کد خبر: ٩٢٨٠٣/ ١٨:١٥ - چهارشنبه ١٠ مهر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 576
چاپ
ارسال به دوست
معاونت درمان, گروه خبری RSS
تور بیمارستان گردی سرپرستاران و سوپروایزرهای بیمارستان دکتر شریعتی برگزار شد
رئیس بیمارستان دکتر شریعتی در جمع سرپرستاران این مرکز گفت: بیمارستان ها سازمان هایی هستند که زباله های خطرناکی تولید می کنند و اگر به عنوان مسئولان بیمارستان به اهمیت این موضوع پی نبریم، سلامت کل جامعه تهدید می شود.

گالری عکس 1
گالری عکس 2

در ادامه تورهای گردشگری بیمارستان شریعتی که تاکنون برای رده های مختلف پزشکی در چند نوبت برگزار شده، دکتر سعیدرضا مهرپور رئیس این بیمارستان، دکتر مسعود رفعتی مدیر و مهین سعیدی مترون این مرکز به همراهی سرپرستاران  و سوپروایزرهای بخش ها و با هدف شناخت بیشتر کارکنان کادر پرستاری از واحدهای فنی، مهندسی و پشتیبانی این بیمارستان بازدید کردند.
دکتر مهرپور در جلسه ای که در حاشیه این بازدید با سرپرستاران بخش های مختلف این مرکز داشت گفت: این گشت و گذار دور بیمارستان نه از سر بیکاری بلکه از این بابت است که شما به عنوان کسانی که در این بیمارستان به عنوان سرپرستار و سوپروایزر مسئولیت دارید، باید حداقل یکبار در طول خدمتتان با تمامی واحدهای سازمانی خود از نزدیک دیدن کرده و با فرآیند کاری آن ها آشنا شوید و قطعا این شناخت در خدماتی که ارائه می دهید تاثیر گذار خواهد بود و همچنین خواهید دانست تا چه میزان می توانیم نقش یاریگری در قبال سازمان و محیط زیستمان ایفا کنیم. چرا که همه ما درکنار مسئولیتمان در این بیمارستان نسبت به محیط زیست و آیندگان نیز مسئولیم.
رئیس بیمارستان دکتر شریعتی در ادامه، با بیان این نکته که، بیمارستان یکی از ارگان های بسیار خطرناک در آلودگی محیط زیست هست افزود: ما سازمانی هستیم که زباله های خطرناکی تولید می کنیم و اگر به عنوان مسئولین بیمارستان به اهمیت این موضوع پی نبریم سلامت کل جامعه تهدید و این مسئولیت خطیر دقیقا از داخل بخش ها شروع می شود.
باز ماندن حتی یک شیر آب، خونی شدن یک ملحفه، باز ماندن دریچه یک کپسول اکسیژن و ... همه و همه بی دقتی هایی است که اگرچه سهوا ولی در نهایت منجر به بار مالی زیاد برای بیمارستان و تهدیدی برای سلامت افراد جامعه و محیط زیست خواهد شد. که البته با کمی مسئولیت پذیری همه مدیران، پزشکان، پرستاران و سایرکارکنان قابل پیشگیری است. گاهی شاید بد نیست به جای بدگویی از مسئولین بیمارستان، خودمان در انجام وظائفمان نسبت به سازمان، جامعه و محیط زیست کمی مسئولیت پذیرتر باشیم.
دکتر مهرپور با تاکید بر لزوم اجرای قوانین این بیمارستان افزود: این بیمارستان یکی از مراکز درمانی آموزشی ریفرال و صاحب نام در کشور و وظیفه همه ما ارائه خدمات درمانی مورد نیاز به مردم است، از این رو هر کسی که در رده های مختلف درمانی و ستادی به این مرکز می آید باید نسبت به رعایت مقررات حاکم بر آن، حواسش را جمع کند.
