کد خبر: ٧٤٤٢٩/ ١٤:٥٣ - چهارشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1105
چاپ
ارسال به دوست
پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم, گروه خبری RSS
بازدید هماهنگ کننده طرح POCOsteo اتحادیه اروپا از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم
پروفسور یان وانفلترن عضو هیئت علمی دپارتمان الکترونیک و سیستم های اطلاعاتی دانشگاه گنت بلژیک و هماهنگ کننده طرح تحقیقاتی مورد حمایت اتحادیه اروپا براي ساخت دستگاه شناسایی افراد در معرض استوپروز و شکستگی های ناشی از آن(به اختصار POCOsteo) از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و تجهیزات بیوبانک آن دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی  پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم ، در این دیدار که صبح روز سه شنبه 17 بهمن 96 برگزار شد، دکتر ندا مهرداد معاون پژوهشی پژوهشگاه ، دکتر افشین استوار رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز، دکتر پاتریشیا خشایار هماهنگ کننده و محقق طرح POCOsteo، دکتر وحید حق پناه مدیر بیوبانک و جمعی از محققان ارشد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم حضور داشتند.
در ابتدای جلسه ای که به همین منظور برگزار شد، مطالعه بزرگ و آینده نگر 'برنامه سلامت سالمندی بوشهر' پروژه ای مشترک با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس به پروفسور وانفلترن معرفی شد که با هدف تعیین عوامل مختلف موثر بر سلامت سالمندان و شيوع آنها جهت فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری پزشکان، سیاست گذاران، مدیران برنامه های بهداشتی و خود سالمندان و برداشتن گام های جدی در جهت پیشگیری از وقوع خطرات ناشي از بروز مشكلات دوران سالمندي و بهبود کیفیت زندگی سالمندان و جلوگيري از تحمیل بار مالی به اقتصاد خانواده ها و جامعه طراحی شده است.
در ادامه این جلسه، هم بخشی و مشارکت پژوهشگاه در پیشبرد اهداف طرح تحقیقاتی چشم انداز 2020 اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفت. 
توضیح اینکه، این طرح تحقیقاتی منتج از یک کنسرسیوم بین المللی با مشارکت چندین نهاد تحقیقاتی و شرکت دانش بنیان از کشور های آلمان، انگلیس، اتریش، بلژیک، اسپانیا و ایران است که موفق به کسب گرنت تحقیقاتی چشم انداز 2020 اتحادیه اروپا نیز شده است. در این پروژه که در قالب چندین سطوح آمادگی فناوری (TRL) تعریف شده است با بهره گیری از سنسورهای الکتروشیمیایی پروتئومیک و ژنومیک و همچنین بهینه سازی این سنسور ها و ترکیب آنها در یک کارتریج میکروفلوئیدی ابزاری مراقبتی طراحی خواهد شد که از طریق آن ارزیابی پیشگیری، تشخیص و درمان پوکی استخوان تحقق خواهد یافت. 
در همین خصوص، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران بعنوان یکی از همکاران اصلی این طرح تحقیقاتی در کنار دانشگاه گراتز اتریش مسئولیت اعتبارسنجی بالینی این ابزار را با بهره گیری از داده های مطالعه سلامت سالمندان بوشهر بر عهده خواهد داشت.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد