراست. اولین نکته مهم بحث اورژانس های بیمارستانی است. طبیعی است که در ایام نوروز به دلیل این که بخش های خصوصی حوزه درمان شبه تعطیل هستند، حساسیت بیشتری متوجه بیمارستان های دولتی و به ویژه اورژانس ها است. که باید با خلاقیت و برنامه ریزی دقیق معاونین محترم درمان مراکز درمانی از بروز هر گونه مشکلی در اورژانس ها جلوگیری کرد. و قطعا در این مسیر کسانی که بیشتر کار می کنند باید دیده و مورد تشویق قرار گیرند. دومین نکته مسئله تخت های ویژه است که به هیچ عنوان در این ایام نباید کاهش یابد. این مسئله از سوی وزارت بهداشت و در همه بازرسی ها مورد تاکید و توجه است. و موضوع مهم سوم، در خصوص دایر بودن درمانگاه های شیفت صبح در هفته دوم نوروز است که سهم به سزایی در کاهش بار مراجعات به اورژانس را سبب می شود.
معاون درمان دانشگاه در ادامه با معرفی دکتر حاتم نژاد به عنوان مشاور برنامه های عملیاتی معاون درمان، افزود: در فاز تدوین برنامه های چهارساله معاونت درمان در پی جلسات متعدد با مدیران ستادی معاونت درمان، بهره گیری از نظرات افراد صاحب نظر و معاونین درمان پیشین و در نهایت طرح در جلسات هیئت رییسه دانشگاه، برنامه استراتژیک این معاونت در قالب  6 برنامه راهبردی بلند مدت با 24 برنامه عملیاتی، مصوب شد.
وی با اشاره به کارگروه هایی که قرار است در مسیر اجرای این برنامه تشکیل شود، گفت: این کارگروه ها مرکب از مدیران معاونت درمان و اساتید بیمارستان ها هستند، و انتظار داریم  با کمک و همفکری اعضا به راهکارهای جدی در اجرای برنامه های عملیاتی معاونت درمان در بیمارستان ها نائل شویم.
دکتر رضایی با اعلام شش برنامه راهبردی معاونت درمان گفت: موضوع ارتقا کیفیت خدمات درمانی و برنامه ریزی برای آن از اولویت های معاونت درمان است. همچنین، تحقق عدالت در دسترسی و بهره مندی از خدمات درمانی و  افزایش رضایتمندی جامعه، بهبود نظام مدیریت خدمات درمانی در مراکز بیمارستانی با همکاری معاونت توسعه، استقرار مدیریت هزینه و اقتصاد درمان، گسترش اصل تعهد حرفه ای در حوزه درمان و در نهایت توسعه فناوری اطلاعات در حوزه درمان از دیگر برنامه های راهبردی این معاونت هستند.
معاون درمان دانشگاه با اشاره به برنامه های عملیاتی در قالب این 6 برنامه راهبردی معاونت، گفت: در بحث ساماندهی اورژانس ها تمرکز ما به خروج به موقع بیماران از اورژانس هاست. در موضوع ارتقای کمی و کیفی نظارت های معاونت درمان، قصد داریم با استفاده از مشارکت و همفکری  دانشکده پزشکی و معاونت آموزشی به سمت اثر بخشی نتایج بازرسی ها حرکت کنیم. همچنین در برخی از مسائل مثل نحوه اداره بیمارستان ها، نظام پرداخت ها و بسته های برنامه طرح تحول نظام سلامت نیاز به بازنگری داریم. در موضوع خیرین سلامت باید تلاش کنیم با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه در سال 97، با معرفی نیازها به ترتیب اولویت به خیرین سلامت کشور، از جذب حمایت های مالی ایشان در حوزه درمان بهره مند شویم.
دکتر رضایی با تاکید بر این نکته که همه باید در قبال درمان بیماران پاسخگو باشیم گفت: ما در معاونت درمان دانشگاه به عنوان مدعی العموم بیماران و ناظر بر خدمات درمانی ارائه شده به آنان در بیمارستان های تابعه هستیم. بیمار دارای حقوقی است و همه ما چه در بخش خصوص یا دولتی، پزشک یا غیر پزشک، هیئت علمی و یا غیر آن باید در قبال بیماران پاسخگو باشیم.
وی همچنین با تاکید بر لزوم ارتباطات بین المللی و به نقل از اندیشمندان  جهان گفت: کوتاه ترین راه برای توسعه و پیشرفت بین المللی شدن است.
معاون درمان دانشگاه در خصوص برخی اشکالات موجود در نحوه پاسخگویی ستاد هدایت دانشگاه برای حل مشکلات ارجاع بین بیمارستانی گفت:ما این نقص را می پذیریم و قطعا نسبت به رفع آن اقدام فوری می کنیم. طبق بررسی های بعمل آمده این مشکل متوجه ستاد هدایت دانشگاه نیست و متاسفانه به عدم پاسخگویی بخش آموزشی به نیازهای درمانی دانشگاه است. چگونه ممکن است مدعی آموزش و درمان باشیم و لی پاسخگو نباشیم. این موضوع با همفکری رئیس دانشکده پزشکی و معاون آموزشی دانشگاه در حال پیگیری است. و شما به عنوان بازوان اجرایی معاونت درمان در بیمارستان ها بای هر گونه عدم پاسخگویی در این حوزه را به این معاونت فورا اعلام کنید.
توضیح آن که: دراین نشست معاونین درمان بیمارستان ها نیز برخی از مشکلات حوزه خود را طرح کردند. و همه در خصوص اصلاح سیستم HIS  بیمارستانی به عنوان یک موضوع ملی تاکید کردند.

عکس و خبر: باهو

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد