کد خبر: ٨٥٦٠٣/ ١٥:٢٧ - سه شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 236
چاپ
ارسال به دوست
معاونت غذا و دارو, گروه خبری RSS
به همت واحد طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو
برگزاری سمینار یک‌روزه احتیاطات تجویز و مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی
سمینار یک‌روزه احتیاطات تجویز و مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی باهدف آشنایی داروسازان با مبانی مسمومیت با گیاهان دارویی و مهم‌ترین تداخلات گیاهان دارویی با سایر داروها به همت معاونت غذا و دارو برگزار شد.

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو؛ سمینار یک‌روزه احتیاطات تجویز و مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی باهدف آشنایی داروسازان با مبانی مسمومیت با گیاهان دارویی، مهم‌ترین تداخلات گیاهان دارویی با سایر داروها و احتیاطات مصرف گیاهان دارویی در بارداری و شیردهی سه‌شنبه 14 اسفند 97 با حضور دکتر محمدرضا دلنوازی مدیر اداره فراورده‌های طبیعی سنتی و مکمل در محل دفتر معاونت غذا و دارو برگزار شد.
در ابتدای این جلسه دکتر دلنوازی ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین، توضیحاتی کوتاه در خصوص هدف از برگزاری این جلسه را؛ آگاهی مردم و مخاطراتی که درزمینهٔ مصرف غیرمنطقی و استفاده‌های غیرعلمی هم از دانه‌های گیاهی و هم از گیاهان دارویی ممکن است اتفاق بیفتد دانست و گفت: ما در این جلسه سه موضوع را به‌صورت جزئی‌تر برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در ابتدا به موضوع مسمومیت با گیاهان دارویی، تداخلات گیاهان دارویی با سایر داروها و احتیاطات مصرف گیاهان دارویی در بارداری و شیردهی پرداخته خواهد شد.
دکتر آرزو روستا  Phd فارماکوگنوزی از اداره کل فراورده‌های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو؛ با این سؤال که چرا مسمومیت با گیاه ممکن است پیش بیاید آغاز کرد و گفت: مصرف بیش‌ازحد گیاهان دارویی موجب بروز عوارضی در بدن می‌شود و این تصور که گیاهان دارویی بدون عوارض است، تصور غلطی است. اگرچه گیاهان دارویی منشأ طبیعی دارند و در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض کمتری ایجاد می‌کنند اما مصرف بی‌رویه یا غیرعلمی برخی از این گیاهان می‌تواند موجب عوارض ناخواسته و حتی مسمومیت‌های شدید شود.
دکتر  روستا با اشاره به این موضوع که بسیاری از گیاهان دارویی ممکن است به میکروب‌ها، سموم کشاورزی، مواد ضدعفونی‌کننده مثل فلزهای سمی مثل سرب، جیوه و آرسنیک آلوده باشند گفت: بهتر است افراد خود به جمع‌آوری گیاهان دارویی مبادرت نکنند مگر این‌که قادر باشند گیاه سمی را از غیر سمی تشخیص دهند. معمولاً به گیاهان دارویی کشت داده‌شده بیشتر می‌توان اعتماد نمود. گیاهان دارویی را نباید برای مدت طولانی استفاده کرد. مصرف هم‌زمان داروهای شیمیایی با گیاهی خاص ممکن است موجب بروز تداخل دارویی گردد؛ بنابراین باید پزشک را از مصرف این گیاهان مطلع کرد.
دکتر روستا خاطر نشان کرد، برخی گیاهان دارویی بسیار قوی یا سمی هستند و می‌توانند باعث ازکارافتادگی کبد و حتی مرگ مصرف‌کننده شوند. برای نمونه تداخل دارویی برخی از گیاهان دارویی با داروهای شیمیایی ممکن است باعث افزایش خون‌ریزی شود. داروهای ضد انعقاد از قبیل آسپرین یا وارفارین، از تشکیل لخته خون در داخل عروق جلوگیری می‌کند و بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. هنگامی‌که این داروها با گیاهان دارویی و مکمل‌ها ترکیب شوند، می‌توانند اثر ضد انعقادی را تشدید کرده و باعث افزایش خون‌ریزی شوند. برخی از دم‌نوش‌ها با آسپرین و وارفارین تداخل ایجاد می‌کنند، بنابراین هنگام استفاده از آسپرین و وارفارین و دیگر ضد انعقادها لازم است با پزشک در مورد مصرف دم‌نوش مشورت شود.