رئیس بیمارستان شریعتی به همراه مدیر و مترون این مرکز سرپرستاران و سوپروایزران بخش ها را در بازدید از واحدهای، تولید گازهای طبی، دیزل ژنراتور، پسماندهای بیمارستانی، تصفیه خانه فاضلاب مرکزی، رختشویخانه و موتورخانه مرکزی این بیمارستان همراهی کرد و در گفت: این بیمارستان در سال 1353 افتتاح شده و در فرآیند توسعه آن بخش های زیادی تا کنون به این مرکز درمانی آموزشی اضافه شده است در حالیکه زیر ساخت آن قدیمی است.
 دکتر رفعتی مدیر بیمارستان دکتر شریعتی نیز در این بازدید گفت: در تامین برق موردنیاز بخش های مختلف در بیمارستان تازه ساخت حداکثر توان موردنیاز هر بخش از قبل مشخص می شود، اما در توسعه بیمارستان های قدیمی و افزایش بخش ها این موضوع رعایت نمی شود. اگرچه در این مرکز تلاش می کنیم تا جایی که می شود زیر ساخت ها اصلاح شود ولی هم بار مالی زیادی دارد و هم تنها تا حد مشخصی قابلیت بهسازی دارد.
وی با اشاره به این که در گذشته نه چندان دور دستگاه های بیهوشی در مواقع قط برق به صورت دستی هم کار می کرد افزود: با پیشرفت تکنولوژی ما روش های سنتی را از یاد برده ایم که در مواقع بحران می تواند کمک کننده باشد. بد نیست در خصوص این روش ها در کمیته های بحران بازآموزی شود.   
توضیح اینکه در این بازدید مهندس آرمین عطایی مسئول واحد مهندسی پزشکی در خصوص فرآیند تولید اکسیژن و ارسال آن به بخش ها و چگونگی جلوگیری از هدر رفت منابع در این حوزه توضیحاتی داد. همچنین مهندس امیر خزائی مسئول واحد فنی مهندسی بیمارستان شریعتی در خصوص فرآیند تولید برق اضطراری و اهمیت مدیریت مصرف آن در بخش ها در هنگام قطع برق شهری و عملکرد بخش موتورخانه مرکزی صحبت کرد.
در پایان آمنه حسین قادر مسئول بخش پسماندهای بیمارستانی بر اهمیت رعایت دقیق تفکیک زباله های خشک و تر، عادی و عفونی تاکید کرد و گفت: بی احتیاطی شما در این حوزه، سلامت جامعه و محیط زیست را به خطر می اندازد. زباله های تر توسط شهرداری تبدیل به کود برای صنعت کشاورزی می شود و از این رو تفکیک زباله های خشک و تر بسیار اهمیت دارد. جداسازی باتری از سایر زباله های عادی بسیار مهم است. همینطور لازم است نان را در زباله های تر بیاندازید تا تبدیل به کود شود. بعلاوه بهتر است ظروف شکستنی را داخل کاغذی پیچیده و بعد در سطل زباله بیاندازید چرا که برخی از مردم جامعه نانشان را از تفکیک زباله ها به دست می آورند و بسیار دیده شده دستشان دچار بریدگی های عمیقی شده که بعضا حتی قابل درمان نیست.
وی هدف از استریلیزاسیون زباله های عفونی را، به حداقل رساندن آلودگی در بیمارستان، عدم امکان بازیافت مجدد توسط سودجویان و کاهش حجم آن خواند و افزود: روزانه بیش از 100 تن زباله بیمارستانی در شهر تهران تولید می شود. در جهان 30 درصد زباله های بیمارستانی عفونی و 70 درصد آن عادی است ولی متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم رعایت تفکیک دقیق زباله های عفونی از عادی، حجم زباله های عفونی بیشتر است و همین موضوع بار مالی زیادی را متوجه بیمارستان ها می کند.
حسین قادر همچنین در خصوص فرآیند تصفیه خانه مرکزی و رختشویخانه نیز توضیحاتی داد.  

 

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#