کد خبر: ٩٢٨٢١/ ٠٨:٤٣ - شنبه ١٣ مهر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 85
چاپ
ارسال به دوست
معاونت غذا و دارو
به همت معاونت غذا و دارو، جلسه آموزشی دستیاران جدید مجتمع بیمارستانی امیراعلم برگزار شد
جلسه آموزشی دستیاران جدید بیمارستان امیراعلم باهدف آموزش و آشنایی بااهمیت عوارض و خطاهای دارویی و نحوه گزارش دهی آن‌ها، آشنایی با فرمولاری دارویی بیمارستان و پروتکل‌های دارویی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو، جلسه آموزشی دستیاران جدید بیمارستان امیراعلم روز چهارشنبه دهم مهر 98 با حضور دکتر منا کارگر، مدیر نظارت و پایش فراورده‌های سلامت معاونت غذا و دارو در سالن آمفی‌تئاتر این بیمارستان برگزار شد.
در این جلسه دکتر کارگر به بیان تاریخچه عوارض دارویی، اهمیت عوارض ناخواسته دارویی و گزارش دهی آن، فرایندهای گزارش دهی در ایران و نیز باورهای نادرستی که می‌تواند سبب کاهش گزارش دهی عوارض دارویی شود اشاره کرد و در مورد آن‌ها توضیحاتی را بیان داشت. در ادامه وی همچنین به برخی از اقدامات صورت گرفته توسط مرکز ملی ثبت و گزارش ایمنی و عوارض ناخواسته فرآورده‌های سلامت به دنبال بررسی گزارش‌ها ارسالی از مراکز درمانی اشاره کرد.
دکتر کارگر همچنین در خصوص خطاهای دارویی و راهکارهایی جهت کاهش خطاهای تجویز داروها نیز مطالبی را بیان کرد و اهمیت گزارش دهی خطاهای دارویی را به‌عنوان علل قابل‌پیشگیری مشکلات مرتبط با دارو حائز اهمیت فراوانی توصیف کرد که می‌تواند به اصلاح سیستم و پیشگیری از بروز مجدد خطا توسط سایرین کمک نماید و ارتقاء ایمنی بیماران را به دنبال داشته باشد. 
 دکتر کارگر در بحث تجویز داروها در بیمارستان‌ها نیز خاطرنشان کرد که تجویز داروها در بیمارستان صرفاً از میان داروهای فرمولاری دارویی بیمارستان که زیرمجموعه‌ای از فهرست داروهای ایران است می‌تواند صورت گیرد. 
وی همچنین به‌ضرورت تجویز منطقی داروها بر اساس پروتکل‌های دارویی اشاره کرد و به نمونه‌های پروتکل‌های دارویی ابلاغ‌شده در دانشگاه اشاره کرد و در ادامه به محدودیت تجویز برخی آنتی‌بیوتیک‌ها و ضرورت تجویز آن‌ها بر اساس تائید متخصص عفونی نیز اشاره شد.  
 دکتر کارگر در ادامه نیز در خصوص نحوه گزارش دهی مشکلات تجهیزات پزشکی، دستورالعمل فرآوری مجدد تجهیزات پزشکی و مطالب سایت معاونت غذا و دارو نیز توضیحاتی را به‌تفصیل بیان کرد. 
توضیح اینکه در این جلسه کتاب 'پروتکل آنتی‌بیوتیک پروفیل اکسی قبل از اعمال جراحی و پروتکل درمان تجربی عفونت‌های بیمارستانی' همراه با سایر فرم‌ها، پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مورداشاره در جلسه در اختیار حاضرین قرار گرفت.
 
انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#