دکتر آزاده منانی Phd فارماکوگنوزی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تداخلات گیاهان دارویی با سایر داروها را به‌صورت جزئی و تخصصی‌تر سوال خود را عنوان کرد و گفت: تداخلات دارویی چه زمانی اتفاق می‌افتد و چه عوارضی را به دنبال دارد؟ تداخل دارویی به معنای تغییر اثر یک دارو در تجویز هم‌زمان با داروی دیگر است. تداخلات به‌طورکلی می‌توانند منجر به افزایش یا کاهش اثر داروها شوند. دودسته تداخل دارویی ممکن است رخ بدهد؛ تداخلات فارماکوکینتیک که شامل تداخل در جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو است و تداخلات فارماکودینامیک که یک دارو اثر داروی دیگر را در محل اثر تغییر می‌دهد.
دکتر فرحناز خلیقی سیگارودی دکترای تخصصی فارماکوگنوزی دانشیار پژوهش پژوهشگران گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در خصوص احتیاط مصرف گیاهان دارویی در دوران بارداری و شیردهی توضیحاتی را ارائه نمود و گفت: با توجه به اینکه مصرف گیاهان دارویی در دوران بارداری در بسیاری از کشورهای جهان رایج است؛ این در حالی است که در بارداری بسیاری از گیاهان به  دلیل عوارض جانبی مثل  تراتوژنیسیته، سمیت جنین و اثرات سقط‌آوری که به دنبال دارد منع مصرف دارند.
دکتر خلیقی طبق طبقه‌بندی سازمان FDA درباره مصرف داروها در دوران بارداری، افزود: سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)داروها را در ۶ گروه A,B،C,D،X و N دسته‌بندی کرده است که هر طبقه شامل داروهایی است که هرکدام ممکن است اثرات متفاوتی را بروی جنین داشته باشد.
داروهای گروه A بی‌خطرترین و گروه X پرخطرترین نوع داروهاست رده A: در این گروه از داروها، مطالعات کافی روی زنان باردار انجام‌شده است و نتایج حاصل از مطالعات بیانگر عدم مشاهدهٔ خطر در سه‌ماهه اول بارداری بر روی جنین است. به این گروه از دارو، دارهای مجاز در دوران بارداری گویند.
گروه B: در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه‌ماهه اول بارداری انجام‌نشده است.
گروه C: در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو روی جنین اثرات جانبی دارد، اما مطالعات کافی روی انسان‌ها انجام‌نشده است. درصورتی‌که منافع استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، ممکن است دارو تجویز شود.
گروه D: نتایج مطالعات انجام شده بر روی این گروه  بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب‌ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته‌شده است، پزشک دارو را تجویز می‌کند.
گروه X: این گروه از داروها، بیانگر ایجاد اختلالات، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های روی جنین بوده است. به دلیل آسیب به جنین و خطر بالای مصرف دارو، مصرف این داروها در دوران بارداری ممنوع است و به آن‌ها داروهای ممنوعه در بارداری می‌گویند.
وی همچنین در ادامه با این سؤال که دلیل ترجیح استفاده از گیاهان دارویی در دوران بارداری و شیردهی چیست گفت: باور عمومی این است که داروهای گیاهی عوارض و خطر کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند و به‌راحتی و بدون دستور پزشک میتوان از آن‌ها استفاده نمود. این در حالی است که داروهای گیاهی در بسیاری از موارد عوارض و مشکلات بسیاری در پی‌دارند. به‌خصوص در دوران حساس بارداری که ممکن است با استفاده بیجا عواقب خطرناکی مثل سقط‌جنین را به همراه بیاورند.
یکی از داروهای گیاهی که بیشتر مادران به آن روی میآورند، داروهای ملین است (مانند ختمی، بنفشه، پنیرک) که برای کاهش عوارض ناشی از یبوست مورداستفاده قرار میگیرد، درحالی‌که این داروها خطر سقط‌جنین را افزایش میدهند.
توضیح اینکه این سمینار یک روزه با حضور دکتر محمدرضا دلنوازی مدیر اداره فراورده‌های طبیعی سنتی و مکمل، دکتر آرزو روستا Phd فارماکوگنوزی از اداره کل فراورده‌های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، دکتر فرحناز خلیقی سیگارودی دکترای تخصصی فارماکوگنوزی دانشیار پژوهش پژوهشگران گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی و جمعی از داروسازان در محل دفتر معاونت غذا و دارو برگزار شد.

 

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد